Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apartman aidati icin icra takibi yapma yetkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2011, 11:35   #1
jurist27

Varsayılan Apartman aidati icin icra takibi yapma yetkisi

Sn meslesktaslarim.konu hakkinda diger bilgileri okumama ragmen net bir sekilde kafama takilan.hususa cevap.bulamadim . soyleki; uzun suredir apartman aidati birikmis kisi hakkinda yonetim icra takibi baslatmak istiyor. Bunun icin vekaleti verirken;
1-tum dairelerken karar defterine imza almasi gerekir mi yoksa sadece yonetimin karar almasi yeterli mi?toplam 21 daire
2-alacakli "...sitesi yonetimi" diye mi gececek yoksa yoneticiyi mi alacakli gostermeliyiz takip talebinde?
3-ihtar $art mi?
KMK 35.md vd. inceledigimde yoneticinin alacakli olacagini diger dairelerin "tamaminin" yazili onayina gerek olmayacagini ve karar defterinde kararlastirilmissa aidat miktari borcluya teblig edilms veya borclunun tebellug etmis.olmasi sartiyla ihtara gerek olmayacagi dusuncesindeyim.
Vakit ayiran meslektaslarima tesekkurler.
Old 24-07-2011, 12:37   #2
Av.Selim Balku

Sorduğunuz soruya karşı verdiğiniz cevaba katılıyorum.

1- Tüm kat maliklarinin onayına ihtiyaç yoktur.

2- Alacaklı S. B apartmanı yönetimi adına yönetici Selim BALKU

3- İhtar şart değil, karar defterini inceleyin aylık gecikme faiz oranı belirtilmiş mi? Belirtilmemişse yasa faiz üzerinden takip açın.

4- Kiracı ve malik müteselsilen sorumludur...

Kolay gelsin...
Old 24-07-2011, 14:00   #3
jurist27

Neşeli

Sagolun sn. ustadim...
Sanirim gecikme faizi degil de gecikme tazminatini alacak kalemine eklemem gerekecek. Okumus oldugum diger form bilgileri ve yrgty. kararlari bu yonde olmasi lazim onu da ayrica arastiracagim.. iyi calismalar.
Old 25-07-2011, 08:03   #4
Özgür Kınay

Kat Mülkiyeti Kanunu 20/C

(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık, (Değişik ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi