Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardımla görevlendirilen davada hükmedilen mahkeme vekalet ücreti?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2009, 10:52   #1
nizar

Varsayılan Adli Yardımla görevlendirilen davada hükmedilen mahkeme vekalet ücreti?

adli yardımla görevlendirilen davada hükmedilen mahkeme vekalet ücreti? Değerli Meslektaşlarım,

Adli Yardım ile ilgili yanıt aradığım bazı sorular var.Bunların yanıtını bulmama yardımcı olur musunuz?

1-Adli yardım görevi ile üstlenilen dava sırasında aynı kişinin başka bir işinin üstlenilmesi halinde avukat açısından bunun bir sakıncası var mıdır? Üstlenilmişse bunun sonuçları ne olabilir?

2-Adli yardımla üstlenilen dava sonunda hükmedilen karşı taraf vekalet ücreti, kime aittir?Adli yardım alan kişi lehine mahkeme hükmetmiş olsa bile sonuçta o kişi değil baro avukata vekalet ücreti ödüyor?

3-Eğer avukata ait ise adli yardım görevi sonunda hükmedilen ücreti vekaleti, mahkemenin hüküm fıkrasındaki diğer kalemlerden ayrı mı icraya koymak gerekiyor? Yine müvekkilin vekaletini kullanarak ücreti vekalete ilişkin kısmı icra etmek gerekiyor?Bunun için icra takibi yaparken işsahibinin vekaletini doğrudan kullanacağız.
HUMK Madde 472 - Müzahereti adliyeye nail olan kimse için tayin edilen vekil kendi ücret ve masrafını aleyhine hüküm verilmiş olan diğer taraftan doğrudan doğruya talep ve istihsale mezundur."hükmünden faydalanarak kendi adımıza icraya koyabilir miyiz?

Yanıt alabilmek dileğiyle.
Old 08-12-2009, 11:44   #2
caner87

Alıntı:
Yazan ergül
adli yardımla görevlendirilen davada hükmedilen mahkeme vekalet ücreti? Değerli Meslektaşlarım,

Adli Yardım ile ilgili yanıt aradığım bazı sorular var.Bunların yanıtını bulmama yardımcı olur musunuz?

1-Adli yardım görevi ile üstlenilen dava sırasında aynı kişinin başka bir işinin üstlenilmesi halinde avukat açısından bunun bir sakıncası var mıdır? Üstlenilmişse bunun sonuçları ne olabilir?

2-Adli yardımla üstlenilen dava sonunda hükmedilen karşı taraf vekalet ücreti, kime aittir?Adli yardım alan kişi lehine mahkeme hükmetmiş olsa bile sonuçta o kişi değil baro avukata vekalet ücreti ödüyor?

3-Eğer avukata ait ise adli yardım görevi sonunda hükmedilen ücreti vekaleti, mahkemenin hüküm fıkrasındaki diğer kalemlerden ayrı mı icraya koymak gerekiyor? Yine müvekkilin vekaletini kullanarak ücreti vekalete ilişkin kısmı icra etmek gerekiyor?Bunun için icra takibi yaparken işsahibinin vekaletini doğrudan kullanacağız.
HUMK Madde 472 - Müzahereti adliyeye nail olan kimse için tayin edilen vekil kendi ücret ve masrafını aleyhine hüküm verilmiş olan diğer taraftan doğrudan doğruya talep ve istihsale mezundur."hükmünden faydalanarak kendi adımıza icraya koyabilir miyiz?

Yanıt alabilmek dileğiyle.

1-Adli yardım vasıtası ile tanıştığınız müvekkiliniz başka işlerine bakmamanızı kim yasaklayabilir ki?Sizin müvekkilinizle yapacağınız akde kim karışabilir?Siz bunu karşı yan için mi sordunuz tam anlayamadım.Sadece eğer ücret almayacak iseniz adli yardımla gelen görev sebebi ile tanıştığınız kişiden, bu durumu baroya yazılı olarak bildirin.
2-Adli yardımda bildiğimiz tüm hukuk kuralları aynen işlemeye devam eder.Tek farkı müvekkilinizle tarife sınırları alt sınır olmakla serbestçe belirlediğiniz vekalet ücretini belirleyemezsiniz çünkü fakirlik belgesi ile size baro aracılığı ile ulaşmıştır ve adli yardım birimince baro kanalı ile tarife hükümlerine göre makbuz kesersiniz.Karşı vekalet ücretine de davayı kazanırsanız ,mahkeme hükmederse hak kazanırsınız.
3-Ama bu karşı vekalet ücretinin nasıl tahsil edilmesi gerektiği konusunda bence tartışmaya ihtiyaç var...
Old 08-12-2009, 15:52   #3
nizar

Adli yardım görevi sırasında adli yardımdan yararlanan kişinin o iş ile bağlantılı başka bir işini ücret karşılığında üstlenmekten bahsetmiştim
Old 08-12-2009, 16:08   #4
SARIKAHYA

Adli Yardım Yönetmeliği madde 6/e) Görevlendirilen avukat, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümlerine göre işi sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür. Bağlantı ve ilişki bulunsa bile başka dava ve icra takipleri veya benzeri hukuksal işlemler, görev konusu iş kapsamında kabul edilmez.

Bu durumda adli yardımla görevlendirildiğiniz işle bağlantılı olan bir iş alamıyorsunuz bence. Ancak müvekkilinizin adli yardımdaki görevinizle ilgili olmayan bir işini alabilirsiniz. Örneğin adli yardıma boşanma için gelmiş bakmışsınız. Aynı zamanda kira ile ilgili bir davası varsa o davasını ücret sözleşmesi yaparak olağan davalarınız gibi alabilirsiniz düşüncesindeyim.
Old 08-12-2009, 16:26   #5
nizar

Yönetmeliğin 6/e hükmünü ben, adli yardımla görevlendirilen avukat sadece o dava yada o işe bakmakla yükümlüdür. Yoksa bağlantı olsa bile diğer işlere bakmak zorunda değildir diye anlıyorum.
Old 08-12-2009, 16:42   #6
SARIKAHYA

Yönetmelik hükmü gerçekten anlaşılmıyor. Siz yazınca tekrar okudum.Bu durumda bağlantı ve ilişkili olanları hiç alamıyorsunuz, ayrıca bunun dışında yani bağlantı olmayan herhangi bir davayı da alamıyorsunuz gibi anlaşılıyor gerçekten.

adli yardımda aldığım bir görevde sizin gibi aynı durum benim başıma da gelmişti yani müvekkil başka bir işi için de vekili olmamı istemişti; ancak müvekkilden daha sonra ses çıkmadığı için bu durumu araştırmamıştım açıkçası.
Old 09-12-2009, 10:10   #7
caner87

6/e)maddesinde,
Görevlendirilen avukat, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümlerine göre işi sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür. Bağlantı ve ilişki bulunsa bile başka dava ve icra takipleri veya benzeri hukuksal işlemler, görev konusu iş kapsamında kabul edilmez.

Adli yardım yönetmeliği madde 6/e de anlatılmak istenen adli yardım bürosundan gelen görev ve ödenecek ücretin sadece verilen görevle sınırlı olması.
Örneğin boşanma davası görülüyor ve nafakaya hükmediliyor.Nafakayı icra takibine koyamazsınız.Eğer İcra takibi açar iseniz adli yardım ödeneği size vekalet ücretinizi karşılamaz.Müvekkiliniz kendi rızası ile bu görevi size vekalet ücreti karşılığında verebilir.Dilerse tekrar baroya başvuru yapar,adli yardım talebinde bulunur.Benim anladığım budur.
Old 09-12-2009, 10:56   #8
nizar

Peki, ücreti vekalet karşılığında sizin örneğinizdeki nafakayı icraya koyarsa avukat açısından bu bir sıkıntı yaratır mı? Disiplin suçu oluşturur mu?

Bir de adli yardım görevlendirilen işte karşı taraf vekalet ücreti avukata mı, yoksa davanın tarafı olarak adli yardımdan yararlanan kişiye mi yoksa baroya mı aittir? Zira avukata vek.üc baro tarafından ödeniyor?Baroların buna ilişkin uygulaması nasıl?
Old 09-12-2009, 12:27   #9
caner87

Vekalet ücreti almadan icra takibi yapacak iseniz, baroya yazılı bildiriniz.Vekalet ücreti almayacaksanız ve bildirim yapmazsanız ilerleyen yıllarda olası bir vergi incelemesinde sevest meslek makbuzu kesmediğiniz için sıkıntı yaşanabilir.Eğer Kaldı ki nafaka davası ve icrası neticesinde karşı taraf eğer ödeme gücü varsa, ödeme yapacağından müvekkiliniz ile anlaşarak ve yazılı beyanını alarak,sözleşme kurarak herhalükarda vekalet ücretinizi alırsınız.Ayrıca nafaka davasından da karşı vekalet ücreti alırsınız. Normal diğer davalarımız,icra takiplerimizin akışı gibi devam eder.
Bence adli yardımla gelen kazandığımız karşı vekalet ücretleri tıpkı diğer karşı vekalet ücretleri gibi avukata aittir.Baroya ait olması düşünülemez.Tahsili noktasında diğer yargılama giderleri ile icra takibine konulmalıdır, derim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi