Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

9 yıl, 11 ay, 20 gün Önce Olmuş İş Kazası Bilgilerini Nereden Bulabilirim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2012, 17:55   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan 9 yıl, 11 ay, 20 gün Önce Olmuş İş Kazası Bilgilerini Nereden Bulabilirim?

Merhabalar,
Kamyon şoförü İzmir'de bulunan taşıma şirketinin işçisidir. 05.01.2003 tarihinde Ankara'da yükü boşaltırken iş kazası geçiriyor.

10 yıla, 10 gün kala, şoförün ailesi ve vasisi bana geliyor. Şoförün iş kazası geçirdiğini, kaza neticesinde, beyinde travma oluştuğunu, iletişim bozukluğu ve unutkanlık başgösterdiğini, bununla alakalı tazminat istediklerini söylerler.

Hemen hemen 10 yıl önceki iş kazası ile alakalı, hiçbir evrak, tanık, işyeri kaydı, SSK kaydı, kendilerinde yok...

İş kazasına ilişkin evrakları, dökümanları, raporları ve sair alakadar olan bilgileri, en çabuk, nereden edinebilirim?

Kaza Ankara'da oluyor, şirket bizimle görüşmüyor...

Saygılar...
Old 26-12-2012, 18:54   #2
olgu

Olay yerinde kolluk tutanağı olması gerektiğinden bağlı bulunduğu karakol da bir ihtimal.

Sgk da evrak olmaması ilginç. Bulunmama gerekçesi imha mı yoksa akıbeti mi bilinmiyor?
Old 26-12-2012, 18:58   #3
olgu

Yada olay hakkında şirket yetkililerince soruşturma açıldıysa savcılık dosyası olabilir ancak 10 yıl önce uyap olmaması ve mağdur adından savcılık kayıtlarına ulaşmanın epey zor olacağını düşünüyorum.
Old 26-12-2012, 22:26   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın meslektaşım,

Olay hakkında bu kadar az bir bilgi ile dava açmanın zorluğunu idrak edebiliyorum. Ne var ki bu hususta müvekkile zamanaşımının geçeceği konusunda açıklama yaparak ve eğer kabul ederse davayı bu şekilde açmayı özellikle istediği taktirde sorumlululuğun müvekkilde olduğuna dair ayrıntılı bir sözleşmeye imza almak koşuluyla, dava hakkının zamanaşımı ile düşmemesi için karşı yana en azından belirsiz alacak olarak maddi ve belirli bir miktar manevi tazminat davası açılmalı düşüncesindeyim.İş ve Sosyal güvenlik hukukundan olan iş kazasından doğan tazminat davasında resen inceleme ve araştırma ilkesi geçerli olduğundan ilk etapta delilerin hasredilmesi veya bildirilmesi gerekmemektedir.
Old 27-12-2012, 11:07   #5
Av.Turhan Demiroğlu

Sayın Akpunar'ın belirttiği gibi, zamanaşımını kesmek açısından en uygun yol, belirsiz alacak ve tespit davası açmaktır.

Saygılarımla...

6100/m.107 Gerekçesinden: "Bu dava, zamanaşımını kesecek,....Bir davanın açılması ile doğacak olan maddi ve şekli hukuk sonuçlarının (zaman aşımının kesilmesi ve diğerleri) tespit davalarında aynen geçerli olacağı kuşkusuzdur..."
Old 27-12-2012, 12:12   #6
Av. Taner BAŞ

Ellerinde bir maluliyet raporu var mı ? İş gücü kaybı ya da oranı belli mi ?

SGK'lı ise SGK'ya giderek hizmet dökümünü alın; hizmet dökümünde kaza olduğu aya ait işveren sicil numarasından işverenin isim ve adresine ulaşabilirsiniz.

Mahkeme safahatında; işverenle aynı işyerinde SGK'lı olarak gözüken kişileri tanık olarak çağırırsınız. Hatırlayan olabilir.

Çok büyük ihtimalle iş kazası olarak bildirilmemiştir. Bu halde SGK'da kayda rastlamak zor.

Kolay gelsin.
Old 27-12-2012, 12:18   #7
Av.Evran KIRMIZI

Kazadan sonra yaralının kaldırıldığı hastane kayıtları halen saklanıyor olabilir. Üstelik yaralanmanın nedeni ve şekli ile de ilgili bilgi bulabilirsiniz. Çünkü bu tür acil vakalarda adli raporlama da yapılıyor.
Old 27-12-2012, 17:03   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sgk da evrak olmaması ilginç

Sayın OLGU, SGK'da evrak vardır belki ama şuan için bilmiyorum. Tanıdık vasıtasıyla incelemeye başladım. Bir sıkıntı da şu, kazanın olduğu yer Ankara, İzmir SGK'daki tanıdık, kazanın olduğu yerde raporlar tutuluyor ve saklanıyor dedi...

Alıntı:
dava hakkının zamanaşımı ile düşmemesi için karşı yana en azından belirsiz alacak olarak maddi ve belirli bir miktar manevi tazminat davası açılmalı düşüncesindeyim.

Sayın Akpunar, Sayın Demiroğlu, büyük ihtimalle işaret ettiğiniz yolu deneyeceğim ancak alacak belirli hale geldiği zaman davayı ıslah edeceğim, bu noktada da alacak zamanaşımına uğradı itirazı geleceğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Alıntı:
Ellerinde bir maluliyet raporu var mı ? İş gücü kaybı ya da oranı belli mi ?

Sayın Baş, ellerinde hiçbirşey yok, ancak dönemin şirket müdürü ile görüştüm, müdür daha sonra işten ayrılmış, olayla ilgili işlemleri hatırlamıyor ancak iş kazası olarak göstermediklerini -emin olamamakla birlikte- söyledi.

Alıntı:
Kazadan sonra yaralının kaldırıldığı hastane kayıtları halen saklanıyor olabilir. Üstelik yaralanmanın nedeni ve şekli ile de ilgili bilgi bulabilirsiniz

Sayın Kırmızı, Ankara Üniversitesi Hastanesinde 20 gün yatımış, onu öğrendim ama öğrendiğim ne varsa şifahi...

Sayın Meslektaşlarım, görüldüğü gibi bilgi olmadan işlem yapmak çok zor, bu noktada Sayın Akpunar'ın belirttiği gibi vekil olarak tedbirimi alacağım, ancak iki elim bir pabuca sığmıyor, rahat değilim. Bu kadar kısa sürede de nasıl başaracağımı bilmiyorum...

Aslında meslekte bu tür şeyleri de bahane eden biri değilim. Tüm işler nihayetinde hazır tepside önümüze sunulmuyor ama hiç olmazsa adalet için avukatın bilgiye ulaşma noktasında destek alması gerektiğini düşünüyorum. En basit SGK HDC'yi görmek için bir saattir internet sayfasının açılmasını bekliyorum. Sağda solda tanıdık olmazsa arşivden bir dosyayı çıkartmam aylar sürüyor. Kısacası ben de bilginin parmaklarımın ucuna verilmesini istiyorum...

Son yazdığımı umarım çok eski meslektaşlarım okumazlar...
Old 27-12-2012, 19:08   #9
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Akpunar, Sayın Demiroğlu, büyük ihtimalle işaret ettiğiniz yolu deneyeceğim ancak alacak belirli hale geldiği zaman davayı ıslah edeceğim, bu noktada da alacak zamanaşımına uğradı itirazı geleceğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Gerek belirsiz alacak davası gerekse tespit davası açılması ile alacağın tamamı için zamanaşımı kesilmiş olacaktır(PEKCANITEZ, Hakan, Belirsiz Alacak Davası, Ankara, 2011)

Bu durumda alacağın tamamı için zamanaşımı kesilmiş olacağından tereddüte mahal yok kanısındayım.
Old 28-12-2012, 14:21   #10
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Gerek belirsiz alacak davası gerekse tespit davası açılması ile alacağın tamamı için zamanaşımı kesilmiş olacaktır(PEKCANITEZ, Hakan, Belirsiz Alacak Davası, Ankara, 2011)

Bu durumda alacağın tamamı için zamanaşımı kesilmiş olacağından tereddüte mahal yok kanısındayım.

Bu hususu belirtmeniz rahatlattı. Dava dilekçesini bu hususa göre tanzim edeceğim.
Old 28-12-2012, 14:29   #11
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar

Bence hocanın görüşüne tereddütsüz inanmak yerinde bir hareket olmayacaktır. Nitekim kendisi benim tersini söylememe rağmen işçilik alacaklarının belirsiz alacak davası olarak açılamayacağını da söylüyordu.

Henüz bu yönde 9. veya 22. HD'den bir karar çıkmamıştır. En azından benim bildiğim. Ancak 4. HD'den bu yönde kararlar çıkmaktadır. Diğer taraftan 9. HD'nin kararına direnen mahkeme kararına karşı sitemize de eklediğim HGK'nın kararında da bu yönde bir ibare göze çarpmaktadır. Bana göre yine de savcılık kaydı, hastane kaydı ve SGK kaydı incelenerek miktarı biraz yüksek tutmakta fayda var Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi