Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotek takibi ile birlikte kefil aleyhine ilamsız takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2007, 19:58   #1
Av.Neşe

Varsayılan ipotek takibi ile birlikte kefil aleyhine ilamsız takip

Sayın meslektaşlarım,bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var.

Alacaklısı banka olan bir olayda aldığı krediye karşılık yarı hissesi kendisine yarı hissesi de kardeşine ait bir gayrimenkulün tamamını ipotek veren borçlu aleyhine; kardeşini de ipotek veren 3. şahıs olarak gösterdiğim ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip başlattım ve icra emri gönderdim.

Ayrıca müşterek müteselsil kefil aleyhine de aynı tarihte ilamsız takip başlattım ve bu takip itirazsız kesinleşti.

İpotekli takip ise borçlu açısından kesinleşti ancak ipotek veren 3. şahıs konumundaki kardeşi yurtdışında olduğundan ona tebligat yapılamadı. Şimdi bu tebligatın yapılmasını beklemeksizin kıymet taktiri yapacağım ancak işin içine yurtdışı girdiğinden satış vs işlemler uzayacak. Ayrıca bu kişinin ilerde itirazı da söz konusu olabilir çünkü noter ihtarı kendisine ulaşmamış. İpotek senedini de asıl borçlu kendi adına asaleten kardeşi adına da vekaleten imzalamış.

Benim sorum şu: İpotekli dosyada da işlemlere devam ederken kefile açtığım dosyada her türlü haciz işlemi yapabilir miyim? Kefilin bu konuda süresiz bir şikayet hakkı yok değil mi? Başta itiraz etmemiş olması benim işimi kolaylaştırır mı? Pek çok yere baktım ancak soruma net bir cevap alamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla!
Old 04-12-2007, 01:19   #2
Av.Nebi

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=ipotek+kefil

Olayınıza açıklık getireceğine inandığım yargıtay kararları var burda
Old 04-12-2007, 12:15   #3
Av.Ümit Arif Özsoy

[FONT='Times New Roman','serif']Yargıtay içtihatlarında, kredi sözleşmesinin müteselsil kefili hakkında yapılacak takiplerde İ.İ.K.'nun 45. maddesi hükmünün müteselsil kefiller hakkında uygulanamayacağı görüşü istikrar kazanmıştır. Buna rağmen uygulamada halen İ.İ.K.45.madde hükmünün yanlış yorumlanarak bu yönde itirazlar geldiği ve yerel mahkemelerinde kimi zaman da bu yönde hatalı kararlar verdiği görülmektedir. Oysa ki rehinle temin edilmiş alacağın asıl borçlusuna, bir başka anlatımla, ipotek akit tablosundaki şartlara göre lehine rehin tesis edilmiş borçluya rehin miktarınca genel haciz takibi yapılamazken, aynı borcun müşterek müteselsil kefillerine genel haciz takibi yapılabilecek hatta ihtiyati haciz de talep edilebilecektir. [/font]
Old 04-12-2007, 12:17   #4
Av.Ümit Arif Özsoy

Yargıtay 11.H.D.sinin aşağıda sunulan daha yeni 02.07.2007 tarihli 2007/6909 E. 2007/10069 K. Sayılı kararında ; asıl borçlu lehine ipotek veren ve aynı zamanda müteselsil kefil olan borçluya, -verdiği ipoteği kefaletinin teminatına verilmediği sadece asıl borçlunun borcunu temin ettiği için- genel haciz takibi yapılabileceği ihtiyati haciz kararı verilebileceğini belirtmiştir.
“…İ.İ.K. 45.maddesi uyarınca, ipotekle temin edilmiş alacaklar için kural olarak adi takip yoluna gidilemez.Ancak, B.K. 487.maddesi uyarınca, rehinle temin edilmiş alacak için ayrıca müteselsil kefil varsa , rehin alacaklısı müteselsil kefile karşı haciz yolu ile takip yapabilir.
Somut olayda aleyhine ihtiyati haciz istenilen Emine … , genel kredi sözleşmesinde müşterek borçlu müteselsil kefil olarak yer aldığı gibi, aynı sözleşme ilişkisi nedeniyle borçlu Mehmet….’in bankaya olan borcuna karşılık olarak kendi taşınmazına ipotek de tesis ettirmiştir.
Bu durumda mevcut ipotek, aleyhine ihtiyati haciz istenilen Emine…’nin kefalet borcunun teminatına yönelik bulunmamasına göre , mahkemece, asıl borç için ipotek teminatı verilmesinin müteselsil kefil olan karşı taraf için ihtiyati haciz talebinde bulunulmasına engel olmayacağı kabul edilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir.”
Old 21-01-2009, 10:23   #5
av.Ercan KÜLEKÇİ

yurt dışana tebligatla uğraşmanıza kanımca gerek yok.Gayrimenkul sahibi olan 3 kişiye tapudaki adresten 35 yapabilirsiniz.müteselsil kefile ise ilamsız takip yapabilirsiniz ama tahsilde tekerrür olmamak şartıyla kaydını koymanız gerekiyor.kolay gelsin.
Old 27-03-2009, 20:56   #6
av.Ercan KÜLEKÇİ

ayrıca her türlü haciz işlemini ilamsız dosyadan yapabilirsiniz.
Old 22-02-2010, 14:43   #7
Sevdem

4 hisseli bir taşınmazda hissedarlardan ikisi kardeşleri lehine ipotek veriyorlar.borç ödenmeyince ipot.para.çevr.yoluyla takip başlattım.Müşterek mülkiyet bu arada.kıymet takdiri vs.işlemler sürer iken ort.gid.davası açıldı.satış işlemlerini dava sebebiyle durdurdum.ancak bu arada 2 yıllık süre doldu.ort.gid.davası kesinleşti ancak satışı istemiyorlar.şimdi bu durumda ben ne yapmalıyım?yeni bir takip mi başlatmalıyım yoksa ort.gid.davasında nasıl bilemiyorum ama bir şekilde müdahil olup satışı benim alacaklı adına yaptırabilme olanağım var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi