Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müdafii ile şüpheli görüşmesinde süre

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2011, 11:13   #1
Av. Hilal Ceren HATİPOĞLU

Varsayılan Müdafii ile şüpheli görüşmesinde süre

Sayın meslektaşlarım,
Müdafii ile şüphelinin ifade alma işleminden önce yaptığı görüşme süresinin en fazla 45 dakika olabileceği yönünde bir uygulama olup olmadığı, varsa kanuni dayanağının ne olduğu veyahut bir içtihada vs. dayanıp dayanmadığı konusunda bilgisi olanlar beni aydınlatırlarsa memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
Old 17-01-2011, 11:49   #2
av.alper tunker

sayın meslektaşım
Bildiğim kadarıyla böyle bir süre hiçbir yerde yazmıyor böyle bir süre olduğunu kim ne amaçla size bildirdi bunuda anlamadım
Böyle bir süre söz konusu ise bunuda paylaşırsanız bizde öğrenmiş oluruz .Saygılarımla
Old 17-01-2011, 12:10   #3

Sayın Alper Bey,
Görevlendirmeyle gittiğim emniyet müdürlüğünde kendi içlerinde yapılan bir sınav sorusu sebebiyle polis memuru tarafından Avukat Hanım böyle bir şey var mı, kanuni dayanağı var mı diye bir soru yöneltti. Ben de kendisine makul bir süreden bahsedildiği ancak bir sınırlama olmadığını, varsa da bilmediğimi söyledim. Ancak aklıma takıldı. Bu sebeple meslektaşlarıma danışma ihtiyacı duydum =)
Old 17-01-2011, 12:15   #4
Av. Atilla Şen

Varsayılan Süre sınırını kim ileri sürdü ?

Sayın Meslektaşım,
Müdafii ile şüphelinin ifade alınmadan önceki görüşme süresinin 45 dakika ile sınırlı olduğunu kim ileri sürdü? Kolluk tarafından böyle bir süre sınırı ileri sürülmüş bile olsa, müdafii ile şüphelinin başbaşa görüşmesine bir süre sınırından mevzuatta benim bildiğim kadadrıyla bir süre sınırlaması yok. Kaldı ki müdafii şüpheli ile gerekli olduğu kadar görüşebilmeli. Aksi bir tutum savunma haklarının yasadışı kısıtlanması anlamındadır. Olayın oluş şekli, karmaşıklığı vb. olaya özgü koşullar da dikkate alındığında bazen uzun süreli görüşmek de hayatın olağan akışı içinde gerekebilecektir. Kolluk ya da savcılık tarafından müdafii ile şüphelinin görüşmesine ifade alınmadan önce de olsa bir süre sınırlaması getirilmesi konusunda Yargıtay'ın süre sınırlaması getiren bir içtihadını duymadım. Olsa olsa böyle bir (keyfi) sınırlamanın şüpheli ve sanık haklarının kısıtlanması, hatta engellenmesi anlamına geleceğine ilişkin tam aksi yönde içtihatlar araştırmak gerekir. Çünkü sizin konumunuz anladığım kadarıyla bu olayda şüpheli müdafii sıfatı ile belirlenmiştir. Son söz: keyfi uygulamaları ancak dik duruşla ve hukuk içinde direnmelerle engelleyebiliriz. Saygılarımla
Old 17-01-2011, 12:20   #5
Av. Atilla Şen

Sayın meslektaşım,
Cevabımı yazarken sizin açıklamanız siteye geldi. Doğrusu sınav sorusu konusunda bu sorunun cevabını şimdi ben de merak ettim. Ancak CMK kapsamında belki bir sınırlama "soruşturmanın gizliliği" ve "delillerin karartılması ihtimali" gerekçeleri ile olabilse de bu sınırlamalar CMK gereğince Mahkeme kararı ile uygulanabilir. Kaldı ki şüpheli ile müdafiin başbaşa ve ayrı bir mekanda mutlaka görüştürülmesi gereklidir. Aksi bir uygulama keyfi olur ve şüphelinin savunma haklarının bu durumda engellendiği ileri sürülebilir. Saygılarımla
Old 17-01-2011, 12:21   #6

Sayın meslektaşlarım,
heyecana gerek yok, herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmadım, herhangi bir sınırlamayla karşı karşıya kalsam dik duruşum ve direnişimin de orada olacağından emin olunuz. =) Ancak polis memuru gireceği sınav bakımından bir soru sordu ve ben de kendisine makul bir süreden başka bir ifadenin olmadığını, varsa da bilmediğimi söyledim. Ancak aklıma takıldı ve eğer bir sınırlama varsa kendisini yanıltmak istemediğimden sizlere danıştım. Olay bundan ibaret olup oradaki bir polis memurunun da 45 dakikalık bir süre duyumu olduğunu belirtmesi üzerine araştırmaktan ibarettir.
Old 17-01-2011, 12:25   #7
Av.Bülent AKÇADAĞ

MÜDAFİ SEÇİMİ, GÖREVLENDİRİLMESİ, GÖREV VE YETKİLERİ
ŞÜPHELİNİN VEYA SANIĞIN MÜDAFİ SEÇİMİ

MADDE 149.
(3) Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında avukatın, şüpheli veya sanıkla görüşme, ifade alma veya sorgu süresince yanında olma ve hukukî yardımda bulunma hakkı engellenemez, kısıtlanamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi