Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın başka hukuk bürosunun irtibat bürosu olarak çalışması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2012, 13:01   #1
gamzemeran

Varsayılan Avukatın başka hukuk bürosunun irtibat bürosu olarak çalışması

Tüm meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.Bu meslekte yeni olduğum için daha önce karşılaşmadığım ve şuan karar aşamasında olduğum bir konu hakkında tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum. Asıl bürosu İstanbul'da olan bir hukuk bürosu İzmir'de de irtibat bürosu açacak avukat olarak çalışmak istiyorum başvurumu yaptım, görüşme yapılacak, sizce nelere dikkat etmeliyim. İrtibat bürosunun sorumlulukları nelerdir, sigortalı mı çalışmalıyım , makbuzlardaki KDV'lerde durum nedir ve bunun gibi aklıma şuan gelmeyen bir çok konu. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.İyi Günler...
Old 14-09-2012, 13:38   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan gamzemeran
Tüm meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.Bu meslekte yeni olduğum için daha önce karşılaşmadığım ve şuan karar aşamasında olduğum bir konu hakkında tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum. Asıl bürosu İstanbul'da olan bir hukuk bürosu İzmir'de de irtibat bürosu açacak avukat olarak çalışmak istiyorum başvurumu yaptım, görüşme yapılacak, sizce nelere dikkat etmeliyim. İrtibat bürosunun sorumlulukları nelerdir, sigortalı mı çalışmalıyım , makbuzlardaki KDV'lerde durum nedir ve bunun gibi aklıma şuan gelmeyen bir çok konu. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.İyi Günler...

Avukatlar birden fazla süro edinemezler, irtibat büroları da olamaz. Muhtemelen meslekteki acemiliğinizi kullanarak sizin kendi adınıza büro açmanızı isteyen biri ile karşı karşıyasınız. Aman dikkat, kandırılmayın.

Alıntı:
Avukatlık Kanunu madde 43:

Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir.

Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz. Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar.

Bürosunu veya konutunu değiştiren avukat yenilerinin adreslerini bir hafta içinde baroya bildirmek zorundadır.
Old 14-09-2012, 22:42   #3
oguzhand0

Türk Avukatlık Hukuku' nda "İRTİBAT BÜROSU" diye bir kavram yoktur. Anlattığınız kavram ise yasaklıdır.

Ha velev ki girdiniz bu işe -ki asla önermem, çünkü mesleğinizden olabilirsiniz- sigortalı çalışmanız mümkün değildir. Sigortalı çalışan bir avukat, sigortasını yatıran avukatın çalıştığı değil şehirden bürodan dahi başka büroda çalışamaz.

Bir de keşke dediklerimiz sizi ikna etse de o İstanbul' daki -sözde- avukatları barolarına şikayet etseniz...

Saygılarımla
Old 15-09-2012, 08:40   #4
İlhan_ERDEN

T. 10.04.2004
E. 2004/17 Esas
K. 2004/110
* Birden fazla hukuk bürosu
(Av. K. m. 34, 43/2; 4721 sayılı TMK m. 2)

Şikayetli avukatın kullanmış olduğu basılı kağıtta, antette bulunan telefon numaralarının Avukatlık Yasası'na aykırı olarak, A. ve İ. illerine ait, ayrı ayrı telefon numaralarının kayıtlı olduğu, bu telefon numaraları arandığında “ S. Hukuk Bürosu, yanıtı verildiği” iddiası ile açılan disiplin kavuşturması sonunda Baro Disiplin Kurulu'nca eylem sabit görülerek Avukatlık Yasası'nın 34 ve 43. maddelerine aykırılık nedeni ile uyarma cezası verilmiştir.
Şikayetle Avukatın A. Barosu Başkanlığı'na gönderdiği 28 Şubat 2002 tarihli ve 8 Mart 2002 tarihli yazılarda kullandığı antetli kağıtlarda İ. ve A. illerine ait telefon numaralarına yer verildiği anlaşılmıştır.
Şikayetli avukat savunmalarında ve itirazında, şikayetçi A. Barosu'nun Türkiye'de illegal faaliyet gösteren yabancı hukuk bürolarına karşı Türk avukatlarının haklarını korumak için kendisine gönderilen yazının içeriğini yerine getirmesi gerekirken, yazının başında yer alan antetteki telefon numaralarının şikayet konusu edilmesinin hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğunu, Medeni Yasa'nın 2.maddesine aykırı bulunduğunu. Disiplin Kurulu tarafından verilen kararın somut delillere dayanmadığını sehven kullanılmış olan antetli kağıdın hemen değiştirildiğini, kasıtlı davranılmadığını, kararın haksız ve hakkaniyete aykırı olduğunu bildirmiştir.
Ancak, kullanılan antetli kağıtlarda A. ve İ. illerine ait telefon numaralarına yer verilmesi ve bu kağıdın A. Barosu'na gönderilen iki dilekçede de kullanılması, Avukatlık Yasası'nın 43/2. maddesine aykırı olduğundan disiplin suçu oluşturmaktadır. Zira “ Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz” , birlikte çalışan avukatlar ayrı ayrı büro edinemezler.
Ayrıca, bir avukatın antetli kağıdına sehven başka bir şehirdeki telefon numarasını yazdırması hayatın olağan akışına uymadığından, bu husustaki itiraz kabul edilmemiştir.
Bu nedenlerle, Baro Disiplin Kurulu'nca yapılan değerlendirmede hukuki isabetsizlik görülmemiş ve kararın onanması gerekmiştir.
Sonuç olarak, İtirazın reddiyle, A. Barosu Disiplin Kurulu'nun “ uyarma” cezası verilmesine ilişkin kararının onanmasına, oybirliği ile karar verildi.
Old 17-09-2012, 10:56   #5
gamzemeran

ilginiz için çok teşekkür ederim ciddi bir dönemeçti benim için ; bu mesleği daha uzun yıllar yapmayı planlıyorum ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi