Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Analığını Yapamadı Ve Yapmadı Şimdi De Nafaka İstiyor.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2012, 02:55   #1
Kadersizler

Mutsuz Analığını Yapamadı Ve Yapmadı Şimdi De Nafaka İstiyor.

Annemle babam boşandılar, Annem bizi istemedi ve Babamda kimsesizler yurduna vermem, evlenmeyeceğim, ben bakacağım dedi, bizi istedi. Hakim ber de ( 10 yaşında olan benim annemin bana yaptığı eziyet ve ayıplı yürüyüş şekillerini uyardığımda beni dövdüğünü falan söyleyince.. ağabeyim ve beni babama verdi.) Hakim bizle-anneme görüş günleri yazdı fakat yazıda kaldıı, yasa gereği annenin ikametgahı istendiği için, ikametgah almak için 2 kardeş evlerine vardık ve bizi kovdular, biz israr edince de 155 polis aracıyla yolladılar. Arayıp sormadılar. Babamla kimsesiz yaşadık.Babam anneme de 200 lira nafaka veriyor ama annem ağabeyimin üniversiteyi bitirip işe başladığını duymuş, nerde çalııyor diye araştırdığını ve nafaka alacağını tahmin ediyorum. Ağabeyim de Çocukken bizi utandırırdı..., boşanırken istemedi, bu yaşıma dek aynı şehirde olmamıza rağren 10 yılda arayıp sormadı itiraz ederim. Para falan vermem. Yardım alınacak olursa intihar eder yine vermem diyor.Ondan utanıyorum Gelecekte aileme ve çocuklarıma ne anlatırım diyor. Annemiz ( doğuran kadın) ağabeyimden, tabiyki ben de Üniversitede okuyorum ki gelecekte de benden Nafaka alabilir mi? İlğinize ve vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-05-2012, 10:54   #2
uye8490

Sayın katılımcı;

Türk Medeni Kanunu'nun 364. maddesine göre ,herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoy(anne,baba,büyükanne,büyükbaba)altsoy (çocuklar ve torunlar) ve kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.

Annenizin küçükken sizinle ilgilenmemiş olması, ona karşı olan nafaka yükümlülüğünüzü ortadan kaldırmaz.Anneniz,size karşı nafaka davası açabilir.Ancak yasaya göre ,nafakanın nafaka borçlularından bir veya bir kaçından istenmesi hakkaniyete aykırı ise, hakim bir tarafın nafaka yükümlüğünü azaltabilir veya tamamen kaldırabilir.Bu durumda size ve kardeşinize karşı açılacak nafaka davasında hakim ,ikinizden birinin nafaka yükümlülüğünün kaldırılmasına karar verebilir.

Şunu da belirtmek gerekir ki ,yasada, nafaka yükümlülüğü nafaka yükümlüsünün "refah içerisinde bulunması" şartına bağlanmıştır. Olası bir nafaka davasında sizin "refah içerisinde bulunma" şartını taşıyıp taşımadığınız ,mahkemenin kendi yapacağı sosyal ve ekononomik durum araştırmaları ve tabiidir ki sizin sunacağınız delillerle tespit edilecektir.Bunun için size veya kardeşinize karşı açılacak bir davada bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız lehinize olur.

Ekte sunduğum Yargıtay kararında, üstsoyun altsoya karşı yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmasının ,nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacağına karar verilmiştir.

Alıntı:

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi 2007/19271 E., 2008/860 K.

BBuna karşılık, uygulamada altsoyun yardım nafakası yükümlüğüne daha fazla önem verilmiş, annenin nafaka yükümlüsü karşısında çocukluğunda görevlerini yapmaması, oğlunu küçük yaşta ona buna terk etmesi, oğlunu başkalarına bırakması, büyüyüp iş sahibi olana kadar onunla ilgilenmemesinin, ananın nafaka hakkını ıskat etmeyeceği kabul edilmiştir (Y.2.HD. 25.12.1947-7584-6786).

Davacı 70 yaşlarında, nafaka yükümlüsü oğul refah içerisindedir. Aile bağları babanın kusuru ile zayıflamıştır. Ne var ki, MK’nın 2. maddesindeki dürüstlük kuralı, bu koşullarda davalı oğlun nafaka yükümlüğünü ortadan kaldıran bir neden olarak kabul edilmemelidir. Oğlun yardıma muhtaç duruma gelmiş olan babasına karşı asgari yaşama giderlerini karşılama borcu, dürüsttük kuralı gereği ortadan kaldırılamaz. Aksini gerektirir. Zira altsoyun (oğlun) üstsoya (babaya) karşı yardım yükümlülüğü ile üstsoyun altsoya karşı olan yardım yükümlülüğünün ahlaki, geleneksel ve toplumsal nedenleri farklıdır. MK m. 364 bu şekilde yorumlanmalıdır.

Mahkemece yapılacak yargılamaya göre, davacı babanın yardıma muhtaç olduğu, yoksul olduğu (MK m. 364) saptandığı takdirde, MK m. 365 uyarınca “davacının geçinmesi için gerekli” yardım nafakasına hükmedilmelidir.

Bu itibarla, yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK’nın 428. maddesi gereğince (BOZULMASINA) ve peşin alınan temyiz haranın istek halinde temyiz edene iadesine, 22.01.2008 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi