Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çaresİzmİyİm Acaba

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2008, 07:33   #1
Konuk

Varsayılan Çaresİzmİyİm Acaba

selam ben 14 yasındayken babam beni zorla birine verdi. bu adamdan korunmayı bile bilmiyordum çocuktum,4çocuğum oldu 12 yıllık beraberliğimiz var. 12 yıl boyunca hiç mutlu olamadım eşim bana çok şiddet gösterdi. aldatmadan tutun aç bırakmaya dayağa hakaret ve daha bir çok şey eşimi sevmiyorum ve hiç bi şekilde anlaşamıyoruz.kafa yapılarımız aynı değil çok cahil çok gerici bir insan ve ondan korkuyorum korkusundan konusamıyorum bile çünkü döveceğini biliyorum. cinsel konuda zorluyor beni. sevmediğim için oda bana işkence gibi geliyor.sosyal hayata atılmama izin vermiyor ona kalsa sadece bir hizmetçi bir cinsel araç olarak duracam buda çok zoruma gidiyor. çok güzel bir bayanım eşim çok çirkin ve kaba kısacası hiç bi şekilde anlaşamıyoruz. ama çocuklarım var ailemde beni desteklemiyor idare et diyor. psikolojim çok bozuk artık ne kendime ne eşime nede çocuklarıma hayrım kalmış. ölü gibiyim bir kere intahar bile ettim eşimi görmeye bile tahhamül edemiyorum.hiç bir maddi gücüm yok bu saatten sonrada boşansam ailemle oturamam 4 çocugu alsam onlarada bakamam. 2 tane almayı ve boşanmayı düşünüyorum. eşimle geçen gün konustum beni ölümle tehdit etti. çokmu çaresizim gerçekten yapabileceğim birşey yokmu? hem madi hem manevi desteğim yok. eşim çok zengin ama bir boşanma durumu olursa dilekçe vermeden önce bütün malını ailesine devredeceğini söylüyor bu durumda nasıl boşanabilirim ? ne yapabilirim ? hem kendim hem çocuklarım için. artı boşansam 2 çocugu alsam öbür çocukları ne kadar sıklıkla görebilirim ? nasıl görecem çünkü eşim anlayışlı biri değil onun evine gidemem çocuk basına ne kadar nafaka alabilirim eşimin işi esnaf geliri belli değil lütfen beni aydınlatın. benim için en dogrusu nasıl olur. böyle yaşamak bana ölümden daha zor geliyor artık dayanamıyorum.şimdiden tşk ederim
Old 24-05-2008, 12:56   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İki çocuğunuzu alıp, ikisini babada bırakma seçiminiz sizin takdirinizde, elbette. Ancak yapacağınız seçme, babada kalacak çocuklarınızın anlamakta güçlük çekeceği bir durum yaşamanıza neden olabilir, özellikle ileride.

Tüm çocuklarınızın velayetini talep edebilir ve tümü için iştirak nafakası talep edebilirsiniz. Babanın reel maddi gelirini kanıtlayamadığınız takdirde bile, mutlaka tümü için nafaka ödeme kararı verilir. Yine sizin için de ayrıca nafaka takdir edilir.

Ailenizin desteğinin olmadığını söylemişsiniz. Yine de boşanma davası açtığınızda , hukuksal sakıncalarının yanı sıra, eşinizin şiddet göstermeye eğilimli olduğunu gözeterek aynı konutta ikamete devam etmemenizde fayda var. Eşinizin şiddet gösteriyor olması nedeniyle, özellikle bunu belirterek ve bir avukat desteği alarak, korunma kararı verilmesini isteyebilir, eşinizin müşterek aile konutuna yaklaştırılmamasını da talep edebilir, böylelikle aynı evde çocuklarınızla birlikte ikamete devam edebilirsiniz. Eşinizin koruma kararı gereklerine uymaması halinde, hapsen tazyiğe uzanan yaptırımlar var. Yine açılacak boşanma davasında da konuta aile konutu şerhi koydurabilir ve oturduğunuz evin dava sürecinde elden çıkarılmasının önüne geçebilirsiniz.

Bu nedenle bağlı bulunulan baro temsilciliğine müracaat ederek öncelikle kendinize ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilir, bu avukatla görüştükten sonra dava açma sürecini başlatabilirsiniz, ancak mümkünse bu süreci tamamlarken, hukuksal ve psikolojik koşulları hazırladığınızı da belirterek ailenizin desteğini de almaya gayret edin. Aksi halde 4 çocukla işiniz gerçekten güç. Ama imkansız değil elbette, yalnızca zaten zor gelebilecek bir sürece girerken, fiziki ve maddi koşullar konusunda ve manevi destek bakımından, ayrıca zorlanmamanız için.

Çocukları ayırarak velayet talep etmeniz durumunda da, velayeti babada bırakılan çocuklar için yargıç size şahsi hak tesisi konusunda karar verecektir, ne sıklıkla olacağı konusu kararı verecek hakime ve eğer anlaşabilirseniz eşinizle yapacağınız görüşmelere göre şekillenir ki, sizde kalan 2 çocukla baba ne sıklıkta görüştürülecekse, benzeri de muhtemelen sizin için gündeme gelir.

Eşinizle bir mal rejimi anlaşması yapmadığınızı tahmin ederek, ocak 2002 den sonra alınan mallar edinilen mallardandır ve eşiniz bir şekilde elden çıkarsa bile (aileye devir/satış, 3.kişilere satış/danışıklı elden çıkarma, yahut gerçekten satış vs vs vs) üzerlerindeki 1/2 oranındaki payınız alacak hakkınız olarak devam eder ve dava neticesinde Mahkeme aracılığıyla tespit edilecek tutar kadar davalıdan alacaklı olursunuz. Tahsil güçlüğü yaşayıp yaşamayacağınız ise apayrı bir konu, ancak nafaka ödemeleri ile ilgili olarak ödenmemeleri ve şikayetiniz halinde eşiniz hapis cezası yaptırımıyla da karşılaşır.

Seçeceğiniz yönteme göre işlemlerinizi takip edebilmek için bir avukattan yardım almanızda sayısız fayda var. Maddi durumunuzun uygun olmadığını gözeterek, baroya müracaat etmeyi unutmayın.

Saygılarımla
Old 24-05-2008, 20:05   #3
Konuk

Beni bu konuda aydınlattığınız için çok tşk ederim.
Aormak istediğim bir kaç şey daha var,Eşim bana şiddet göstermişti geçmiş zamanda bunu kanıtlayamam şuan.Eşim beni ölümle tehdit edior boşanma durumunda ayrıca asla evlenmeyeceksin diyor aksi takdirde sei öldürürüm diyor.
Ben boşanmak istyiorum ama o istemiyor dava açarsam çok uzun sürermi mesela kaç celsede boşanırım ? bu süre tahminen ne kadar olabilir. Örnek vereyim boşanmak istediğim nedenler hakkında şiddet cinsel konuda zorlama sorumsuzluk bana ve çocuklara karşı onu sevmemem v.s.
Bunları hakime sunduğumda beni boşarmı? mal paylaşımı istersem ve o vermek istemezse bu süreç dahada uzarmı yada öyle bir şansı yokmu mal vermeme konusunda
Eşim çok zengin mal varlığı var alabileceğimi bilsem alıp 4 çocuğumuda yanıma almak istiyorum.Çocuklar daha çok küçük en büyüğü 11 en küçüğüde 3 yaşında ama benim maddi gücüm yok. Mahkeme bana verirmi Ayrıca baro tam olarak nerde ben bilmiyorum teşşekür ederim.
SAYGILARIMLA
Old 24-05-2008, 23:35   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk, açacağınız boşanma davasında ;dayaktan, hakarete, hakaretten tehdite ve her türlü gördüğünüz eziyete dayanarak ve tüm bunların evlilik birliğini çekilmez hale getirdiğini ve gelinen bu noktada sizin kusurunuzun olmadığını aksine eşinizin kusurlu ve haksız davranış ve tutumlarının boşanmaya neden olduğunu kanıtlayacaksınız.

Eskiden fiziksel şiddiet gördüğünüzü de ve tüm diğer hususları şahit delili ile kanıtlayabilirsiniz.

Siz boşanma gerekçelerinizde ne kadar haklı olursanız olun, tüm bunların mahkemede kanıtlanması gerekmektedir.Davacı ve davalının boşanmanın tüm sonuçlarında anlaşamadıkları çekişmeli boşanma halinde dava süreci uzamaktadır.

Kaç celsede boşanırım sorusunun net bir cevabı olamaz.Ne yaşadığınızı siz biliyorsunuz ama yargıç bilmiyor... İspatlamanız ve mahkemenin değerlendirmesine sunmanız gerekecektir.

Sırf bu nedenle dahi yani gereksiz yere davanızın sürüncemede kalmaması için mutlaka profesyonel yardım alınız.

-Çocuklara karşı onu sevmemem demişsiniz- bunu kusurlu davranışları ve sevgi ve saygıdan yoksun tavırları nedeniyle, çocuklarıma karşı hoyrat davranışları yüzünden beni kendinden uzaklaştırmıştır diye ifade etmekte yarar olacağı kanaatindeyim.Bir meslektaşımızın hukuki desteğini dava açma aşamasında da almanızı öneririz.

Çocuklarınızın isteğiniz halinde size verilmemesi için bir sebep görünmemektedir.Hepsi için nafaka talep edebilirsiniz.Eşinizin gerçek mal varlığını(üzerine kayıtlı menkul ve gayrımenkul mallar, banka hesapları) ve gelirini kanıtlayabilirseniz nafaka miktarı ve tazminat miktarlarını yükseltme şansınız olur.

Bulunduğuruz ilin Baro telefonlarına ulaşabilirsiniz( bilinmeyen numaralar, internet baro sayfaları...)İlçede yaşıyor iseniz adliye binaları içinde adli yardım büroları bulunmaktadır.Maddi durumunuzun elverişsizliği ve talebiniz halinde size avukat desteği sağlanacaktır.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi