Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bebeğimi benden alabilirler mi ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2010, 14:16   #1
Konuk

Varsayılan Bebeğimi benden alabilirler mi ?

Merhaba, 2 yıllık evliyim.Evliliğimin ilk gününden bu güne kadar sürekli hakaret küfür onur kırıcı sözler bazen tartaklama bile gördüm.Ne yaptıysam düzeltemedim.Şuan da 4 aylık hamileyim ve boşanmaya kesinlikle karar verdim. Eşim ve annesi çocuğu aldırmamı istiyorlar ben bebeğimi kesinlikle aldırmayı düşünmediğimi söyledim.Bu seferde doğduktan sonra elimden almakla tehdit ediyorlar.Ben çalışmıyorum ama kendime ait evim var.Böyle bir şey mümkün mü çocuğumu elimden alabilirler mi ? Ölmesini istedikleri çocuğu almak istemelerini de hala anlayamıyorum.Lütfen bana yol gösterin bebeğimi benden ayırmalarına asla dayanamam böyle bir şey mümkün mü ?
Old 26-09-2010, 15:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinini temelinden sarsılması ve şiddetli geçimsizlik nedeni ile açabileceğiniz davada eşinizin KUSURLU hareket ve davranışlarını kanıtlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

Anne , babanız, kardeşleriniz dahil en yakın akrabalarınızın, arakadaşlarınızın komşularınızın tanıklığından, hastahane raporlarından, savcılık şikayetlerinden, resim, mektup, telefon kayıtları, msn içerikleri vs.. her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Çocuğunuzun dava sürerken doğması halinde, çocuğunuzun velayetini ve onun içinde tedbir ve iştirak nafakası taleplerinde bulunabilirsiniz.

Velayetine gelince, tanıklarınız, baba ve kayınvalidenin çocuğu istemediklerini, çocuğu aldırmanız için başkı ve şiddet uyguladıklarından boşanma davası içinde bahsetmelidirler.

Yeni doğan bir bebeğin velayetinin öncelikle anneye verilmesi düşünülür. Anneni çocuğa bir zararı söz konusu değilse, sorumluluklarını yerine getiriyorsa öncelik annenindir. Yeni doğan bir bebek anne şefkatine ve ilgisine muhtaçtır. Çalışmıyor olmanız velayete engel değildir. Baba çocuğnuun giderlerine katılmak ve mali gücü oranında karşılamak zorundadır. Kenidinize ait evinizin olası da iyidir. Çocuğun yaşayacağı ortamın belirli ve sağlıklı olması açısından olumlu değerlendirebilecektir.

**Çocuğunuz boşanma davasının kesinleşemesinden sonra doğarsa, velayeti askıdadır. velayetinin düzenlenmesi için dava açmanız gerekecektir. Velayet için az yukarıda yaptığımım açıklamalar aynen burada da geçerlidir.

Çalışmıyor olmanız sesebi ile davanın açılması tarihinden itibaren tedbir nafakası davada boşanmaya karar verilip kararın kesinleşmesinden sonra da yoksululk nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Ayrıca maddi ve manevi tazminat talebiniz. olabilir.

Eşinizin şiddet uygulaması devam ediyor ise, en yakın aile mahkemesinden, eşinizin evenize ve size yaklaşmasını engelleyen ve şiddet içeren davaranışlarına son veremesini sağlayan ve evden ve ev eşyalarından sizin yararlanamanıza yönelik ve sizi her türlü iletişim araçları ile rahatsız etemesini engelelyen ve varsa silahını teslim etmesini içeren TEDBİR kararları alabilirsiniz.

Bu kararlara uyulmaması halinde eşiniz hapis cezası alır. Davanın masrafı yoktur.

Davanızı tek başınıza yürütmeyiniz. Avukat desteği alınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesi için başvurunuz.

Saygılar.
Old 27-09-2010, 15:05   #3
pluvia

Sayın Konuk;

Bebeğinizi aldırabilmek için yasada belirlenen süreyi geçirmişsiniz.

Bu süreden sonra bebeğe yapılacak müdahale Ceza Hukuku açısından değerlendirilir.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi