Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yedieminliği suistimal suçunda icra müdürlüklerinin görevi? Nasıl ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2012, 10:02   #1
zlm

Varsayılan yedieminliği suistimal suçunda icra müdürlüklerinin görevi? Nasıl ?

Merhabalar ;
İcra dosyasından hacize gidildi menkul mallar haczedildi ve muhafaza altına alındı. ve daha sonra borçluya mallar yediemin olarak bırakıldı. ve borcunu ödemedi ve haciz yapılan adrese yeniden hacize gidildiğinde evden haber vermeksizin taşındığı haciz tutanağına yazıldı. Haciz yapılan adresi mernis adresi değil haricen öğrendiğimiz bir adres mernis adresinde oturmuyor ve borçluya menkul mallar için tebligat göndermedik.
Benim size sormak istediğim ben direk savcılığa suç duyurusunda bulunacak idim ancak icra müdürlüğü bunun kendilerinin görevleri olduğunu, para cezası vereceklerini, savcılıktan görevsizlik kararının varlığından bahsetti ve daha önce hiç yapmadıklarını ekledi. Bu uygulama ile yeni karşılaştığımdan sizlere sormak istedim.
Old 17-01-2012, 11:56   #2
kezzy

Alıntı:
Yazan zlm
Merhabalar ;
İcra dosyasından hacize gidildi menkul mallar haczedildi ve muhafaza altına alındı. ve daha sonra borçluya mallar yediemin olarak bırakıldı. ve borcunu ödemedi ve haciz yapılan adrese yeniden hacize gidildiğinde evden haber vermeksizin taşındığı haciz tutanağına yazıldı. Haciz yapılan adresi mernis adresi değil haricen öğrendiğimiz bir adres mernis adresinde oturmuyor ve borçluya menkul mallar için tebligat göndermedik.
Benim size sormak istediğim ben direk savcılığa suç duyurusunda bulunacak idim ancak icra müdürlüğü bunun kendilerinin görevleri olduğunu, para cezası vereceklerini, savcılıktan görevsizlik kararının varlığından bahsetti ve daha önce hiç yapmadıklarını ekledi. Bu uygulama ile yeni karşılaştığımdan sizlere sormak istedim.

Nasıl İcra Müdürlüğünün göreviymiş ?
İcra Müdürlüğünce sadece yeddiemine muhtıra gönderilmesini isteyeceksiniz, muhtıranın tebliğini sağlamadan yasal işlem sürecine başlayamazsınız.

Borçlunun mernis adresine TK. md. 21'e göre tebliğ yapabilirsiniz, orada oturup oturmaması sonucu değiştirmez.

Muhtırada menkulleri teslim etmesini, etmemesi durumunda hakkında Yeddieminliği suistimalden suç duyurusunda bulunulacağı ve malların bedelinin tanzim edileceği ihtaratı yapılır (ki yeddiemin zaten borçlu olduğundan ayrıca malların bedelinin tazmin edilmesi yoluna gitmeniz olanaksızdır diye düşünüyorum)

Sanırım İcra Müdürlünün para cezasından kastı mal bedellerinin tazmin edilmesi ama tamamen yanlış ifadeler kullanılmış ve kabul edilmesi mümkün değil.
Old 17-01-2012, 16:58   #3
MURAT ACER

Muhafaza görevini kötüye kullanma suçu 5237 sayılı YASANIN 289.maddesinde düzenlenen bir suçtur.Bu nedenle şikayet hakkını kullanmalısınız.İcra Müdürünün dediği belki de verilecek cezanın paraya çevrileceğini düşünmesinden kaynaklanıyor olabilir.Yasa metnini ve gerekçesini T.H.S. den inceleyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi