Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira sözleşmesinin feshi!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2012, 22:01   #1
Av. Ayşenur Gökçe

Varsayılan kira sözleşmesinin feshi!!

Sayın meslektaşlarım; lütfen bana yardımcı olun, müvekkilim yurtdışında ve Türkiyede maliki olduğu evde kiracısı var, kiracı 2009 yılından bu yana kiracı olarak bulunmkta. 2009 yılında 700 TLye kiralanan taşınmaz için kiracı azalan ödemeler yapmış ve her ay kafasına göre tarihlerde ve miktarda ödemeler yapmıştır. 2012 yılında dahi 600 küsür kira bedeli yatırmaktadır. 700 TL'ye kiralanmasına karşılık sadece kiralayan ilk 3 ay içerisinde kira bedelini 700 TL olarak ödemiştir. Kira bedelinin tefe üfe oranına göre artması gerekirken kiracı asla kira bedelini artırmadığı gibi azalan ödemelerde bulunmuştur.
Burada sorun şu ki müvekkilim yurtdışında olduğu için Türkiye'de annesi evini kiralamış ve kira kontratı annesinde bulunmaktadır. Fakat müvekkilin annesi vefat ettiği için şuan ne müvekkilimde ne de bende ne de bir başkasında kira kontratı mevcut değil. Kiracı ve avukatıyla yaptığım görüşmelerde kira kontratını istememe rağmen gayet saygısız bir üslupla reddedildim. Müvekkilimin kira bedeli yatan hesabını incelediğimde kira başlangıcının haziran olduğunu tahmine ettiğim için mayıs ayında ihtar çektim ve kiralananın boşaltılmasını istedim. Kiracı cevabı ihtarında nisanda başladığını söylemiş kira başlangıcının.
Müvekkilimde artık satalım evi diyor evi satmak istiyoruz ama kiracı eve bakmaya gelenleri de içeriye almıyor. Ne yapmam lazım kiracıyı çıkarmak için ya da evi göstermeyen kiracı için ne yapmam lazım bana yardımcı olun lütfen.
kira sözleşmesini feshedemiyorum çünkü kira başlangıcı nisan öbür nisanı beklemek lazım :/ napcağımı şaşırdım sanırım kira hukuku konusunda başarılı değilim bana yardımcı olursanız sevinirim .Şimdiden çok teşekkür ederim ....
Old 22-07-2012, 23:03   #2
therainmaker

Öncelikle 7/30 icra takibi başlatın.Kira bedellerinin yatırıldığı banka hesabına göre kira sözleşmesinin 700-TL'den başlatıp artış oranlarına göre kiraları belirleyip farklarını isteyin. İtiraz ederse banka hesabına yatan kira bedellerinin 700-TL den başlayıp düzensiz bir şekilde yatırılmış olması lehinize delil olur.

Diğer yandan evi görmeye gelen ancak göremeyen kişileri ikna edip ya da tanıdıklarınızdan 3-5kişiyi alıcı gibi gösterip evi gezmek üzere eve yollayın, kiracı yine bu kişileri içeri almazsa ya da gezmek üzere bir randevu vermezse akde aykırılıktan dava açıp bu kişileri tanık olarak gösterin.
Old 23-07-2012, 11:07   #3
Av. Ayşenur Gökçe

Çok teşekkür ederim sanırım gerçekten kira hukuku konusunda çok başarısızım :/ kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle ilamsız tahliye ödeme emri gönderirim. Eksik yatırıyor çünkü
2.kira yılında ve daha sonrakilerde. eğer ki 30 gün içerisinde ödemezse tahliye davası açıyorum. Peki bir sorum daha var kiracı kira bedelini ödüyor ama eksik yetırıyor bu genede ödeme emri göndermeme yeterli mi ?
Old 23-07-2012, 11:29   #4
therainmaker

eksik kira bedelleri içinde 7/30 ödeme emri yollayabilirsiniz..
Old 23-07-2012, 15:37   #5
mabitades

Sn. Av. Ayşenur Gökçe,

Kira sözleşmesinde yazılılık bir geçerlilik koşulu olmadığı için elinizde sözleşmenin bulunmaması bir sıkıntı yaratmayacaktır. Yani hiç yazılı sözleşme yapmadan da müvekkilinizin annesi bu kiralamayı yapmış olabilirdi.

Kiracı kira sözleşmesinin bitiminden 15 gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme 1 yıl süreyle uzamaktadır(TBK.347) Dolayısıyla kiracı bu sözleşmeye dayanarak halen kiralananda oturmakta.

Ödemediği kira bedellerini tespit edip ödenmesi için icra takibi yapmanız (No:13) mümkün karşı taraf ödeme yapmak istemezse itiraz edecek ve olay dava konusu olacaktır. İtiraz etmeden ve ödeme yapmadan 30 günlük süreyi geçirmesi durumunda tahliye davası açmanız mümkün olacaktır.Örnek 13'e göre açacağınız tahliye davası icra mahkemesinde açılacağından daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Ayrıca (TBK 319.) Kiracı, bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde, kiraya verenin ve onun belirlediği üçüncü kişinin kiralananı gezip görmesine izin vermekle yükümlüdür.

Kiraya veren, çalışmaları ve kiralananın gezilip görüleceğini uygun bir süre önce kiracıya bildirmek ve bunların yapıldığı sırada kiracının yararlarını göz önünde tutmak zorundadır. Bu durumda sizin yerinizde olsam gezecek olan kişilerin ne zaman geleceğini önceden yazılı olarak belirterek ev sahibini bilgilendiririm. Yine zorluk çıkarması halinde ihtar çekilerek durum tespit edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi