Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

muvafakat ve iştirak nafakası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2011, 10:08   #1
Konuk

Karar muvafakat ve iştirak nafakası

Oğlumun babasıyla oğlum henüz 3 aylıkken (2007 yılında) anlaşmalı boşandık. O sırada çalışmıyor olsam da kendim için nafaka istemedim, yalnızca oğluma 250-TL iştirak nafakası bağlandı. Tüm isteğime rağmen babası oğlumla doğru dürüst görüşmedi. Ben akademisyenim ve 2 yıldır oğlumla işim gereği başka bir şehirde yaşıyoruz. Bu süreçte de kişinin neredeyse hiç görüş talebi olmadı. Ancak ben tatillerde o şehre gittiğimde haber vermem üzerine zorla 1 defa gördü. Bu yıl onu da yapmadı ve evlendiği için de telini değiştirmiş, bize verdiği tel.numarası babasına ait. Onu hiç aramyıp rahatsız etmedik, ne yaptığı umurumuzda da değil. Ancak oğlum onu aramak istese de arayamıyor ya da haber bıraksak da oğluma dönmüyor. Döndüğünde de beni rahatsız etmeyin gibi bir cehalet cümlesi kurdu. Artık sabrım taştı. Bu oğlum için bir hayal kırıklığı oldu, her ne kadar onu tanımasa istemese de arada bir figür olarak aklına takılıyor, bu anlamda yeni bir psikolojik destek süreci başladı. Her neyse yeşil pasaport çıkaracağım baba muvafakatı istedim hala göndermedi.Bu konuda yaptırımım olabilir mi? Bir de nerede çalıştığını ne iş yaptığını bile bilmiyorum ama iştirak nafakası artırım davası açmalı mıyım? Bir faydası olur mu? Hukuk neden bu tip konularda boşluklu ve yetersiz kalıyor? İlgisiz, ha var ha yok bir baba muvafakat verse ne olur vermese ne olur. Hiç dokunmadığı bir hayat için ona söz hakkı verilmesi benim zaten varolan mücadelemi daha da zora sokuyor. Hukuk bunun için midir? Kendi kendine 5 yıldır 1 lira artırmamış olması da açıkçası can sıkıcı. Bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.
Old 06-08-2011, 14:09   #2
üye31284

Baba, geçerili bir neden olmadan, pasaport çıkarılmasına ve çocuğun yurtdışına çıkışına muvafakat vermezse - ki anlatımlarınız doğrultusunda sizin olayınızda bir gerekçesi yok - dava açarak, mahkemeden bu hususta karar isteyebilirsiniz. Mahkeme çocuğun menfaati açısından zarar görmezse talebiniz gibi karar verir.

Başka bir dava ile de nafaka arttırım talebinde bulunabilirsiniz. İştirak nafakası arttırımı davasını, muvafakat yönünden yaptırım olarak kullanmanıza gerek yoktur. Bir faydası olur mu olmaz mı buna siz karar verebilirsiniz..

Bu davalarda, bir avukat tarafından doğrudan temsiliniz menfaatinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi