Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun şirket kar payı ve hissesinin haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2012, 17:45   #1
SHODAN

Önemli Borçlunun şirket kar payı ve hissesinin haczi

Borçlum bir şirkette ortak. Borçlununşirketteki kar payını, ortağın şirketteki hissesini ve şirkettarafından ortağa ücret ödenmekteyse ödenen ücretin ¼ ini haczetmek istiyorum.(89/1 de gönderebilirim ama 3üde aynı müzekkerede yazsın istiyorum. ) Bunailişkin müzekkere örneği paylaşabilecek meslektaşım var mı?
Old 31-12-2012, 09:13   #2
Yerleşik Yabancı

Bazı icra müdürlükleri 89/1'de maaş ya da ücret haczinden sözedilmesi halinde bunu imzalamaktan kaçınıyor. Bilgilerinzie. Saygılarımla.
Old 31-12-2012, 15:47   #3
SHODAN

Sayın Yerleşik Yabancı ilginiz için teşekkür ederim.

Borçlunun şirketteki kar payını ve şirket hissesinin uygulamada nasıl haczedildiğini müzekkere örnekleriyle açıklayabilir miyiz ? Uygulamada çok sık yapılan birşey değil.
Old 31-12-2012, 16:05   #4
olgu

Hisse haczi yapacaksanız şirketin pay defterine icra memuru ile gidip haciz kararını işliyorsunuz.
Paya haciz konduğundan bunun semerelerini olan temettülerin de icra dairesine yatırılması gerektiğine ilişkin de bir yazı tebliğ ediyorsunuz.

Eski Yargıtay kararlarında 89/1 temettülerin haczi için yeterli görülmekteyken yeni tarihli kararlarda şirket pay defterine bu hususun işlemesi gerektiği bahsediliyor.
Old 31-12-2012, 16:24   #5
SHODAN

Konuyu birazaraştırdım ancak uygulamada çok fazla tercih edilmediğinden aslında basitolmasına rağmen karışık durmakta.

Borçlununşirketteki hissesinin haczi ile şirketteki kar payının haczi farklışeyler.

Önce borçlunun şirketteki hissesinin haczinden bahsedelim. Borçlunun şirkette bulunan hissesinin haczi için önce ticaret sicil memurluğuna haciz müzekkeresi yazılıyor ardından şirkete bilgilendirme için bir muhtıra tebliğ edilmiyor mu?

İkinci olarakşirket kar payının haczinden bahsedersek; icra memuru ile şirkete giderekşirketin pay defterine kar payı haczi işleniyor.
Bu iki şıkkıayrı ayrı müzekkere ve taleplerle somutlaştırabilir tam olarak uygulamayınetleştirebilir miyiz ?

Katkılarınıziçin çok teşekkür ederim.
Old 31-12-2012, 16:30   #6
olgu

Bende zamanında uygulayacaktım o sebeple araştırmıştım ancak sonra uygulayamadım.

Sadece kar payını haczetmek istiyorsanız haciz müzekkeresi ile mümkün ancak borçlu 3. Kişiye satarsa nur topu gibi tasarrufun iptali davanız olur

Ancak payına haciz koyup deftere de işlemeniz halinde şirket zarar etmediği veya tasfiyeye gitmediği sürece kar payını da haczebilirsiniz.
Old 31-12-2012, 16:44   #7
SHODAN

Elinizde bunlara ilişkin müzekkere örnekleri var mı ?
Old 31-12-2012, 17:38   #8
olgu

Maalesef, bende sadece araştırma safhasında kaldığımdan müzekkere göndermedim.
Ancak sırf bu konu için yazılmış bir kitap var, yazarını hatırlamamakla birlikte "anonim ve limited şirketlerde hisse ve kar payı haczi" olması lazım adı da.
O kitapta doktirin ve uygulamadaki farklı görüşler dahil geniç çaplı araştırma mevcut
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi