Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadastro tespiti sırasında maddi hatta... Önemli !

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2014, 22:09   #1
av.mucahit

Önemli Kadastro tespiti sırasında maddi hatta... Önemli !

Saygıdeğer Meslektaşlarım,
Kadastro tespiti yapilan maddi hatadan dolayi sorum olacak , konu şöyle

1) Müvekkil 1984 tarihinde 200 dönum yüzölçümlü tapulu bir taşınmazi satin almıştır.
2014' de taşınmazın bulunduğu ilde yenileme kadastrosu yapılmış ve müvekkilin 200 olan taşınmazı 100 dönüm olarak belirlenmiştir. Komşu taşınmazların yüzölçümleri ise herhangi bir değişiklik olmamistir.

3) Müvekkil işbu yenileme kadastrosuna itiraz etmişse de itirazı reddedilmiş ve Kadastro müdürü sözlü olarak aslında taşınmazın gerçek yüzölçümünün 100 dönum olduğunu; tapuya yanlış olarak 200 yazıldığını; esas yüzölçümde bir değişiklik olmadığını söylemiştir.

4) Müvekkil taşınmazı 200 dönüm olarak satın almış ve ona göre de parasını ödemiştir.

Burda MK 1007 çerçevesinde tapu sicilinin tutulmasindan dolayi devletin sorumluluguna gitmeyi düşünüyorum çunkü muvekil tapuya guvenip fazladan para vermistir acaba bu konuyla ilgili yargitay karari mevcut mu yada bu davada basarili olma imkanim var mi
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 10-11-2014, 13:16   #2
av.kadirpolat

Benzer 2 davanın vekkilliğini yapmıştım.

Burada, ödeme bedelini ispat konusunda sıkıntı yaşarsınız, diye düşünüyorum.

eğer tapuda rayiç bedel (belediye emlak bedeli) baz alınarak harç gösterilmiş ise ancak alım-satım bedeli daha fazla ise, iş sıkıntılı.çünkü mahkeme tapu rayiç bedeline bakarak, karar verecektir, diye düşünüyorum. yine de hata hile (TBK) durumlarına yoğunlaşıp, burada yer alan bedelin tespitindeki kıstaslara bakmanızı öneririm.

Diğer bir konu da zamanaşımı ve hak düşürücü süre sorunu. hata, hile hallerine dayanacaksınızdır. yargıtay bu konuda farklı uygulamaları var. buna dikkate etmenizi öneririm.
Old 10-11-2014, 14:54   #3
av.mucahit

av.kadirpolat bey cevabınız için çok teşekkür ederim.
Siz vekillik ettiğiniz bu davaları kazandınız mı , mahkeme ve yargıtay ne yönde karar verdi.
Bu davalarınızın mahkeme yada yargıtay kararlarını paylaşabilirmisiniz.
Saygılrımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi