Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükmün sanık ve müdafiilerin duruşma salonundan çıkarılarak yazılması?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2013, 19:27   #1
av.sahin67

Varsayılan Hükmün sanık ve müdafiilerin duruşma salonundan çıkarılarak yazılması?

Yer İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinden biri. Karar aşamasındaki dosya. Savunmalar yapılır, son sözler söylenir. 5 dk ara verilerek müzakere edileceği söylenir ve sanıklar ve müdafiiler dışarı çıkarılır. Mübaşir tekrar çağırır 5 dk sonra. İçeri girdiğimizde karar yazılmış ve hatta kararlar masamıza bile konulmuş.

Bir avukat çıkar ve usuli itirazının olduğunu söyler. Orada mahkeme heyeti ile arasında tartışma yaşanır :

Başkan uruşmanın başından beri usuli itirazda bulunuyor ve bize usul öğretmeye çalışıyorsunuz

Avukat :Usuli itirazda bulunmak görevimiz ve hakkımız. Yapılan bir eksikliği bildirmemiz kadar doğal ne olabilir.

Başkan : Siz bize usul öğretemezsiniz

Avukat : Kimin kime neyi öğreteceği hiç belli olmaz. Ayrıca siz de bir avukata itiraz usulünü öğretemez. Biz avukatlar olarak bunu çok iyi biliyoruz.

Başkan : Beğenmiyorsanız temyiz edersiniz

Avukat : Orası kesin, bunu biliyoruz. Ben usulen kararın yanlış verildiğini ve bunu şu an değiştirmezseniz diğer meslektaşlarımla tutanak tutup kararın usulden bozulacağını ifade ediyorum. Hüküm bizim huzurumuzda tekrar yazdırılsın ! Bu husus Yargıtay Ceza Karalarında açıkça yazılı olup usulden bozma sebebidir.

Üye Hakim : Hükmü yüzünüze okuduk daha ne istiyorsunuz

Avukat : Yüzümüze okumak yerine yargıtay kararlarını okuyunuz.

iki avukat işbu durumla ilgili tutanak tutarlar.

Sorum şu : Bu konu ile ilgili çok karar okudum ama şu anda bulamıyorum. Elinde karar olan meslektaşım var mıdır acaba ? Teşekkür ederim.
Old 24-12-2013, 20:19   #2
olgu

ooo İstanbul'da kısa kararı alabiliyor musunuz? Şanslıymışsınız. Ankara'da çok nadir alırsınız kısa kararı, hatta ağır cezalar tutanak dahi vermez, öğleden sonra veya ertesi gün kalemden alırsınız.
Old 24-12-2013, 23:41   #3
av.sahin67

Alıntı:
Yazan olgu
ooo İstanbul'da kısa kararı alabiliyor musunuz? Şanslıymışsınız. Ankara'da çok nadir alırsınız kısa kararı, hatta ağır cezalar tutanak dahi vermez, öğleden sonra veya ertesi gün kalemden alırsınız.
Duruşma tutanağı ispat gücüne sahip olduğuna göre mahkemelerin bunu vermeme sebebi nedir Ankara'da ? Sonradan değiştirilmediğini nereden bileceksiniz ? Veya nasıl itiraz edeceksiniz ? Farklı illerde ceza dosyaları takip ettim ilk kez duydum ilginç
Old 25-12-2013, 10:06   #5
olgu

Duruşmadan sonra tutanak alsak bile imzasız olacak, duruşma esnasında da uyapta yazılıp kaydedilmediğinden yine değiştirmeleri mümkün.

Ceza işleri genel müdürlüğü ne cevap vercek acaba, yazdım bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi