Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aidatını ödemeyen kiracı hakkında hangi yollara başvurulabilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2014, 12:43   #1
idilbircan

Varsayılan Aidatını ödemeyen kiracı hakkında hangi yollara başvurulabilir?

Merhabalar,
Kiracı 1 yıldır evimde oturuyor.Ağustos sonunda 1 yıl oldu.Kira ödemeleri düzenli olarak
yapıldı. Fakat aidatlar Aralık 2013 den beri sorunlu.Şu an sitenin avukatında açılmış olan 4 haciz
dosyası var. Aidat ödemeleri hala düzensiz, arada ödemeler yapıyor ama dosyalar kapanmış değil.
İlk haciz tebligatını aldıktan sonra telaşlanmaya başladım ve sonraki zamanlarda da 2-3 tebligat
daha aldım. Sözlü olarak yıl içinde her ay evden çıkmasını söyledim. Fakat türlü yalan ve
kandırmalarla beni oyaladı, halen evde oturuyor. 1 yıl sonunda kirada belli bir artış yaparak
oturmaya devam ediyor. Ben ise evden çıkmasını istiyorum, borçlarını kapatarak.
Evin tapusu babamın üstünde. Ama işleri ben takip ediyorum.
Bu durumda başvurabileceğimiz yollar nedir ev sahibi olarak?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 11-09-2014, 08:54   #2
netya

Sn. İdilbircan,
Aidatlardan mal sahibi kiracı ile birlikte sorumludur.
Site yönetimi ikinize karşı yasal takip yoluna başvurabilir. Bu durumda sizin icra tehdidinden kurtulmanız için yapabileceğiniz şey ödeme yapmaktır.
Ardından aranızdaki sözleşme gereği kiracıya rücu edeceksiniz.
Saygılar.
Old 11-09-2014, 10:04   #3
idilbircan

Alıntı:
Yazan netya
Sn. İdilbircan,
Aidatlardan mal sahibi kiracı ile birlikte sorumludur.
Site yönetimi ikinize karşı yasal takip yoluna başvurabilir. Bu durumda sizin icra tehdidinden kurtulmanız için yapabileceğiniz şey ödeme yapmaktır.
Ardından aranızdaki sözleşme gereği kiracıya rücu edeceksiniz.
Saygılar.

Vakit ayırıp sorumu cevapladığınız için öncelikle teşekkür ederim. Peki site yönetimi takip yoluna başvurmadan benim kiracı hakkında yapabileceğim bir şey var mıdır? Örneğin ödemediği aidatlar için icra takibi başlatabilir miyim? Başlattığım icra takibi aramızdaki kira akdini nasıl etkiler?
Old 11-09-2014, 10:23   #4
sebepsiz zenginleşme

yönetici aidatı ödemiyor diye ve çekilmez hale gelmişse mal sahibinin evini bile satışını isteyebiliyordu kat mülkiyeti kanuna göre
Old 11-09-2014, 12:00   #5
Av.Karahan

Alıntı:
Yazan idilbircan
Vakit ayırıp sorumu cevapladığınız için öncelikle teşekkür ederim. Peki site yönetimi takip yoluna başvurmadan benim kiracı hakkında yapabileceğim bir şey var mıdır? Örneğin ödemediği aidatlar için icra takibi başlatabilir miyim? Başlattığım icra takibi aramızdaki kira akdini nasıl etkiler?

Sayın idilbircan,

Kanımca kiracının aidatlarını ödememesi aranızda ki kira akdine aykırılık teşkil etmektedir. Bu sebeple kiracıya çekeceğiniz yazılı bir ihtar ile 30 günlük süre vererek sözleşmeye aykırılığın giderilmesini yani aidatların ödenmesini aksi halde kira akdini feshedeceğinizi bildirebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 11-09-2014, 12:12   #6
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Karahan
Sayın idilbircan,

Kanımca kiracının aidatlarını ödememesi aranızda ki kira akdine aykırılık teşkil etmektedir. Bu sebeple kiracıya çekeceğiniz yazılı bir ihtar ile 30 günlük süre vererek sözleşmeye aykırılığın giderilmesini yani aidatların ödenmesini aksi halde kira akdini feshedeceğinizi bildirebilirsiniz.

Saygılarımla.

Kiracının temerrüdü
MADDE 315-
Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.
Old 11-09-2014, 17:17   #7
Av.Karahan

Alıntı:
Yazan olgu
Kiracının temerrüdü
MADDE 315-
Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

Sayın olgu, cevabımın yasal dayanağını paylaştığınız için teşekkür ederim.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi