Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TüketiciSorunları Hakem Heyetinin tanık dinleme yetkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2009, 12:53   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan TüketiciSorunları Hakem Heyetinin tanık dinleme yetkisi

Merhaba,

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yönetmeliği
İnceleme şekli
Madde 19- İnceleme, raportör tarafından hazırlanan rapor ve ilgili belgelerin yer aldığı dosya üzerinde yapılır. Ayrıca, hakem heyetince gerek görüldüğü hallerde taraflar dinlenir.

Bu maddeden yola çıkarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin tanık dinleme yetkisinin olmadığını düşünüyorum.

Bu konuda bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler...
Old 22-08-2009, 21:38   #2
fidel kadastro

Özlem Hanım,
Sizinle aynı fikirdeyim yönetmelik hükmü açık. Zaten tüketici hakem heyeti hakkındaki kapsamlı tek mevzuat da bu sanıyorum.

İnceleme Şekli

Madde 19 - İnceleme, raportör tarafından hazırlanan rapor ve ilgili belgelerin yer aldığı dosya üzerinde yapılır. Ayrıca, hakem heyetince gerek görüldüğü hallerde taraflar dinlenir.

Çözümü bilirkişi incelemesini gerektiren uyuşmazlık konularında,

a) Bağlayıcı olmayan hakem heyeti kararları için bir,

b) Bağlayıcı hakem heyeti kararları için birden fazla,

bilirkişi görevlendirilebilir.

Old 23-08-2009, 14:06   #3
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

bu konuyla ilgili olup geçenlerde hukuçu arkadaşlarla tartıştık ancak net bir sonuca ulaşamadık. Hakem heyetinin delil toplama yetkisi var mı? örneğin taraf bankadan kamera kayıtlarını isteyebilir mi?
Old 23-08-2009, 15:00   #4
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep KILIÇ
bu konuyla ilgili olup geçenlerde hukuçu arkadaşlarla tartıştık ancak net bir sonuca ulaşamadık. Hakem heyetinin delil toplama yetkisi var mı? örneğin taraf bankadan kamera kayıtlarını isteyebilir mi?

Bilgi ve Belge İsteme Yetkisi

Madde 21 -Hakem heyeti, uyuşmazlık konusuna ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi taraflardan, ilgili kurum ve kuruluşlardan isteyebilir.

Zeynep Hanım,

Bu madde nedeniyle ben toplayabileceğini düşünüyorum.
Old 23-08-2009, 15:40   #5
Av.Cengiz Aladağ

Tüketicinin Korunması Hakında Kanun ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yönetmeliği'nde açık hüküm bulunmayan hallerde, HUMK'nun tahkimle ilgili maddelerinin uygulanabileceğini düşünüyorum.
Old 23-08-2009, 22:46   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Yanıtlarınız için teşekkür ediyorum.İlgili yönetmelikte dosya üzerinden inceleme yapılacağı belirtildiği için tanık dinlenemeyeceğini düşünüyorum.Ama emin olamadım
Old 24-08-2009, 23:10   #7
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Merhabalar
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Cengiz Bey yönetmeliğe baktım fakat söyşlediğiniz şekilde bir ibareye rastlayamadım. açıkçası ben de söylediğiniz (Tüketicinin Korunması Hakında Kanun ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yönetmeliği'nde açık hüküm bulunmayan hallerde, HUMK'nun tahkimle ilgili maddelerinin uygulanabileceği) ibarenin yönetmelikte olduğunu düşünüyordum ama malesef böyle bir düzenleme yok
Old 24-08-2009, 23:50   #8
Av.Feridun Yurtsever

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tüketicinin Korunması Hakında Kanun ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yönetmeliği'nde açık hüküm bulunmayan hallerde, HUMK'nun tahkimle ilgili maddelerinin uygulanabileceğini düşünüyorum.

İlgili yönetmelikte açık hüküm bulunsa zaten ortada yoruma ihtiyaç kalmaz. Ancak burada yorum yoluyla HUMK'UN uygulanabileceği düşünülmektedir. Ben de açık hüküm bulunmayan durumlarda HUMK'UN "Tahkim" hükümlerinin uygulanabileceğini düşünüyorum. Ayrıca ortada "Tüketicinin Korunması" ile ilgili bir sorun olduğundan tüketici lehine yorum yapmak gerekir. Bu durumda tanık ifadesine başvurmak tüketici lehine bir durum olabilir.

Son olarak da 21. maddedeki "her türlü bilgi" ifadesinden "tanıklık" kurumuna da ulaşılabileceğini düşünüyorum. Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi