Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dedenin iftira ile çocukların velayeti alması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2011, 16:04   #1
hoca

Önemli dedenin iftira ile çocukların velayeti alması

ben 10 senelik öğretmenim.eşim 7 ay önce kalp krizinden vefat etti.eşim ölür ölmez kaynım borçları olduğunu,kredi çekmemi ve borçlarını kapatmamı istedi veya bana vekalet ver,eşimle ortak aldığımız ev ve arabayı istedi,vermeyeceğimi söyleyince tehtit etti.ben tayin istedim.tayinim başka yere çıktı.fakat dede(kayınbabam) bana velayet davası ve kayyum(kaynım açtı)davası açıldı.Gelinimiz deli çocuklara bakamaz agresif malları istiyoruz dediler.evimi gasp ettiler.eşyalarımı bile alamadım.evime 7 aydır gidemiyorum.başka memlekette görevime devam ediyorum.devlet eliyle zulum görüyorum.sırf kaynımın borçları var diye çocuklar ve tüm mal varlığım isteniyor.koruma talep ettim.beni para vermezsem öldüreceklerini söylediler.borcumuz var zaten battık diyorlar.ikinci duruşma ekimde fakat can güvenliğim olmadığı için gidemiyorum.ne yapabilirim
Old 06-08-2011, 19:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

--Vefat eden eşinizin kardeşi ve diğer yakınları tarafından kredi çekmeye zorlanmanız,tehdit edilmeniz şiddettir ve suçtur.

Suç nedeni ile yeniden her bir eylem nedeni ile savcılığa suç duyursunda bulunabilirsiniz.Bu sırada barodan tarafınıza avukat atanmasını isteme hakkınız var.

Eğer ceza davası açılacak veya açılmış ise mahkemeden de tarafınıza barodan avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

--Şiddetn önlenmesi ve son ermesi için en yakın aile mahkemesine başvurarak korku ve şiddete yönelik davranışların yasaklanması ve şiddet uygulayanın sizinle iletşiminin yasaklanması için koruma kararı isteyebilirsiniz.Karar kısa sürede verilecek ve karara uymayanlar hakkında ceza davası açılacaktır.

--Tarafınıza teslim edilmeyen eşyalar için eşyanın iadesi veya bedelinin ödenmesi için dava açabilirsiniz.

--Eşinizin babasının velayetin kaldırılması talepli dava açması yasal hakkıdır.Fakat bu davada sizin çocuğun bakımında çocuğa zararlı davaranışlarınızı ve durumlarınızı ispatlamalıdır.Ruh sağlığı konusunda davacının kaati yeteli olmayıp bu konuda kurul kararı aranacak ve sonuca göre tarafınıza yasal temsilci veya vasi atanması gerekip gerekmediği bildirilecektir.

Velayetin kaldırılması ancak çok ciddi bulgular nedeni ile verilebilir.Davanızı bir avukat aracılığı ile yürütmenizi öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi