Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

kira artırımı

Old 11-02-2002, 01:56   #1
mehmet özekin

Varsayılan kira artırımı

sayın Sinan Bey,
çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyor başarılı olmanızı diliyorum.zamanızı fazla almamak için doğrudan konuya giriyorum.
davacı taraf üç nedene dayanarak emsal kira artırımı talep etmektedir.
1-kira artırımı yapmamıştır.
2-davacının ucuz kira bedeli nedeniyle zarara uğramaktadır.
3- otorulan bölgede kiraların daha yüksektir.

ilk mahkemede hakim bilirkişi incelemesi için gün tayin etmiştir.

olay gelişimi şu şekildedir.kira yasası çıktıktan sonra beklenen ev sahibi -kiracı olayı gerçekleşmiştir.
kırk milyon liraya oturmakta bulunduğum evin kirasını %75 artırarak yetmişbeş milyon liraya çıkardım..bunu banka kayıtları ile kanıtlayabilirim.
dolayısı ile birinci madde gerçeği yansıtmamaktadır.

ikinci maddede belirtilen iddia maddi kayıplarla ilgilidir.son üç yılın kira artırımı artalaması %91 dir..
oysaki bir eğitimci olarak benim maaaşım aynı oranda artmamıştır..aksine altı yıl önce kiraladığımda evin kirası maaşımın %26 sına karşılk gelirken şu anda %31 ine karşılık gelmektedir.
üçüncü madde ise toplumun bozuk gelir dağılımının bir sonucudur..bir milyar maaşla çalışan birinin yüzelli milyon kira ödemesi maaşının % 15 karşılık gelir.. eve talep çok olduğu sürece de kiralar yüksek olacağı kesindir..bu ekonomik durumun getirdiği bir sonuçtur.bunda benim doğrudan bir zarar verici payım söz konusu olmadığı gibi aynı durumdan aksine bende mağdur durumdayım.
ilk mahkeme de hakim hiç söz hakkı vermeden bilirkişi incelemesi kararı verdi.
söz hakkı istediğimde nutuk mu çekeceksin gibi sıradan bir yaklaşımda bulundu.

sanırım fazla uzun oldu.özetlersem..sizden ricam bilgi talebi olarak,
1-Bir vatandaş olarak ücretsiz avukat talep etme hakkım var mı?
2-Hakimden işleyiş hakkında açıklama talep etme hakkım var mı?
3-Mahkemede yazılı savunmamı okuma hakkım var mı? _
4-bilirkişiyi kabul etmeme hakkım var mı?
5-Son çıkan 4531 sayılı yasada bulunan emsal artışlarda bu yasadaki ölçüler esas alınır hükmü davayı kazanmamı sağlar mı?

yukarıdakileri soruları sanırım çoğaltmak olası.Zaman sınırlamanız fazla ise kısaca nasıl bir yol izlemeliyim? sorusunu yanıtlarsanız onunla da yetinebilirim..

Zamanınız aldığım için özür diliyor,uzun yazmamaı eğitimciliğin gevezeliğine vermenizi rica ediyorum..
Yanıt verirseniz sevinirim.vermek için zamanınız olmazsa da canınız sağolsun..neşeyle ve sağlıkla kalın..

Mehmet özekin

15-04-2000 15:06:28
Old 11-02-2002, 01:57   #2
Av.Sinan Öztürk

Varsayılan YNT:kira artırımı

Merhaba,
Mesajınızı oldukça detaylı yazmışsınız ancak yine de gerekli bir iki bilgiyi yazmamışsınız. Bunlardan biri ilk kontrat tarihiniz, bir diğeri daha önce aleyhinize kira tesbit davası açılıp açılmadığı ve açıldı ise endeksle mi ya da keşifle bittiği, üçüncüsü ise size açılan davada tesbiti istenen kiranın hangi döneme ait olduğu.

Çeşitli vaysayımlara göre öncelikle kira meselesine bir bakalım:
Anlattığınız olayda hakimin kararından yaptığım tahmin muhtemelen sizden istenen kiranın Şubat 2000 öncesi yenilenen bir kira kontratına dayanılarak istenildiği (Mesela 1.1.2000'de yenilenmiş bir kontrat gibi).Ayrıca keşif kararı verildiğine göre ya 4 seneden az zamandır orada kiracısınız ya da enaz 4 senedir hiç keşif yapılmadı oturduğunuz ev için. Bilmiyorum yanılıyor muyum?

Bu tahminleri dopru kabul edersek davanın gidişatı tamamen doğru ve keşifte tesbit edilen değere göre dava sonuçlanacak. Zira sizin bahsettiğiniz gerekçelerin ve savunmaların hiçbirisi bu anlatılan varsayımda hukuken önemli değildir. Şöyle ki, yeni kira kanunu resmi gazetede yayınlandıktan sonra yenilenen kontratları kapsar ve bu nedenle şubat 2000'den önce yenilenmişse kontratınız size bu sene uygulanmaz (ancak bir dahaki seneki %10 artış hakkınız baki). Size 4 senedir hiç keşif uygulanmadı ise yine daha önce ne kadar artış yaptığınızın hiçbir önemi yoktur. Ev sahibinin talebi ile 4 (aslında 1+3) sene sonunda kira mahkemece keşif ile tesbit edilir.

Bu keşifte bilirkişi kontratınızın yenilendiği tarihte kiracı bulunduğunuz ev boş olsaydı ne kira getirirdi onu hesaplayacak ve hakim de bu oran üzerinden sizin eski kiracı olmanızı dikkate alarak %10-%20 arasi bir indirim yaparak kiranızı tesbit edecektir. Bu hukuken kiralayanın hakkıdır ve yapabileceğiniz birşey bulunmuyor.

Diğer sorularınıza gelirsek:
1- Prensip olarak hayır. Bir avukatla kendinizin anlaşıp ücretini ödemeniz ya da kendi davanızı kendinizin takip etmesi gerekir. Ücretiz avukatlık çok istisnai hallerde mevcut ve sizin durumunuz onlardan biri değil.

2- Yine hayır. Hukuk yargılamasında (Ceza yargılamasından bazı noktalarda farklı olarak ) hakim yargılama taraflarına açıklama yapamaz, fikir beyan edemez, sadece dinler ve kararını verir. O nedenle hakimle bir diyaloğunuz olamaz.

3- Var. Ancak okumanıza gerek yok. Yazılı hale getirdiyseniz duruşma sırasında ya da duruşmadan önce dosyaya koyarsanız, hakim inceler.

4- Bilirkişi derken keşif kararını kastediyorsanız, buna yapacağınız bir şey yok gözüküyor. Bilirkişinin şahsını kabul etmemekten bahsediyorsanız, kimliği belli olduktan sonra belli süre içinde haklı nedenlerle itiraz etmeniz lazım. Ancak bir sonuç alacağınızı sanmam.

5- Dava konusu talep edilen kira, yasanın çıkmasından önce yenilenen bir kira kontratına dayanıyorsa (ki hakimin keşif kararı vermesinden öyle anlaşılıyor) hayır.

Doğrusu yapacağınız pek birşey var gibi gözükmüyor, olayın gelişimine bakılırsa, kiranız bu sene için Mahkeme tarafından keşif sonucu boş olsaydı ne kira getirirdi ona bakılarak tesbit edilecek.

Saygılar,

--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

15-04-2000 17:19:04
Old 11-02-2002, 01:59   #3
Mehmet

iyi akşamlar Sinan bey,
öncelikle yanıtınızı bu kadar çabuk verdiğiniz için teşekkür ediyorum..

açıklamanızdan anladığım kadarıyla adalet ve hukuk sistemimiz varolan gerçeklikten değil soyut
gerçeklikten hareket ediyor..bunu yaparken de mülk sahibinin somutunu ele alıyor..
kısaca görülmekte ki gerçek anlamda maaşımın yüzde yirmialtısıyla ödeyebildiğim ev kirası şu anda yüzde
otuz biriyle ödenmektedir..bu nesnel gerçeklik anladığım ladarıyla hukuksal bazda bir anlam taşımıyor..ne
yazık ki insanlar hukuksal bazda anlam taşımayan gerçekliğin içerisinde yaşıyorlar..
sanırım toplumda ki adalet inancı ve duygusunu sarsan bu ikilem olsa gerek..
bu konuda söylenecek çok şey olmasına rağmen yerinizi hoşgörünüze sığınarak fazla işgal etmemek için
düşüncelerimi ifade etmeyi son bir cümleyle bitiriyorum..
mahkeme günü çok ilginçti...otuzun üzerinde dava vardı..yaklaşık elli dakikalık zamanda yirmibeşe yakını
görüldü..her davada iki kişi hesaba alındığında kişi başına düşen zaman iki dakikaydı..bundan bekleme
yazma okuma zamanları çıkarıldığında sanırım bu zamanda adaletli bir dava görmenin ne kadar zor olduğu
belli olmaktadır..sayın hakime bu kadar kısa zamanda fotokopi bile çekilemiyeceğini belirttiğimde
güldü..sanırım bu gülümseme işini daha çok yapacak görülüyoruz..
bir anlam taşır mı bilmiyorum ama eksik kalan kısmı tamamlayarak bitiriyorum..
evde altı yıldır oturmaktayım..daha önce kira olayı hiç dava konusu olmadı, kiralama ocak ayından geçerli
bir kontrata dayanıyor.. ilk başlangıç 1994 yılıdır..
artık benim de kaybettiğim bir davam oldu..Kazanamasak da yorduk en azından anlaşılan.
kısa zamanda yanıt verdiğiniz için teşekkür ediyor,kolaylıklar diliyorum..

Mehmet.

15-04-2000 19:48:42
Old 11-02-2002, 02:00   #4
Av.Sinan Öztürk

Verdiğiniz son bilgiler doğrultusunda önceki mesajımın ve mahkemenin izlediği yolun doğru olduğu teyid edebilirim.
Bu kadar zaman içinde size hiç keşif uygulanmadığından bu defa uygulanacaktır.

Olayı kendi açınızdan haksız bulmanıza ise fazla söyleyecek birşeyim yok Ancak olayı bir de diğer açından görmenizi umarım: Siz kendi geliriniz doğrultusunda kira için ödediğiniz paranın yükseldiğini söylüyorsunuz ama bu para yükselmeseydi ev sahibi açısından da adaletsiz bir durum olmayacak mıydı? Siz evi bugün tahliye etseniz aynı evin yeni kira bedeli bugünkü şartlar altında ev sahibinizin dava yoluyla sizden istediği miktar hatta belki daha fazlası değil mi? (Eğer değilse endişe etmeye gerek yok zaten keşif sonucunda da bu miktara hükmedileceğinden zararınız olmayacak) Öyleyse sizin bu şekilde zararınız varken, ev sahibinin de eski kira ile zararı vardı.

Ben açıkçası bu konuda biraz da evsahibi tarafındayım Sizin maaş konusundaki söylediklerinize katılıyorum ancak bu sadece kiralar için değil herşey için geçerli: Evi tutarken aylık maaşınızla alabildiğiniz kadar ekmeği şimdi almanız mümkün mü? Mutlaka değildir. Dolayısıyla buradaki problem kiralarla değil aslında maaşlarla ilgili olsa gerek. O nedenle de kiracıların aslında evsahiplerine ya da adalet sistemine kızmak yerine maaşları belirleyenlere ya da ekonomik sisteme kızması gerektiğini düşünüyorum.

Tabii sadece şahsi kanaatim..

Saygılarımla,

--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

15-04-2000 20:01:54
Old 11-02-2002, 02:02   #5
Mehmet

saygılar sunarak konuyu tartışmak istiyorum,
benim rahatsızlık duyduğum kısım ev sahibinin iyi ya da kötü olması ile ilgili değil..doğrudan adaalet
sisteminin açmazları ile ilgilidir..
şahsım olarak bu davanın beni çok etkileyecek yanının olacağını düşünmüyorum..aynı zamanda bir ev
sahibi yani kirada evi olan biri olarak bunun büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum..
asgari ücretle çalışan birini dava ettiğinizi düşündüğünüzde ondan beklenen davranış şudur..
1-avukat tutması
2-kendini savunması...kimin karşısında yasaları ve boşluklarını iyi bilen uzmanlaşmış savunmanlar
karşısında vatandaş olarak kendini savunma hakkının teknik terminolojiye yabancı, zar zor okur yazar, bir
vatandaş tarafından eşit olarak kullanılabileceğini belirtmek sanırım zor olsa gerek..
bundan da önemlisi sanırım kira parası ile geçinmek az gelişmiş ülke karakterini yansıtan bir özelliktir.Kaldı
ki toplumsal barışın dsağlanması ve kamu düzeninin korunması sanırım kirada oturanlar kadar ev
sahiplerine de düşmektedir.Onlar da haklarını kiracılardan değil var olan sistemden istemek
durumundadırlar..Aradaki farkı onlar neden sistemi uygulayanlardan talep etmiyorlar da en zayıf olandan
talep ediyorlar.
Bu daha önce de belirttiğim gibi benim yaşantımı çok etkilemez ama başkasının yaşantısı için hayati önemi
olan bir durum oluşturabilir..O zaman doğruyu belirlerken kendi çıkarsal doğrularımızı mı yoksa toplumsal
doğrularımızı mı öne çıkarmalıyız..
bugün zamanızı aldığım için özür diliyor bu konuda affınıza sığınıyorum..Yanıtınızı işinizin ciddiyetine uygun
tarzda ve kısa zamanda verdiğiniz için teşekkür ediyor başarılar diliyorum...

saygılarımla..

15-04-2000 22:56:25

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi