Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyizin son günü 28 Ekim Resmi Yarım Gün tatile denk geldiyse temyiz süresi ne olur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-12-2009, 13:40   #1
imperium

Varsayılan Temyizin son günü 28 Ekim Resmi Yarım Gün tatile denk geldiyse temyiz süresi ne olur?

Merhabalar,

Bir dosyamızın temyizinin son günü 28 Ekim 2009 resmi yarım gün tatile denk geldi be adliyenin 1 de kapanmasından ötürü, 29 Ekimi demecburi atlayarak 30/10/2009 tarihinde temyiz ettik..

Ancak temyiz süresini kaçırmış olur muyuz?
Old 18-12-2009, 13:48   #2
miss_lawyer

Sn Meslektaşım, tam emin olmamakla birlikte bence temyiz süresi kaçırılmıştır zira 28 ekim sabahı vermeniz mümkündü, dolayısıyla süre uzamış olmaz ve 28 ekimde verilmeyen temyiz, süresi içinde yapılmış sayılmaz diye düşünüyorum.
Old 18-12-2009, 14:00   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan imperium
Merhabalar,

Bir dosyamızın temyizinin son günü 28 Ekim 2009 resmi yarım gün tatile denk geldi be adliyenin 1 de kapanmasından ötürü, 29 Ekimi demecburi atlayarak 30/10/2009 tarihinde temyiz ettik..

Ancak temyiz süresini kaçırmış olur muyuz?

1086 S.K. m.161/1: "Müddet gün olarak tâyin edilmiş ise tefhim veya tebliğ edildiği gün hesaba katılmaz ve son günü tatil saatinde biter"

28 Ekim son gün ise, temyizinizin süresinde olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 18-12-2009, 23:33   #4
Av.Seda ALÇINAR

Merhaba, benzer bir olay benim de başıma geldi. Geçtiğimiz kurban bayramının arife günü yarım gün olduğundan o gün öğle saatine kadar temyiz dilekçesini yetiştirmenin doğru olacağını düşündüm. Bir de arife gününün yarısı idari tatil, yani resmi değil. Yanılmıyorsam idari tatil resmi tatil gibi kabul edilip sürenin uzamasına neden olmuyor. Bu konuda sizin lehinize ya da aleyhinize olan sonucu paylaşmanız çok iyi olur.
Old 21-12-2009, 10:48   #6
csk

T.C. YARGITAY
5.Hukuk Dairesi

Esas: 2002/3530
Karar: 2002/8499
Karar Tarihi: 09.04.2002

ÖZET: Devlet memurlarının, görev aksatılmamak üzere Bakanlar Kurulu kararı ile idari izinli olarak sayılmış olması dava süresini uzatmaz. 30 günlük hak düşürücü sürede açılmayan davanın reddi yerine, işin esasına girilerek kabul edilmesi, doğru görülmemiştir

(2942 S. K. m. 11, 14)

Dava: Taraflar arasındaki kamulaştırma bedelinin artırılması davasından dolayı yapılan yargılama sonunda: Davanın kısmen kabulüne dair verilen yukarıda gün ve sayıları yazılı hükmün Yargıtay'ca incelenmesi davalı idare vekili yönünden verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla dosyadaki belgeler okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Kamulaştırma tebligatı 21.12.1998 tarihinde yapılmıştır. 30 günlük dava süresinin sonu olan 20.01.1999 günü bayram tatiline isabet etmekte olup, bu bayram tatili 21.01.1999 tarihinde sona ermiştir. 22.01.1999 tarihi dava açılması için son gündür. Dava ise; 25.01.1999 tarihinde süre geçtikten sonra alınmıştır. 22.01.1999 Cuma günü görev aksatılmamak üzere devlet memurlarının Bakanlar Kurulu kararı ile idari izinli olarak sayılmış olması da dava süresini uzatmaz. 30 günlük hak düşürücü sürede açılmayan davanın reddi yerine, işin esasına girilerek kabul edilmesi, doğru görülmemiştir.

Sonuç: Davalı idare vekilinin temyiz itirazları yerinde görüldüğünden hükmün açıklanan nedenle HUMK'nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istenildiğinde ödeyene geri verilmesine 09.04.2002 gününde oybirliği ile karar verildi.
------------------
Old 28-10-2016, 14:03   #7
Milano

şu sorunun aynısını şu an bire bir yaşıyorum. cevap dilekçesini yarım gün resmi tatil probleminden dolayı yetiştiremedim ve adliyede muhatap bulamadım. uyap'tan dosyaya ekli olmadığım için ve barokart hesabına erişemediğim için de dilekçeyi gönderemedim. pazartesi cevap dilekçesini ve delilleri sunacağım ama neye yarayacak ben hiçbir şey bilmiyorum.
Old 28-10-2016, 15:19   #8
Av. Mustafa Taşkın

Cevap dilekçesini vereceğiniz dosya hangi mahkemede görülüyor acaba? Danıştayda görülen bir dosyada benzer bir durum başımıza gelmişti. Cevap süresinin son gününde mesai bitiminde uyap üzerinden danıştaya evrak gönderemeyeceğimizi farketmiştik. İyuk'ta yer alan ve yanlıs mahkemeye gönderilen dilekçelerin masrafının karşılanması halinde gönderildiği tarihin kaşesi vurulmak suretiyle yanlış gönderildiği mahkemeden dosyanın görüldüğü mahkemeye gönderileceği hususunu da dilekçemize ekleyip bilerek yanlış bir dosyasımıza gönderdik. Ertesi gün kalemi arayıp müdüre durumu ve mevzuatı izah ettik. Müdür de daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını ancak göründüğü kadarıyla haklı olduğumuzu dolayısıyla işlemi istediğimiz gibi yapacağını söylemişti.

Alıntı:
Yazan Milano
şu sorunun aynısını şu an bire bir yaşıyorum. cevap dilekçesini yarım gün resmi tatil probleminden dolayı yetiştiremedim ve adliyede muhatap bulamadım. uyap'tan dosyaya ekli olmadığım için ve barokart hesabına erişemediğim için de dilekçeyi gönderemedim. pazartesi cevap dilekçesini ve delilleri sunacağım ama neye yarayacak ben hiçbir şey bilmiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi