Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hisseli evde aile konutu şerhi sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2012, 11:52   #1
migel

Varsayılan hisseli evde aile konutu şerhi sorunu

Merhabalar,

Bir boşanma davası ile ilgili olarak geliri olmayan ve çok zor durumda olan müvekkilin oturduğu, ancak kocası ve kocasının kardeşlerinin hissedarı olduğu ev için boşanma dilekçesinde aile konutu şerhi konulmasını talep etmek istiyorum. Koca yıllardır başka ülkede başkasıyla yaşamakta, eve gelmemekte ancak boşanma davası açıldığı zaman müvekkilimi evden atma durumu söz konusu.
Sizce bu mümkün müdür? Hisseli olması sorun yaratır mı? Sadece kocanın hissesine mi bu şerh konulmalı?

Teşekkürler,
Old 23-07-2012, 15:07   #2
av.gokcen

Merhaba,

Taşınmazın hisseli olması aile konutu şerhi konulmasına engel değildir. Fiilen hangi bölüm aile konutu olarak kullanılıyor ise bunu belirtin ve aile konutu şerhi konulması talepli bir dava açın.

Aslında tapudan bu konuda talepte bulunuyorduk, hatta tapu müdürlükleri hisseli yerlerde bu yönde tespit yapıp, şerhi işliyordu. Bu konudaki genelgenin yakın zamanda iptal edildiğini hatırlıyorum. Hatta sitede de bir başlık altında değerlendirlmişti yanlış hatırlamıyorsam. Bu nedenle bir dava ile talepte bulunmanız gerek.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...p?t=69184(aile konutu şerhi)

Mahkeme gerek görürse keşif ile hisseli taşınmazın hangi bölümünün aile konutu olduğunu belirleyecek ve şerh için karar verecektir. Tabi ki taşınmazın aile konutu olarak kullanıldığını da ispatlamanız gerekecek.

İyi çalışmalar...
Old 23-07-2012, 16:32   #3
migel

Sayın Av. Gokcen

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Söz konusu ev aslında bir gecekondu. Kocanın babasından miras kalmış. Tahminim elbirliği mülkiyeti mevcuttur. Buna aile konutu şerhi konması diğer hissedarların da otomatikman konut üzerinde tasarruf hakkını kısıtlayacağı için tereddüt yaşıyorum.

Ben bunu ayrı bir dava olarak değil de, boşanma davası dilekçemde istemeyi düşünüyorum. Bunu da sanırım 6284 sayılı Ailenin Korunması kanunu md 4/c ye göre isteyeceğim. Böyle daha uygun olacağını düşündüm.
Old 24-07-2012, 10:48   #4
yılmazkan

6284 sayılı yasanın 4-c maddesi de Medeni Kanunana atıf yapmaktadır. Bu nedenle TMK 194'deki şartlara uygun olmak şartıyla aile konutu şerhi işlenebilir. Bunu ayrı bir dava ile isteyebileceğiniz gibi boşanma davası ile de talep edebilirsiniz. Taşınmazın hissedarlı olması aile konutu şerhi konulmasına engel değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi