Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakülteleri ve adliyelerin birleştirilmesi sizce gerekli midir?

Yanıt
Old 03-06-2007, 13:43   #1
av.erhanturkan

İnceleme hukuk fakülteleri ve adliyelerin birleştirilmesi sizce gerekli midir?

Dğerli arkadaşlar hukuk fakülteleri ve adliyelerin aynı bina içerisinde veye en azından çok yakın olması konusunda : En başta böle bir şey yapılmalımı ?
Yapılırsa faydaları olabilir mi?
Zararları neler olabilir?
Bu bağlamda hukuk öğrencilerinin teori ile pratik arasında yaşadıkları sorunların çözümü konusunda bir yol olabilir mi? görüşlerinize sunuyorum saygılarımla....
Old 11-06-2007, 00:20   #2
oguzhand0

Yararının olacağını düşünmüyorum.Zaten özel bir durum yoksa isteyen kişi hakime danışarak dava izleyebiliyor.

Kaldı ki zararı olacağını düşünüyorum. Fakülteler genelde kampüslerde oluyor.(Kantinler, alışveriş merkezleri, yemekhaneler vs.) Bu yüzden hukuk fakültesine özel bir kampüs yapılamayacağından adliye saraylarıda öğrenci mekanı olur ve zaten sıkıcı olan, deyimlere bile duvarlarının negatifliğiyle geçen adliyeler daha da iğrenç yerler olur...

Sonuç olarak gereksiz hatta zararlı - sinir bozucu bir fikir olduğunu düşünüyorum..

SAYGILARIMLA
Old 11-06-2007, 10:39   #3
ecesaka

Fakültelerin adliyelere yakın olmasının öğrencilere pek yararı dokunacağını düşünmüyorum. Bunun yerine henüz öğrenciyken avukat yanında sekreterlik gibi bir işe bile başlasalar, bu bile daha yardımcı olacaktır. Bence sadece adliyede bulunmak duruşma izlemedikçe veya kalemde çalışmadıkça uygulama açısından pek yararlı olmuyor. Uygulama için bazı hocalar (Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez) sanal duruşmalar düzenliyorlar. Bunun seçimlik bir ders gibi müfredata alınması daha eğlenceli olabilir diye düşünüyorum. Her mahkemeyi temsili olarak canlandırmak suretiyle öğrenilen her şeyin uygulamasını yapmaya çalışmak daha yararlı olacaktır...
Old 14-09-2008, 12:03   #4
Av. Savaş Tunca

Fakülteler ile adliyelerin birleştirilmesinden çok
hukuk fakültelerinin kalitesinin arttırılması ve
hukukun yaşadığı düşünülürse güncel hayatla
çakıştırılması öğrenme kalitesini etkileyecektir.

Öğrenci, bugün de biz avukatlar okuduklarımızdan
değil, başımıza gelen olaylardan sonra OKUDUKLARIMIZDAN
öğreniyoruz.

Selamlarımızla,
Old 14-09-2008, 18:25   #5
üye25928

kesinlikle hayır. Zehr etmeyin evrenkent hayatımı bana..
Ne güzel Alaaddin Keykubat kampüsünde okuyağım.
Old 13-08-2009, 07:34   #6
retina

2005 senesiydi sanırım... DEU Hukuk Fakültesi kantini girişinde yaşlı bir amca, elinde bir sürü evrak ile, gelen giden öğrencileri "icra geldi ne yapacağım!?" diyerekten çeviriyordu. Biraz izledim olayı. Kimisi hiç takmazken, kimisi güldü, kimisi sura astı, en sonunda bir öğrenciyle gidip oturdular kantine...

Eğer adliyeler ile hukuk fakülteleri birleştirilirse güvenliğin çok sıkı tutulması lazım. Düşünsenize sabahtan akşama kadar nelerle uğraşmak zorunda kalacağız. Bu durum olumludur/olumsuzdur tartışılır. Ama kanaatim; fakülteler eğitim görmek içindir. Eğer teoriğin yanında uygulama da olsun, dört seneyi tıka basa dolduralım derseniz; devam mecburiyeti yok. Haftanın belirli günlerini adliyeye gitmek üzere planlarsınız ya da bir avukat yanında gel-git yaparak uygulama öğrenilebilir.

Adliyede öğrenilebilecek uygulamanın "yüzde yetmiş"i "beklemek" zaten. Kalan kısmı da zamanla.
Old 14-08-2009, 11:04   #7
üye25928

Alıntı:
Yazan retina
2005 senesiydi sanırım... DEU Hukuk Fakültesi kantini girişinde yaşlı bir amca, elinde bir sürü evrak ile, gelen giden öğrencileri "icra geldi ne yapacağım!?" diyerekten çeviriyordu. Biraz izledim olayı. Kimisi hiç takmazken, kimisi güldü, kimisi sura astı, en sonunda bir öğrenciyle gidip oturdular kantine...

Baroların ücretsiz avukatlık servisinden amcanın haberi yok galiba Özellikle geveze olduğum için takip ettiğim forumlarda çok sıklıkla bu sorunla karşı karşıya kalıyorum baro sayesinde kurtuluyorum
Old 14-08-2009, 12:50   #8
azad

Önemli Bir Öneri

Bu tür bir uygulama öğrencilerin pratiğini artırabileceği gibi adliyelerin hali hazırda karmaşık hantal olan işleyişini dahada karmaşıklaştıracağını düşünüyorum.Bunun yerine BARO'ların hukuk fakülteleriyle birlikte yaz dönemleri içinde staj proğramları düzenlenerek öğrencilerin uygulamadaki sıkıntılar azaltılabilir.
Ayrıca tartışmanın tıp fakültelerinin öğrencilerinin bünyelerindeki araştırma hastanelerinde staj yapmalarından esinlendiğini düşünüyorum.Hukuk hizmetinin (örn.adilyelerin) sağlık hizmetinden(örn.hastanlerin) farklı ,kendine özgü yapısı olduğunu düşünüyorum.Böyle bir karşılaştırma bizi yalnıltabilir.
Old 17-09-2009, 03:05   #9
Cihangir Kurt

Kanaatimce kesinlikle yapılmaması gereken bir şeydir. Fevkalâde gereksizdir. Hukuk öğrencilerinn en mutlu oldukları ve hukuk teorisiyle haşır -neşir oldukları (hukukun tüm dallarını kastediyorum) dönem üniversitede geçirdikleri dönemdir. Hukuk fakültesinde okuyan arkadaşlarımın öğrenim dönemlerindeki psiko-sosyal konumları ile okuldan sonraki psiko-sosyal konumları ve bu iki konum ile stajları bitip mesleğe başladıktan sonraki psiko-sosyal konumları arasında dehşetli bir uçurum var. Tabii benim gördüğüm, çıkarım yaptığım hal budur. Adliyeler ile hkuk fakültelerinin birleşmesinin hukuk öğrencilerinin menfaati açısından da; adliyedeki keşmekeşin içerisinde bir de öğrencilerin kullanmaları muhtemel olan, teorik/pratik arasındaki uçurum karşısındaki derin taaccübün oluşturacağı duyarsızlık ve umursamazlık ile birleşebilecek savunma mekanizmalarının adliye çalışanlarına yükleyeceği külfet ve bunun sonuçları açısından da insan olana revâ görülmemesi gerekli bir düzenleme garibesi olacağına inanıyorum. Bu kanaatime destek veren 1,5 saat yerde üzeri gazete kağıdıyla örtülü vaziyette boylu boyunca uzanmış bir mevtâ gördüm ben.. Emr-i Hakk vâkî olmuş, şahıs ruhunu teslim etmiş. O kadar süre orada kalıyor. Haydi diyelim ki benim sinirlerim artık çelik gibi olmuş ya da sizlerin sinirleriniz çelik gibi olmuş.. 18-21 yaşlarındaki gençlerin psikopatolojik aşınımlarının ve yan etkilerinin sırf bu örnek üzerinden tahlili bile sanırım kifayet eder. Militan değil hukukçu yetiştirilmek isteniyorsa a-s-l-a böyle bir şey yapılmamalıdır. Saygılarımla.
Old 26-09-2009, 23:51   #10
avrupayakası

Hukuk Fakülteleri ve Adliyelerin birleştirilmesi pratik bakımdan öğrenciye bir şeyler sağlamakla birlikte öğrenciden de çok şeyler götürür düşüncesindeyim.Ancak Hukuk Fakültelerinde staj süreci konulmalı diye düşünüyorum.Okurken yaz aylarında staj yapılmalı en azından bir ay olmalı bu staj.Ancak bu uygulama da ters gelebilir çünkü Hukuk Fakültesini bitiren herkes Avukat olmak zorunda olmadığı için staj görme fikrine karşı soğuk davranabilir.Ancak ben olsam, üçüncü sınıfın sonunda avukatlık stajını, dördüncü sınıfın sonunda da hakimlik stajını (biray) koyardım müfredata.Hem öğrenciyi yönlendirme bakımından hem de üniversitedeyken birşeylerin farkına varmak bakımından olumlu olurdu diye düşünüyorum.Hukukta devam yok çalışsın bir avukatın yanında diyen anlayış da bana biraz ters geliyor.Yani şu açıdan, tabiki öğrenmek isteyen öğrenir ama sorun bu değil bu olayda, sorun Hukuk Fakültesinin biz istemeden bize fakülteyi bitirdikten sonraki meslek yaşantımızı seçmemize yol göstermek olacağı hususudur.Yoksa avukat yanında çalışarak da gayet tabi öğrenilir.Ancak hem avukatlık hem de hakimlik stajı konmalıdır diye düşünüyorum.Hakimlikten de hevesimizi almış olurduk konulmuş olsaydı Şaka bir yana, keşke okul bana okulu bitirmeden gerçek hayatı az da olsa yaşatmış olsaydı.(Kendim yaşadım -avukat yanında çalışarak davalara az da olsa izleyerek- o başka)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi