Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yanında Staj Yapılacak Avukat Seçimi(Acil)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2009, 17:22   #1
avsb

Önemli Yanında Staj Yapılacak Avukat Seçimi(Acil)

Sorularım şu şekilde olacak:
1-Stajın 2. altı ayında bir avukatın yanında çalışmak için şirket yada kurum avukatı olmaması gerekiyormuş bu doğru mu?Yönetmelikte açıkça ''bağımsız bir büro '' yazıyor ancak şirkette çalışan stajyerlerde var diye duymuştum.

2-Duruşmalara girmek için stajyere verilen muvafakatnameyi yanında staj yapılan avukattan başka bir avukat verebilir mi,verilmezse duruşmanın ve stajyerin stajerliğinin akıbeti ne olur?

3-Bir avukat diğer bir avukata yetki belgesi verirse yetkili kılınan avukat stajyerini o duruşmaya muvafakatname ile sokabilir mi,evet ise stajyerin duruşma sırasında muvafakatnamenin yanında, kendi avukatına verilen yetki belgesini de bulundurması zorunlu mudur?

Şimdiden teşekkürler....
Old 12-06-2009, 12:09   #2
hak 198

Ben Şuan İkİncİ 6 Ayimin BaŞindayim.ben DuruŞmalara Gİrİyorum.

Sana Avukat DuruŞmalara Gİrmen İÇİn Muvafakatname Verecek.. .staj YaptiĞin Avukat Yerİne Staj YaptiĞin BÜrodakİ Dava İÇİn Verİlen Vekaletnamede Adi GeÇen BaŞka Bİr Avukatta Yetkİ Verebİlİr.

DuruŞmalara Gİrİnce Avukatin Sana VerdİĞİ Muvafakatnameyİ Sunarak DuruŞmaya Gİrecen BaŞka BİrŞey Yok.
Old 12-06-2009, 16:17   #3
avsb

Yani başka avukatın duruşmasına girebilmem için muhakkak yetki belgesi şeklinde mi düzenlenmesi gerekiyor,yetki belgesi avukata,muvafakatname stajyere verilir diye biliyorum ben.Bize yetki belgesi düzenlenebiliyor mu?
Old 15-06-2009, 14:05   #4
hak 198

Bize yetki belgesi düzenlenmiyor. Stajer avukatlara muvafakatname düzenleniyor.
Old 15-06-2009, 16:44   #5
Av. Asena

Yanında staj yapılacak avukatın serbest olması, kendisine ait bürosunun olması gerekiyor. Şirket avukatları şirket bünyesinde ya da kurum avukatları kurum bünyesinde çalıştığı için yanında staj yapma olanağı bulunmamaktadır.

Staj yapılan avukat tarafından duruşmalara girebilmek için "olur belgesi" ya da "muvafakatname" verilir. Yanında staj yapılan avukattan başkasının duruşmasına giremezsiniz. Ancak diğer avukat tevkille sizin yanında staj yaptığınız avukata yetki verirse, siz de ondan olur belgesini alarak takip edebilirsiniz.

Duruşmaya girmek ya da icra müdürlüğünde işlem yapmak, imza atmak isterseniz olur belgesi sunmanız gerekecektir. Eğer bir başka avukattan tevkil varsa, yetki belgesini ve olur belgesini bir sunmanızda fayda var.

Aslında yanınızda fazladan, imzalı ve kaşeli "olur belgesi" bulundurun. Ne zaman ihtiyaç olacağı belli olmaz
Old 16-06-2009, 15:25   #6
avsb

Alıntı:
Yazan Av. Asena
Yanında staj yapılacak avukatın serbest olması, kendisine ait bürosunun olması gerekiyor. Şirket avukatları şirket bünyesinde ya da kurum avukatları kurum bünyesinde çalıştığı için yanında staj yapma olanağı bulunmamaktadır.

Staj yapılan avukat tarafından duruşmalara girebilmek için "olur belgesi" ya da "muvafakatname" verilir. Yanında staj yapılan avukattan başkasının duruşmasına giremezsiniz. Ancak diğer avukat tevkille sizin yanında staj yaptığınız avukata yetki verirse, siz de ondan olur belgesini alarak takip edebilirsiniz.

Duruşmaya girmek ya da icra müdürlüğünde işlem yapmak, imza atmak isterseniz olur belgesi sunmanız gerekecektir. Eğer bir başka avukattan tevkil varsa, yetki belgesini ve olur belgesini bir sunmanızda fayda var.

Aslında yanınızda fazladan, imzalı ve kaşeli "olur belgesi" bulundurun. Ne zaman ihtiyaç olacağı belli olmaz

Peki yanında staj yaptığımız avukatın değil bir başkasının duruşmasına yetki belgesi ve daha sonra onur belgesi verilmeden girildiği takdirde bunun bir yaptırımı var mıdır.Saygılar
Old 16-06-2009, 16:51   #7
Av. Asena

Alıntı:
Yazan semr
Peki yanında staj yaptığımız avukatın değil bir başkasının duruşmasına yetki belgesi ve daha sonra onur belgesi verilmeden girildiği takdirde bunun bir yaptırımı var mıdır.Saygılar

Hukuksal bir yaptırımı yok diye biliyorum. Ancak yaptırım olarak bağlı bulunulan baroya şikayeti önerebilirim. Hem kendisi yanında staj yapmayan stajyer avukatı duruşmaya soktuğu için hem de staj yapan avukat arkadaşın yetkisi olmamasına rağmen duruşmaya girdiği için.

Meslektaşımı şikayet etmek hoş değil ancak uyulması gerekli kurallar sabit. Sonradan tamamlanabilecek evrak var ise şikayetinizi yaparken bunu da dikkate alın. Zira vekaletname, yetki belgesi, olur belgesi tamamlanabilecek evraklardandır.

Benim başıma gelen bir olayda, stajyer avukat arkadaşın stajı bitmişti, ruhsatını bekliyordu. Ve olur belgesi sunarak duruşmaya girmişti. Bunu celse sonrasında öğrendim ve stajın sonlanmış olduğu tarih itibariyle stajyer avukata tanınan hak ve yetkilerden yararlanamayacğını, bu nedenle de şikayetçi olacağımı söyledim. Ancak şikayet etmemiştim. Stajı ile ilgili sorun yaşamasını istememiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi