Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal Beyani-borca Yetecek Kadar Hacİz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2008, 12:54   #1
Av.Nilay TOPRAK

Varsayılan Mal Beyani-borca Yetecek Kadar Hacİz

Bütün meslektaşlarıma iyi seneler,bol kazançlar diliyorum.
Borçlular icra emrinin tebliği üzerine İİK 74 e uymayan mal beyanı sunuyorlar dosyaya.Ödeme süresinin akabinde tapuya ve trafiğe haciz yazıları yazarak üzerlerine kayıtlı menkul ve gayri menkulleri haczettiriyoruz.Şimdi mal beyanında bulunmamaktan dolayı ceza davası açmayı düşünüyorum,ancak,Yargıtayın 2007 içtihatlarında,borca yetecek kadar mal haczedildiğinde ceza düşer diye kararları var.Buna rağmen MBB açtığımda sonuç ne olur?Ben herhangi bir ceza çıkmayacağı kanaatindeyim ama fikrinizi almak istiyorum yine de.İyi çalışmalar.
Old 02-01-2008, 13:14   #3
ncoban

mal beyanı davası açabilmeniz için icra dosyasında borçlunun hiçbir malını çıkarmamanız gerekir ama siz çıkartıp üzerine haciz dahi koymuşsunuz bu durumda dava açamazsınız.
Old 02-01-2008, 21:39   #4
seclarum

Varsayılan 140-ytl

Davayı açın.Engel olan yok. Sadece karşı taraf vekil tutarsa 140-ytl üc.vek. ödersiniz.
Old 02-01-2008, 21:52   #5
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.Nilay TOPRAK
,Yargıtayın 2007 içtihatlarında,borca yetecek kadar mal haczedildiğinde ceza düşer diye kararları var.Buna rağmen MBB açtığımda sonuç ne olur?.
Mal bbeyanında bulunmamak suçunun yasal unsurları oluşmadığından beraatine....
Old 03-01-2008, 11:38   #6
S.Orhan

[quote=Av.Nilay TOPRAK]
''Ödeme süresinin akabinde tapuya ve trafiğe haciz yazıları yazarak üzerlerine kayıtlı menkul ve gayri menkulleri haczettiriyoruz.Şimdi mal beyanında bulunmamaktan dolayı ceza davası açmayı düşünüyorum''

sayın toprak,
üç aylık şikayet süresini de gözardı etmeyin.haciz için talepte bulunduğunuza göre suçu öğrenmiş oluyorsunuz.haciz talebi tarihinden itibaren üç aylık süre geçmiş ise kendinizi yormanıza gerek yok bence.ayrıca borçluyu mal beyanında bulunmaya zorlamanın amacı alacağın tahsilini kolaylaştırmak ve sağlamak olduğuna göre,borca yetecek kadar malı haczedilen borçluya ceza verilemeyeceği kanısındayım.
saygılarımla.
Old 03-01-2008, 17:28   #7
avozanvaral

Haciz konulan menkul ya da taşınmazlar üzerinde başkaca rehin ya da haciz var ise yaptığınız haciz ile nedeni ile alacağınızın karşılanamayacağı gibi bir durum var ise yapacağınız şikayetten sonuç alabilirsiniz. (Şikayet süresinde ise tabii olarak) Saygılarımla
Old 03-01-2008, 18:30   #8
advokat34

Yargıtay'ın bu konudaki kriterleri belli aslında. Ancak uygulamada farklı kararlarla karşılaşıyoruz. Bir dosyamızda borçlunun evine hacze gidilmemişse de taşınmaz haczi vardı ve borcu karşılamaya yeterli olduğu halde mahkümiyet kararı çıktı. Uygulamadaki bu farklılık nedeniyle de yinede şansını denemek lazım.
Old 04-01-2008, 11:59   #9
avalaattin61

Değerli arkadaşlar, öncelikle MBB suçlarındaki 3 aylık hak düşürücü süre, MB bulunulması gereken son günden itibaren üç aydır, öğrenme tarihinden değil diye biliriyorum. Ayrıca, borcu karşılayacak miktarda haciz varsa zaten ceza verilemez. Ancak uygulamada, yeterli hacizin varlığını borçlu ispatlamak durumundadır. Hala süre var ise dava açmakta yarar var. Ancak uygulamada mahkemeler arasında farklılıklar olabileceğini de gözden uzak tutmamak gerekir.(Zira benim görüştüğüm bir kaç hakim, nasılsa puan kaybı söz konusu olmadığından istediği gibi karar verilebileceğini söylüyor)
Old 04-01-2008, 12:51   #10
Av.H.AtılAyaydın

Yüksek mahkeme "borçlunun hacze kabil mallarının alacaklı tarafından bilinmesi halinde" beraat kararı değil ceza tayinine yar olmadığı kararı verilmesi gerektiğini yerleşmiş içtihatlarıyla kabul etmiştir. Yani sanığa ceza verilmemesi , oluşan şuçu ortadan kaldırmayacağından,dava açıldığı takdirde, borçlunun mahkeme masrafları ve avukatlık ücretinden sorumlu tutulması gerekir.

Alıntı: Talih UYAR (İcra ve iflas hukukunda suş sayılan fiiller kitabı)
Old 09-02-2008, 16:52   #11
alperyldrm

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
Yüksek mahkeme "borçlunun hacze kabil mallarının alacaklı tarafından bilinmesi halinde" beraat kararı değil ceza tayinine yar olmadığı kararı verilmesi gerektiğini yerleşmiş içtihatlarıyla kabul etmiştir. Yani sanığa ceza verilmemesi , oluşan şuçu ortadan kaldırmayacağından,dava açıldığı takdirde, borçlunun mahkeme masrafları ve avukatlık ücretinden sorumlu tutulması gerekir.

Alıntı: Talih UYAR (İcra ve iflas hukukunda suş sayılan fiiller kitabı)

bu kanun değiştirildi 2005 te artık alcaklının bilinmesi halinde cümlesi kaldırıldı bilginize
Old 09-02-2008, 18:41   #12
Av.Selim HARTAVİ

Alıntı:
Yazan Av.Nilay TOPRAK
Borçlular icra emrinin tebliği üzerine İİK 74 e uymayan mal beyanı sunuyorlar dosyaya.

Sn Meslektaşım Şayet mal beyanı dilekçesi usulüne uygun değilse borçlunun cezalandırılmasını istemekt hiç bir sakınca yok. Bu gibi dosyalara genelde borçlu borcu karşılayacak miktarda menkul ve gayrimenkulunun bulunmadığını belirterek dosyaya dilekçeyi ibraz ediyor. Bu mal beyanı Usulüne uygun değildir, zira borçlu herhangi bir malının bulunmadığını belirtmek yanında ayrıca ne şekilde geçimini sağladığını da belirtmek zorundadır. Bu şekilde dosyaya sunulmuş bir mal beyanı dilekçesi vardı buna rağmen cezalandırma talep ettik mahkeme talebimiz gibi sonuçlandırdı.

Kolaylıklar Diliyorum
Old 11-02-2008, 13:22   #13
Av.Nilay TOPRAK

Mal beyanında bulunmamaktan dolayı şikayet başvurumu yaptım ve duruşma günü tarafıma tebliğ edildi.Sonucu sizlerle paylaşacağım.Saygılarımla...
Old 11-02-2008, 21:37   #14
Av.Selim HARTAVİ

Sonuç alacağınızı umud ediyor başarılar diliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi