Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasının açılması ve seyri

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2008, 11:21   #1
konuk

Varsayılan boşanma davasının açılması ve seyri

Öncelikle hepinize merhaba ben eşimden boşanmak üzere olan bir bayanım ve şu anda eşimden ayrı olarak annemlerle yaşıyorum eşimle olan son telefon konuşmamızda eşim bana boşanma davası açacağını söleyerek benden ailemin adresini aldı tebligat adresi olarak sanırım.Ama aradan tam olarak 1 hafta geçti fakat tebligat v.s elime geçmedi yani davanın açılıp açılmadını tam olarak bilmiyorum bana açacağını söledi size sorum şu eğer eşim bana boşanma davası açmışsa böyle bir tebligat en fazla ne kadar elime geçer ikincisi kendi eşyalarım hala eşimle müşterek yaşadığımız evde bulunuyor eşyalarımı ne zaman almam uygun olur yani almam için davanın açılmasını mı beklemem gerekiyor?ben boşanmak istemezsem boşanma gerçekleşirmi?birde son bir sorum daha olacak eşimle olan kavgamızda ben evi terk edip annemin evine gelmiştim bunu bana mahkemede aleyhime delil olarak kullanabilirmi?kullanırsa eğer suçlu olan oydu ve beni evden kovan da oydu fakat bunu ispatlayamazsam suçlu yine ben olurmuyum bu kovma olayını sadece ailem ve onun ailesi biliyodu.cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi ünler diliyorum
Old 22-05-2008, 12:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

İlk sorunuzun yanıtı; tarafınıza bir boşanma davası açılmış ise, aynı yerleşim snırları içinde yaşıyor olsanız bile tebligat elinize aşağı yukarı 1 ay içinde geçer.

Özel eşyalarınızı dava öncesinde de alabilirsiniz.Açılacak boşanma davası içinde evlilik birliğinin bitmesinde ve fiilen ayrı yaşıyor olmanızda sizin kusurunuzun bulunmadığını zaten kanıtlamak durumunda olacaksınız.Bu nedenle özel eşyalarınızın siz olmadan ortak hanede duruyor olmasının bir espirisi de yoktur.Alabilme imkanınız varsa alınız.

Yoksa bunun için eşya tespiti ve eşyaların size aynen iadesi ve ya bedellerinin ödenmesi davası açmanız gerekecektir.Yapılacak tespitte özel eşyalarınız size teslim edilir.

Boşanmak istemezseniz,karşı taraf iddiasını kanıtlayamaz ise boşanma gerçekleşmez.Bu halde davacının boşanma isteminin nedenleri ve ispatı hususu önem kazanacaktır.

Evi haklı sebep ile terk edip etmediğiniz önemlidir.
Kovma oldu demişsiniz ispatlamanız gerekecektir.Tanık deliline başvurabilirsiniz.

Ayrıca, boşanma davası ile birlikte, nafaka, maddi ve manevi tazminat taleplerinde de bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir meslektaşımızdan birebir hukuki destek almanızda yarar vardır.Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunuduğunuz İl Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi