Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

7 aylik çocuğum edlen gidiyor acil yardım çok zor durumdayım çok acillll

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2015, 15:17   #1
Konuk

Varsayılan 7 aylik çocuğum edlen gidiyor acil yardım çok zor durumdayım çok acillll

Ben imam nikahı ile birisiyle birliktelik yaşadım ve bir oğlum oldu beraber olduğum kişi hala başkasıyla evli bazı kötü alışkanlıkları yüzünden tartışmalar yaşadık hatta korakolluk olup uzaklaştırma bile aldı bunalıma girdim doğum sitresi tehditler ve çocuğumu 3 ay önce ona bırakıp evden kaçtım oğlum 7 aylık suan geri almak istiyorum fakat bana vermiyor bu 3 ayda bir süreliğine gece kulübünde çalıştım onu öne sürüyor sen kötüsün sana kimse çocuk vermez benden alamazsin diyor ne yapacağımı şaşırdım nasıl bir yol izlemem lazım ne yapmalıyım haklarım neler ve söylediği gibi çocuğumu alamazmiyim ne olur acil yardım edin çok zor durumdayım
Old 06-04-2015, 12:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

TMK.337.madde hükmüne göre çocuğunuzun velayeti size aittir. Babanın çocuğu şu an alıkoyması suçtur. Cumhuruyet Başsavcılığına suç duyursunda bulunabilirsiniz. TCK. 234.Madde hükmüne göre baba çocuğu size vermemezlik yapamaz. Suç duyurusuyla birlikte çocuğun tarafınıza teslimini de isteyin.

Çocuğun teslimi için, bulunduğu yeri biliyorsanız icra takibi yaparak TMK.337.Madde gereğince velayeti sizde olan çocuğunuzun tarafınıza teslimini icra müdürlüğünden de talep edebilirsiniz.

Öte yandan baba çocuğu tanımışsa çocuğunuzu için NAFAKA davası açabilirsiniz. Böylelikle baba gelir seviyesine göre çocuğunuzun ihtiyaçlarına katkıda bulunacaktır. Mahkeme aylık nafakaya hükmeder. Bu nafaka kararı da icra takibi yapılarak babadan tahsil edilir. Baba yapılan icra takibine rağmen nafaka ödemezse hapis cezası alır.

Türk Medeni Kanunu
III. Ana ve baba evli değilse
MADDE 337. Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir.

Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velayeti babaya verir.

Türk CEZA Kanunu MADDE 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/10)
(3) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Baba ancak bir dava açarak velayetin sizden alınmasını iddia edebilir. Ve davasında, çocuğa zarar verdiğinizi, çocuğun zarar göreceği bir ortamda olduğunu vs.. kanıtlamak zorundadır.

Maddi durumunuzun iyi olmadığını, gelirinizin bulunmadığını belirterek; Bulunduğunuz yerin barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi