Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müşterek mülkiyet ve elektrik aboneliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2011, 17:17   #1
av.eduss

Varsayılan müşterek mülkiyet ve elektrik aboneliği

paydaşlar AYŞE ve ALİ mesken üzerinde 1/2 paylara sahip.AYŞE bu payı babası AHMET ten satın almıştır.elektrik aboneliği AHMET üzerindeyken ALİ elektrik dağıtım şirketine tapusu ile müracat ederek aboneliği üzerine alır.Üzerinden zaman geçer ve AHMET elektrik dağıtım şirketine gelerek sen benim iznim olmadan nasıl aboneliğimi iptal ettirip başkasına abonelik verirsin der. Dağıtım şirketi ise tapu kaydında isminiz yok, pay sahibinin de müraacatı üzerine verdim der.Ve bunun üzerine AHMET diğer pay sahibinin rızası olmadan iş yapmışsınız iptal edin der.
SORU:Müşterek mülkiyette elektrik aboneliği tesis etmek olağan iş sayılabilir mi? yoksa diğer paydaşın muvaffakati olmadığı için yapılan abonelik tesisi geçersizmidir?
Old 24-07-2011, 12:13   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Alıntı:
AHMET elektrik dağıtım şirketine gelerek sen benim iznim olmadan nasıl aboneliğimi iptal ettirip başkasına abonelik verirsin der. Dağıtım şirketi ise tapu kaydında isminiz yok, pay sahibinin de müraacatı üzerine verdim der.Ve bunun üzerine AHMET diğer pay sahibinin rızası olmadan iş yapmışsınız iptal edin der.

Alıntı:
SORU:Müşterek mülkiyette elektrik aboneliği tesis etmek olağan iş sayılabilir mi? Yoksa diğer paydaşın muvaffakati olmadığı için yapılan abonelik tesisi geçersiz midir?
İrdeleme:
TMK.m.688

Sayın meslektaşım,
Abonelik tesisisin "Kullanmanın gerekli kıldığı ölçü" (TMK.m.692)dahlinde olduğu düşünülebilir.

1.Ayşe = 1/2 Ahmet'ten (yeni malik)
2.Ali = 1/2 ? (yeni malik?)
3.Eski (1/1?) malik Ahmet'in hukuksal sıfatı ?
4.Ayşe elektrik parası ödemez...
5.Ahmet elektrik parası ödemez...
6.Paydaşlar arasında fiili kullanma biçimi oluşmuşsa,
7.Ya da özel parselasyon yapılıp her paydaşın payına isabet eden bölümler belirlenmiş ise...

Saygılarımla
Old 25-07-2011, 09:11   #3
av.eduss

sayın meslekdaşım;
işin karışık tarafı bir de şu:mesken evvelden ahmet-ali ve bir kaç kişi arasında miras yoluyla edinilmiş bir yer.Zamanla mirasçı sayısı satışların yapılması ile ahmet ve ali den ibaret kalıyor.ve ahmette kızı ayşeye satış yoluyla devrediyor.iştirak halindeyken müştereğe dönüyor yani.ve kimsenin ikametgahı orada görünmüyor.Yazlık olarak kullanılan bir yer.ahmetinde alininde ayşenin de ikametgahları olay konusu meskende değil.hatta o şehirde bile değil..paydaşlar arasında fiili kullanma biçimi yada özel parselasyon da yapılmış değil.canı isteyen dönüşümlü olarak gelip kalıyorMUŞ !dönem dönem..
Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Madde 14 — Müşterinin;
b) Kendi adına perakende satış sözleşmesi olmadan daha önceki müşteri adına düzenlenen ödeme bildirimlerini ödemek suretiyle elektrik enerjisi tüketmesi,olarak tanımlanmış.
Bu maddeden hareketle elektrik dağıtım şirketleri ikametgahın varlığı karşısında hak sahibi arayışına girmeksizin abonelik tesis etmek zorundalar.
Ancak olayımızda ikametgah problemi de mevcut.İştirak halinde mülkiyette kalsaydı o zaman işlemin geçersiz olacağı kesindi.Ancak mülkiyet tipi değişince iş karıştı sanırım.Bir içtihat yaratma adına talep eden kişiye yazımı RED yönünde yazdım.Bakalım ne olacak ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi