Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak İstiyorum.Çocuklarım Dışında Hiç Bir Şey İstemiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2009, 14:46   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmak İstiyorum.Çocuklarım Dışında Hiç Bir Şey İstemiyorum.

16 Yasındayken ailemin istegi ile evlendirildim 10 yıllık evliyim 2 cocugum var son 4yıldır evliligim cekilmez oldu eşim alkol bagımlısı sevmedigim halde bunca yıldır cocuklar için evliligimi sürdürmeye çalısıyordum fakat artık katlanılmaz birhal aldı siddete maruz kalıyorum cocuklar piskolojik açıdan cok kötü durumdalar evdeki huzursuzluk onların okullarına yansıyor bian önce bosanmak ve bukabusun bitmesini istiyorum defalarca intaara tesebbus ettim fakat basarılı olamadım eşim ayrılmak istemiyor bense cocuklarımdan fazgeçemiyorum çaresiz bi durumdayım nerden nasıl baslayacagımı inanın bilmiyorum cocuklarım dısında ondan hiçbir hak talep etmiyorum enkısa sürede nasıl boşanırım ltf bana yardımcı olun...
Old 25-03-2009, 16:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

1-BOŞANMA DAVASI AÇMADAN ÖNCE:

4320 sayılı ailenin korunmasına yönelik kanun gereğince, sizi ve çocuklarınızı koruma altına alabilirsiniz.
Alıntı:
MADDE 1 – Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Bulunduğunuz yerde ki en yakın aile mahkemesinden yukarıdaki tedbirlerin birini veya birkaçını aldırabilirsiniz.

Şiddete uğradığınızı beyan etmeniz yeterlidir. Varsa başkaca buna yönelik deliliniz kullanabilirsiniz de.Tanık, doktor raporu, manevi şiddet dahi uzman psikologlarca tespit edilebilmektedir. Gerekirse, bu yönde de talepte bulunabilirsiniz.

2-BOŞANMA DAVASI AÇMAK :

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açabilirsiniz. Bu dava içinde boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız gerekecektir.

Her tür delilden yararlanabilirsiniz.En yakın akrabalarınız dahi şahit olabilirler.

Bu davanın içinde maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz, hakim tarafından değerlendirileceklerdir.

Nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Kendiniz ve velayetini istediğiniz yanınızda olan çocuklarınız için, bu önce TEDBİR nafakası, boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte YOKSULLUK ve çocuklar için İŞTİRAK nafakası olarak talep edilir.

3- VELAYET : Çocuklarınız anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duydukları yaştadırlar. Size verilmeleri en doğal tercihtir.

Babanın alkol kullanma durumu da söz konu olduğunda, çocuklar ile şahsi ilişki tesisinin dahi dikkatlice karar verilmesi gereken bir husus olduğu açıktır.

Velayetin tayininde mahkeme çocukların bizzat dinlenmesine karar verebileceği gibi, uzman bilirkişi raporları da alabilir.

4-EV VE EV EŞYALARI :

TMK.169 maddesi gereğince, hakimden halen oturmakta olduğunuz evein ve ev eşyalarının sizin ve çocuklarınızın kullanımına özgülenmesini talep edebilirsiniz.

5-
Alıntı:
enkısa sürede nasıl boşanırım

Yukarıda tüm haklarınızı hatırlattıktan sonra; tarafların boşanmasının en kolay yolu anlaşmalı boşanmadır. Yani eşinizin de boşanmayı istediğini mahkemeye beyan etmesi halidir. Bununla birlikte, taraflar MUTLAKA, velayet, maddi ve manevi tazminat, nafaka, eşya paylaşımı hususlarında da anlaşmış olmalıdırlar.

Anlattığınız kadarı ile böyle durum yaşamıyorsunuz.

O halde, çekişmeli olarak boşanma davanız görülür ve mahkeme mutlaka kusur araştırması yapacaktır.

Bu halde de davanızın ne zaman biteceğini tahmin etmek mümkün değildir.

Sayın Katılımcı;

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için MUTLAKA bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.

Maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde, bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti sağlayacaktır.

Saygılar.
Old 25-03-2009, 16:37   #3
Jeanne D'arc

Sayın Katılımcı,

Sizin veya eşinizin yerleşim yerinde ya da davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturulan yer aile mahkemesinde boşanma davası açabilirsiniz.

Bu davada eşinizle, küçük yaşta, ailenizin isteği ile zorla evlendirildiğinizi, evliliğiniz boyunca yaşadığınızı sıkıntıları, eşinizin alkol bağımlılığını, şiddete uğradığınızı, evliliğinizin özellikle son yıllarda çekilmez bir hal aldığını, sizin ve çocuklarınızın psikolojisinin bozulduğunu, evdeki huzursuzluğun çocukların okul hayatını etkilediğini mutlaka belirtmelisiniz.

Belirttiğiniz bu olaylara dair tüm delillerinizi, varsa şiddete dair doktor raporunu mahkemeye sunmalı ve tanıklarınızı da bildirmelisiniz. Bu olaylara şahit olan herkes, komşular, yakın aile bireyleri dahi tanık olarak dinlenebilir.

Eşiniz boşanmak istemese bile; evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve eşinizin daha fazla kusurlu olduğu ortaya çıktığı anda hakim boşanma kararı verebilecektir.

Boşanmanız mutlaka çocuklarınızdan vazgeçmeniz anlamına da gelmez. Mahkemece çocukların yüksek menfaati gözönünde bulundurulacak ve anne/babadan hangisinin yanında kalmaları onlar için daha iyi olacak ise çocukların velayeti ona verilecektir. Çocukların yaşlarını belirtmemişsiniz ancak özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, anne bakım ve sevgisine ihtiyacı nedeniyle anneye verilmektedir. Saydığınız tüm etkenler özellikle eşinizin alkol ve şiddet eğilimi, çocukların velayetinin size verilmesi ihtimalini kuvvetlendirir gözükse de intihara teşebbüs etmeniz de sizin açınızdan bir soru işareti oluşturabilir. Çocuk hangi ebeveyne verilirse verilsin, diğeri için şahsi münasebet tesis edilecek yani belli günlerde görüşmelerine karar verilecektir.

Her ne kadar talep etmeyeceğinizi belirtmiş iseniz de hatırlatmakta fayda vardır. Dava müddetince kendiniz ve çocuklarınız için tedbir ve dava sonundan itibaren de iştirak ve yoksulluk nafakası talep etme hakkınız vardır. Yine maddi ve manevi tazminat talep hakkınız mevcuttur.

Halen şiddete uğrama ihtimaliniz varsa henüz boşanma davasını açmadan dahi 4320 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu'na istinaden savcılık veya bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesinden koruma kararı talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açmanız halinde ise bu davanın içinde aile mahkemesinden koruma kararı vermesini talep edebilirsiniz.

Bu halde şu hakları elde etmiş olacaksınız:

Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Aile konutunun diğer aile bireylerine özgülenerek şiddet uygulayanın uzaklaştırılmasına hakim karar verebilir. Hakim kararına uymayan eş, 3 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Herhalükarda bir avukattan profesyonel hizmet almanız menfaatinizedir. Eğer mali durumunuz yeterli değil ise; bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosuna başvurarak; size, ücreti adli yardım bürosunca karşılanacak bir avukat atanmasını sağlayabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi