Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

7 lira için icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2009, 17:25   #1
Av.AygülKat

Varsayılan 7 lira için icra takibi

herkese merhaba,
7 liralık alacak için icra takibi yapılabilir mi? takip açmak için bir sınır var mıydı?
Old 29-03-2009, 18:18   #2
Av.Mehmet_Ali

Miktar az olsa da icra dairesine gidip takip açılmakta, hacze gidilmektedir. Değeri yüksek olan dosya ile düşük olan dosya arasında fark yoktur.
Old 29-03-2009, 18:20   #3
Av.Barış

mesleğe ilk başladığımda 13 lira için icra takibi yaptığımı hatırlıyorum

Takip açmakta bir sınır yok.ancak başvuru harcı düşünülecek olursa alacağınızdan fazlasını masraf olarak harcamak zorunda kalacaksınız gibi görünüyor.
Old 30-03-2009, 08:53   #4
av.knel

Gerçekten 7 lira için takip yapmayı düşünüyormusunuz?
Old 30-03-2009, 14:39   #5
radikal

Değeri 50,00-TL'yi geçmeyen dava ve takipler harçtan muaftır.
Old 30-03-2009, 14:47   #6
Av.Mehmet_Ali

Rakamlari yeni olan kanun bulamadim.

HARCDAN MÜSTESNA İŞLEMLER
Madde 13- Aşağıda yazılı mevzular harçtan müstesnadır :
a)Değeri 100 lirayı geçmeyen dava ve takipler, (Ticari senetlere ait akipler hariç)
b)Vasi tayini ve azli, hakimin reddi talebinin kabulü ve hakimin istinkafına ait kararlar,
c)Ayda 250 lirayı geçmeyen nafakalara ait dava ve takipler, "Birden fazla kişiler lehine nafakaya hükmedilmesine dair ilamlarda her kişi lehine hükmedilen miktar müstakil olarak nazara alınır."
d)İcra ve İflas dairelerinin kusuru yüzünden yanlış yapılmış olan işlemlerin ıslahı ve iptaline dair tetkik mercileri kararlariyle, bu iptal veya ıslah dolayısiyle yeniden yapılacak işlemler,
e)Ticaret sicilinde re'sen yapılan düzeltmeler,
f)İcra tetkik mercilerinin cezaya mütedair kararlariyle bu kararların temyizi işlemleri,
g)İcra ve İflas Kanununun 270'nci Maddesine göre yapılacak defter tutma işlemleri,
h)Yetkili makamların istiyecekleri ilam ve sair evrak suretleri,
i)Kamu adına C.savcıları tarafından hukuk mahkemelerine açılan davalar,
Old 05-04-2009, 17:23   #7
Av.AygülKat

cevap verme zahmetinde bulunan bütün meslektaşlara teşekkür ederim.
7 lira için ( ki rakam aslında 6,20 falan) takip açmak isteyen ben değilim, bazı hizmetlerde tekel haline gelmiş bir kurum açıyor. el insaf demekten başka diyecek birşey bulamıyorum.
Old 05-04-2009, 17:41   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.AygülKat
cevap verme zahmetinde bulunan bütün meslektaşlara teşekkür ederim.
7 lira için ( ki rakam aslında 6,20 falan) takip açmak isteyen ben değilim, bazı hizmetlerde tekel haline gelmiş bir kurum açıyor. el insaf demekten başka diyecek birşey bulamıyorum.

Neden "el insaf" diyorsunuz? Sizce alacağın tahsil edilmesi için ne yapılmalıydı?
Old 05-04-2009, 20:32   #9
myilmaz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Neden "el insaf" diyorsunuz? Sizce alacağın tahsil edilmesi için ne yapılmalıydı?

Sayın Aladağ, ben de meslektaşıma katılıyorum. Haricen yapılan ilk talepte ödenecek olan bir meblağ. Kaldı ki çok yüksek ihtimalle ödemesi unutulmuştur, borçlu farkında bile değildir bence. Sırf vekalet ücreti almak için yapılan bir takip bence çok gereksiz.

Sizin aleyhinize herhangi bir kurum veya mağaza böyle bir takip başlatsa ne düşünürsünüz?
Old 06-04-2009, 00:13   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan myilmaz
Sayın Aladağ, ben de meslektaşıma katılıyorum. Haricen yapılan ilk talepte ödenecek olan bir meblağ. Kaldı ki çok yüksek ihtimalle ödemesi unutulmuştur, borçlu farkında bile değildir bence. Sırf vekalet ücreti almak için yapılan bir takip bence çok gereksiz.

Sizin aleyhinize herhangi bir kurum veya mağaza böyle bir takip başlatsa ne düşünürsünüz?

Sayın myilmaz, takibin "sırf vekalet ücreti almak için yapıldığını" nasıl anladığınızı merak ettim doğrusu.
Soru sahibi, takip alacaklısının "bazı hizmetlerde tekel haline gelmiş bir kurum" olduğunu söylüyor. Bu kurumlar ne yapıyor alacaklarını tahsil etmek için? Örneğin elektrik şirketleri önce faturayı gönderiyor, ödenmezse "borcun ödenmesini, aksi takdirde elektriği keseceklerini" belirten bir yazı gönderiyor. Eh, yine ödenmemişse ne yapılabilir sizce? "Haricen yapılan talep" dediğiniz nedir, nasıl yapılır? Borçlu borcunu ödememiş, onu değil de alacaklıyı mı kınayacağız "neden icra takibi yapıyorsun" diye?
Hak aramak suç değil.
Old 06-04-2009, 09:52   #11
avseher

Takip yapmakta zorlanılamaz ama haciz aşamasına gelince memurlar tarafından çok zorlanılıyor. Memurun bunun içinmi hacze gidiyoruz, bunamı muhafaza- ki benim şirket senetleri 300-2000 arası senetler olduğu -için bu tavırları çokca duyuyorum. Hatta bazen araçtaki meslektaşların bile bakışlarında bu dosya için bu kadar zaman harcamaya gerek varmı bakışlarını hissediyorum. 5-6 sene önce 160 tl için muhafaza yapmaya kalkmıştık ki borçlu ve komşuları tarafından hakarete uğradığımızdan zorlandığımızdan yapmıştık. O kadar zamanın gitmesi durumunda birkaç avukat arkadaş "yaaa av hanım biz verseydik o parayıda bu kadar beklemeseydik " vs söylentiler devam etmişti. galiba bende haklı gördüğümden sesimi çıkarmayıp ne yapayım dosyaya işlem yapmak mecburyetindeyim diyerek geciştirmiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi