Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tedbir ve zaman aşımı süresi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2010, 22:21   #1
Konuk

Varsayılan Tedbir ve zaman aşımı süresi

Boşanma kararı verilip,hakim boşanmayı gerçekleştirdikten sonra,Tedbir veya tapu iptali davası açabilmek için boşanma tarihinden itibaren ne kadar süre geçerse zaman aşımına uğrar ve dava açma hakkımızı kaybederiz?
Teşekkürler...
Old 05-12-2010, 12:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tapu iptal ve tedbir konusu boşanmanın eki niteliğinde yasal olanaklar değildir.Ancak aile hukukundan kaynaklanan bir alacağın güvenceye bağlanması için tedbir öngörülebilir veya bu alacağı sonuçsuz bırakmak için yapılan devirler dava konusu edilebilecektir.

Dolayısı ile konuya göre genel hükümlere bağlıdır.

Sorunuz mal rejimine ilişkin davaya ilişkin olsaydı,2002 den önceki dönemde gerçekleşmiş katkı payı için zamanaşımın 10 yıl olduğuna ilişkin Hukuk genel Kurulu kararı mevcuttur.

Maddi manevi tazminat için ise boşanmanın kesinleşmesi üzerine 1 yıllık zamanaşımı yasaca düzenlenmiştir.

Daha detaylı konuya özel bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki danışma almanızı öneriyoruz.
Old 05-12-2010, 23:43   #3
Konuk

Habibe hanım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim...

1-Size kısaca anlatayım resmi olarak boşanmam bir hafta sonra 1 yıl olacak,evin yarısını benim üzerime geçirmek kaydı ile hakim bey protokolu okuyup,eski eşimede birde sözlü olarak sorup onay aldıktan sonra, boşanmayı onayladı,resmi olarak elimde boşanma kararı var,protokoldeki anlaşmada karara eklendi fakat eski eşim bir yıldır bahaneler edip beni oyalıyor hala tapu devri yapmadı yapmayıda düşünmüyor ve bende dava açamadım(dava harcı,avukat vs.)ayarlayamadığımdan dava açamadım ve dava açmak için nekadar zamanım olduğunu öğrenmek istiyorum.Ne kadar süre daha dava açamazsam zaman aşımına uğrar.
2-yargıya,hakime yalan beyandan dolayı suç duyurusunda bulunmak istiyorum...

* Davanın görüldüğü yerdemi suç duyurusunda bulunmam gerekiyor.
* suç duyurusu yapmam için herhangi bir ödeme yapmak gerekiyormu...
* Suç duyurusu yapmam için neler gerekiyor(işlemler)dava sonucunu veya herhangi bir yazı hazırlamam gerekiyormu...
* Bu konuda ne yapmam gerektiğine yardımcı olursanız sevinirim...Hafta başı en azından suç duyurusunu yapmak istiyorum..
... TEŞEKKÜRLER...
Old 05-12-2010, 23:56   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Taşınmazın devri konusunda hakim hüküm kısmına geçecek şekilde karar vermiş ve karar kesinleşmiş ise,kararın uygulanmasında keyfiyeti karşı tarafa bırakmak yerine tapu sicil müdürlüğüne kararı uygulanmak üzere sunmanız uygun olacaktır.

2-Bu yola başvurmayıp dava yolunu seçebilir ve devredilmeyen taşınmazın değerinin tarafınıza ödenmesini ve dava süresince taşınmazın satılmaması için tedbir uygulanmasını isteyebilirsiniz.

3-Boşanma protokolüne uymamak TCK ya göre suç oluşturmamaktadır.Bu nedenle böyle bir başvuru yapmak bence yarar getirmeyecektir.

4-Boşanma kararının hüküm kısmının yorumu ve harekete geçmek için acilen bir avukata doğrudan başvurmanızı öneriyoruz.
Old 06-12-2010, 10:51   #5
Konuk

Habibe hanım eski eşim davadan önce evi ortak çocuğumuzun üzerine tapu devrini yapmış ve vekaletide almış evi satmaya çalışıyor,vekaletin onda olduğunu inkar ediyor,tapudan aldığım bilgi vekaletin kendisinde olduğudur, çocuk yurt dışında ve 19 yaşında reşit...Ben avukat parası ve harçları karşılayamadığımdan hakkımı savunamıyorum....Emekli olduğumdan dolayı baroyada baş vuramam,kiradayım sadece emekli maaşım var,onun için zaman aşımı süresini merak ediyorum hakkımı savunma şansım varmı yoksa oyunlara seyirci kalıp hakkımı savunamayacakmıyım...Teşekkürler
Old 06-12-2010, 15:04   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mesajınızda sorunun tamamını anlatmak yerine her defasında bir kısmını yazmaktasınız.Bu da zaman kaybına yol açmaktadır.

Tüm katılımcılardan ricamız konuyu tam toparlayarak yazmalarıdır.

Konuya dönersek:

Eşiniz boşanma davasında protokol yapmış fakat bu sırada kendi adına olmayan bir taşınmazı devretmeyi vaad etmiştir.

Kendi adına olmayan bir taşınmazı var göstererek protokol yapmak ve buna göre anlaşmalı boşanma yapmak dürüştlük kuralına uygun değildir.Yasaca korunmaz.

Fakat bu bilgi boşanma kararı kesinleştiğinde tarafınızca bilinmediği için sanırım boşanma kararı temyiz edilmeden kesinleşti.

Bu durumda ;

1-Alacağınızın maddi tazminat olarak tarafınıza ödenmesi talepli dava açabilirsiniz.

2-Muvazalı satısın iptali için dava açabilirsiniz.

3-Devir yapıldığı sırada - henüz evlilik birliği devam ederken - devredilen taşınmaz aile konutu ise,sizin rızanız olmadan devredilmiş olduğu için tapu iptal ve eşiniz adına tesçil edilmesi için dava açabilirsiniz ve bu dava sırasında tedbir isteyebilirsiniz.

4-Taşınmazın satış yetkisi hala eşinizde olduğuna göre dava yoluna gitmeyip tarafınıza bu devrin yapılmasını sulh yolu ile de isteyebilirsiniz.

5-Boşanma davasında mal rejimi alacağınızdan feragat etmemiş iseniz,bu konuda ava açabilir ve alacağın tahsilini ortadan kaldırmak için yapılmış devrin tarafı olarak davayı oğlunuza ihbar edip alacağınızın eksik kısmından bağıştan yararlanan olarak sorunlu tutabilirsiniz.
En uygun yasal olanağın hangisi olduğuna bir avukatla görüşerek karar vermenizi mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Buradan edinilen bilgiler genel bilgilerdir ve bir davayı tek başına takip etmenizi amaçlamaz.sadece bilgilendirme amaçlıdır.

KAHDEM'in amacı yargılamaların bir avukat desteği ile sürdürülmelerini kolaylaştırmaktır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi