Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuka Aykiri Durdurma,hukuka Aykiri Arama,hukuka Aykiri Delil?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2020, 16:32   #1
avukat0512

Varsayılan Hukuka Aykiri Durdurma,hukuka Aykiri Arama,hukuka Aykiri Delil?

Üstadlarım merhabalar,
18 yaşından küçük müvekkil, mahallesinde yolda giderken polisler tarafından durduruluyor ve yapılan kaba-üst aramasında kemere takılı olan sustalı bıçağa benzer kesici alet yakalanıyor. Dosyada polislerin tutmuş olduğu tutanakta ''05.03.2019 günü saat 22.05 sıralarında.............. adreste ''durumundan şüphelendiğimiz'' şahsa kimliğimizi ibraz ettikten sonra .... '' diye olayı anlatmışlar. benim burda sorum şu:
1-) Polislerin durdurma işlemi yapmaları için makul bir sebebin bulunması gerekmektedir. Fakat ilgili tutanakta sadece ''durumundan şüphelendiğimiz şahıs'' ibaresi bulunmaktadır. Bu şüphenin ne olduğu, nasıl olduğu yazılmamıştır. (Müvekkilin hareketleri nasıldı? şüphe uyandıırımıydı? belinde kabarıklı mı vardı vs hiç bir durum yazmıyor tutankta)
kanaatimce bu keyfi bir durdurmadır. Bu nedenle hukuka aykırı delildir. Tutanakta makul şüphenin ne olduğu ve nasıl olduğu yazılmamıştır. Dosyada herhangi bir adli arama yada önleme araması kararıda yoktur. Sizce bu görüşümde haklımıyım? sizin tecrübeleriniz nelerdir? Bu konuyla ilgili yakın tarihli Yargıtay kararlarınız varmdıdır? Çok teşekkürler..
Old 17-06-2020, 17:20   #2
av.murat kılıç

Merhaba

PVSK 4.madde de durdurmanın makul bir şüphe ile yapılabileceği yazmaktadır. Kanunda geçen

Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için polisin tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir.

yasa maddesine göre; kemerinde cisim gördüm, silaha benzettim şüphelendim durdurdum diyebilir. Olayınızda Hukuka aykırı bir durum yok gibi görünüyor.

Alıntı:
Durdurma ve kimlik sorma
Madde 4/A- (Ek: 2/6/2007-5681/1 md.)
Polis, kişileri ve araçları;
a) Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek,
b) Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya
kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek,
c) Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek,
ç) Kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek, amacıyla durdurabilir. Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için polisin tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek, fiilî durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz.
Polis, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirir ve durdurma sebebine ilişkin sorular sorabilir; kimliğini veya bulundurulması gerekli diğer belgelerin ibraz edilmesini isteyebilir. Durdurma süresi, durdurma sebebine esas teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi için zorunlu olan süreden fazla olamaz.
Old 19-06-2020, 22:11   #3
avukat0512

Bir şekilde zorlamak istemiştim Teşekkürler üstadım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi