Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Ödemeyi İhlal

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2014, 15:39   #1
Av. Fatih Karakuş

Varsayılan Nafaka Ödemeyi İhlal

Değerli Meslektaşlarım;

Bir anlaşmalı boşanma davasında hakim çocuklara nafakayı hükmetmiş ve karar da kesinleşmiştir. Sormak istediğim şu nafakayla ilgili kararı icra dairesine vermeden nafaka borçlusu için icra ceza mahkemesine şikayet yoluyla başvurulabilir mi? Hakimin karar verip dosyadan el çekmesi yaklaşık olarak 2 ay olmuş.
Old 09-05-2014, 16:08   #2
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan Av. Fatih Karakuş
Değerli Meslektaşlarım;

Bir anlaşmalı boşanma davasında hakim çocuklara nafakayı hükmetmiş ve karar da kesinleşmiştir. Sormak istediğim şu nafakayla ilgili kararı icra dairesine vermeden nafaka borçlusu için icra ceza mahkemesine şikayet yoluyla başvurulabilir mi? Hakimin karar verip dosyadan el çekmesi yaklaşık olarak 2 ay olmuş.

Hayır, başvurulamaz. Şikayet yolu için icra takibi başlatılması, takibin kesinleşmesi, süresi içerisinde -takip öncesi birikmiş olan değil de- takip tarihi itibariyle işleyen cari nafakanın ödenmemiş olması ve şikayet süresinin geçmemiş olması gerekmektedir. Saygılarımla...
Old 09-05-2014, 16:15   #3
kubrick

İİK m.344 çerçevesinde şikayet hakkınızı kullanabilmeniz için nafaka ilamı ile icra takibi yapmanız gerekmektedir.

Yargıtay 16.Hukuk Dairesi'nin 01.03.2010 tarih 2010/435 E. 2010/1603 Karar sayılı ilamı uyarınca: "...5358 sayılı Kanunla değişik 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 344. maddesinde düzenlenen ve şikayete tabi bulunan nafaka hükmüne uymamak suçunun oluşabilmesi için nafaka ödenmesinin kesinleşmiş bir mahkeme kararına dayanması aylık nafakanın tahsili için icra takibine başlanılmış ve icra emrinin borçlu sanığa tebliğ edilmiş olması borçlunun ilamda yazılı ödeme koşullarına uymaması aylık nafakaya hükmedilmesi halinde icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında işlemiş en az bir aylık cari nafaka borcunun bulunması borçlu-sanık tarafından nafakanın kaldırılması veya azaltılması hususunda açılmış bir davanın bulunmaması dava açılmış ise sonuçlanmış olması ve şikayet hakkının suçun işlendiğinin öğrenilmesinden itibaren 3 ay ve her halde işlenmesinden itibaren 1 yıl içinde kullanılması gerekmesi karşısında..."
Old 04-06-2014, 11:33   #4
Av.Hayel Özenç

Varsayılan nafaka ödemeyi ihlal

Merhaba,
Cari ay alacağının ödeme emrinde belirtilmesi konusunda emin olamadım.
Mahkemenin tedbir nafakasına ilişkin ara kararını icra takibi yaptım.Ocak-Şubat-Mart 2014'e ait 3 aylık birikmiş nafakayı isteyip, her ay ödenmesi talebimi de yazdım.(Cari ay alacağı olarak kabul görür mü bilmemekle birlikte)
21 Mart'ta ödeme emri tebliğ edildi ve 3 Nisan'da şikayette bulundum.
Mahkeme 13 Haziran'a duruşma günü verdi ve şimdi, okuduğum Yargıtay kararları nedeniyle endişelendim.
"nafakanın her ay ödenmesi" şeklindeki talebim cari alacağın talebi sayılarak şikayetim kabul görür ya da birikmiş nafaka adi alacak hükmünde sayılıp red mi alırım. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi