Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

emailler delil olarak kullanılabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2010, 23:09   #1
Konuk

Varsayılan emailler delil olarak kullanılabilir mi?

mrblr.eşimle boşanma aşamsındayız.benim sorum eşim şu an başka bi kadınla duygusal bir beraberlik yaşıyor.ben eşimin maillerinden bunu öğrendim.bunu delil olarak mahkemeye sunabilirmiyim.özel hayatın ihlali sayılırmı benim mailleri delil olarak kullanmam...
Old 03-11-2010, 17:38   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Aile hukukunda da davada ileri sürülen delillerin yasal yollarla elde edilmiş olması gerekir.

Mail ,kişilerin özel alanına giren bir haberleşmedir.Eşiniz kendi rızası ile bu mail'i sizinle paylaşmış ise sorun bulunmamaktadır.Ama onun izni ve bilgisi olmaksızın onun hesaplarına girmiş iseniz bu özel hayatın gizliliğini ihlal olarak değerlendirilebilir.

Bu nedenlerle sadakat yükümlülüğüne aykırılığı tanık kredi kartları vb.gibi yasal delillerle ispatlama yoluna gitmeniz uygun olur.Zira aksi durumda aleyhinize şikayet yolu açılabilir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-11-2010, 18:30   #3
Konuk

eşim ona evliliğimizin ilk döneminde göndermiş olduğum bi sms i dava dilekçesinde delil olarak sunmuş.mesajda 'evet sen haklısın' diyor.bu mesajı boşanma aşamasında yani ayrılık dönemimizde gönderilmiş bi mesaj olarak göstermiş.bu mesaja göre davalı bütün suçun kendisinde olduğunu kabul etmiştir yazmışlar.buda benim özelimin ihlali olmuyormu,eşimle beraber olduğumuz dönemde yazmış olduğum bi mesaj.
Old 03-11-2010, 22:08   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
eşim ona evliliğimizin ilk döneminde göndermiş olduğum bi sms i dava dilekçesinde delil olarak sunmuş.mesajda 'evet sen haklısın' diyor.bu mesajı boşanma aşamasında yani ayrılık dönemimizde gönderilmiş bi mesaj olarak göstermiş.bu mesaja göre davalı bütün suçun kendisinde olduğunu kabul etmiştir yazmışlar.buda benim özelimin ihlali olmuyormu,eşimle beraber olduğumuz dönemde yazmış olduğum bi mesaj.

Ben Sayın Kayar'ın yazdıklarına aynen katılıyorum. Ama son zamanlarda Yargıtay, karı-koca arasında "özel hayat" diye bir kavram olamaz diye, bu şekilde elde edilen delilleri kabul etmektedir. Dolayısıyla mahkemelerin de uygulaması değişik bir hal aldı. Ama yerleşik bir içtihat olduğunu söyleyemeyiz. Sizin davanızda eşiniz böyle delil göstermiş ve kabul edilmişse, pek tabii siz de delil olarak gösterebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi