Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babalık davası hakkında yardım.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2022, 12:46   #1
drako

Varsayılan Babalık davası hakkında yardım.

Müvekkil daha öncesinde evli ve eşi cezaevinde olan bir kadını kaçırıp beraber yaşamışlardır.Ve kadın başkası ile evli iken de bir çocukları dünyaya gelmiştir.İşbu aşamada kadın cezaevindeki kişiden boşanmış ve müvekkil ile evlenmiştir. Ancak bu aşamada 1.5 yaşındaki çocuğun babası ise kanunen olamamış ve nüfus müdürlüğü de işlem yapmamıştır.Bu durumda her ne kadar evlilik birliği içinde doğmuş olsa da henüz çocuk cezaevindeki babanın nüfusuna kaydedilmediğinden doğrudan müvekkil adına babalık davası açılabilir mi? Teşekkürler.
Old 19-04-2022, 15:49   #2
Av. Seda Dönmez Doğan

Meslektaşım merhaba,
Küçük için nüfus kayıtlarında bir baba ile soybağı kurulmamış durumda mıdır? Bu kısım anlaşılmıyor fakat eğer hiç baba görünmüyorsa, dava açmadan tanıma ile bu işin çözülmesi mümkün. Yahut babalık davası açılabilir. Eğer ki bir baba ile soybağı kurulmuş ve fakat bu kişi gerçek/biyolojik baba değil ise öncelikle bu soybağının ortadan kaldırılması ardından biyolojik baba ile kurulması gerekir.
Old 19-04-2022, 16:26   #3
drako

Meslektaşım sizin takıldığınız kısmı ben de net olarak henüz öğrenemedim.Uygulamada çok da bilgim yok.Müvekkilin anlatmasına göre nüfus kağıdı henüz çocuğun yok.Ancak bu durum mümkün müdür bilemiyorum.

Nüfus kağıdı şayet çıkmadıysa babalık davası ile sonuca gidebiliriz diyorum ama evlilik birliği içinde doğan çocuk evli eşe aittir denildiğinden acaba önce soybağının reddi davası mı açılmalıdır?
Old 19-04-2022, 19:34   #4
Av. Erdem Akçay

Çocuğun doğum tarihi iddet süresinin bitiminden sonraya denk gelecek şekilde nüfus kaydı yapılırsa, tanıma yoluyla biyolojik baba ile babalık bağı kurulur.

Çocuğun doğum tarihi iddet süresinin bitiminden önceye denk geliyorsa(TMK 287/2 detaylı), önce nüfus kaydı yaptırılacak, sonra soybağının reddi davası açılıp babası ile bağı ortadan kaldırılacak ve devamında biyolojik babası tanıma yoluyla çocuğun babası olarak kaydedilecektir.

2 olasılıkta da babalık davasına gerek yok.
Old 19-04-2022, 23:41   #5
Av. Hatun Olguner

Cocuk evlilik birligi icinde dogdugundan annenin bosandigi kocasinin nufusuna kaydedilir. Resmi baba veya cocuk soybaginin reddi davasi acip soybagi ortadan kalktiktan sonra biyolijik babanin nufusuna kaydedilebilir.soybaginin reddi davasinda cocuga kayyim atanmasi gereklidir.
Sn Erdem Akcayin 2. Olasilik cevabi dogrultusunda soybaginin reddi davasi acilmalidir.
Old 20-04-2022, 08:52   #6
drako

Baba cezaevinde bu sebeple de 1.5 senedir hiç üstüne düşülmemiş olayın. Nüfusa kayıt işlemi hiç yapılmamış çocuğun nüfus kağıdı yok. Peki bu durumda nüfus kağıdı çıkarılıp mı dava işlemlerine başlamak daha kolay olur yoksa nüfus kağıdı çıkartmadan doğrudan dava yoluna gidilmesi mi ?Yine anladığım kadarıyla Bu durumda açılacak davalar kadarıyla;

1)Soybağının reddi (Çocuğa da kayyım atanacak)

2)Ardından da babalık davası.
Old 20-04-2022, 15:25   #7
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, çocuğun nüfus kaydı yaptırılmadan dava dilekçesini yazmak bile mümkün olmaz. Çocuğun adı bile yok çünkü. Hakkında karar verilecek kişi belli olmalı. Önce nüfus kaydı yaptırılmalı. Bunu yapmadan dava açılırsa hakim nüfus kaydının yapılması için süre verir ya da resen yaptırır.

Soybağının reddi davasında çocukla nüfustaki gözüken babası arasındaki bağ kopunca, artık çocuğun nüfustaki baba hanesi boş kalır. Baba hanesi boş olan çocuğu, TMK 295'e göre nüfus memuruna ya da mahkemeye vereceği beyanla biyolojik babası tanıyabilir. Bu sayede "babalık davası" gibi bir dava açmadan basit bir bildirim sayesinde çocukla biyolojik babası arasındaki bağ kurulmuş olur. Özetle babalık davasına gerek yok.

Yerinizde olsam soybağının reddi davası açarken, davayı kimin açması gerektiğine dikkat ederdim. Bir de dna raporu için kişi başı bin TL gibi bir rakam ödemek gerekiyor. En az 2 bin TL hazır olmalı.
Old 20-04-2022, 16:51   #8
drako

Teşekkür ederim meslektaşım gayet açıklayıcı şekilde yazmışsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi