Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkinci evliliğe rağmen boşanma ilamı ile yoksulluk nafakası için icra takibi yapılması karşısında izlemem gereken yol nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2011, 14:46   #1
av.humk

Rahatsiz İkinci evliliğe rağmen boşanma ilamı ile yoksulluk nafakası için icra takibi yapılması karşısında izlemem gereken yol nedir?

Sayın meslektaşlarım saygılar sunuyorum.Ankara 2.Aile Mahkemesinde yapılan yargılama sırasında kadın lehine tedbir nafakasına hükmedilmiştir.Bahsi geçen tedbir nafakaları kadının kendi adına X bankasına açtırdığı hesaba eksiksiz "nafaka ödemesine ilişikin olduğu açıklama" ile birlikte ödenmiştir.Karar tarihinde ise davacı kadın lehine kararın kesinleşme tarihinden sonra 150,00 TL yoksulluk nafakasına dönüştürülmüştür.Ancak nafaka alacaklısı kadın kesinleşme tarihinden 2 ay sonra ikinci resmi evliliğini yapmıştır.Bunun üzerine kadın lehine hükmedilen nafakanın MK 176/3 yasa gereği kendiliğinden kalkacağı düşüncesi ile evlendiği tarihten sonraki nafakaları bankaya ödemedik.Nafaka alacaklısı kadın vekili aracılığı ile ilamlı icra takibi başlatmıştır.Takipte ikinci resmi evliliğini yaptığı tarihten günümüze ve her ay devam edecek yoksulluk nafakası talep edilmektedir. Ödeme emrini alınca icra müdür ile görüştüm.Alacaklının nüfus kaydını gösterdim,evlenme ile yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkacağını, takibi yasal şart oluşmadığından iptal etmesi konusunda talepte bulunduk ama RED cevabı aldık.Bu durumda izlenecek yol;
1-İİK 33 md gereği icranın geri bırakılması için icra müdürlüğünün işlemi ile birlikte tüm takibin iptali talepli İCRA MAHKEMESİNE mi?
2-İİK 72 md gereği Menfii Tespit davası yöntemiyle borçlu olmadığımızın tespiti için görevli Aile Mahkemesine mi? müracaat etmelimiyim.
3-İcra Hukuk mahkemesi TMK.176/3 açık olmasına rağmen görevsizlik kararı verebilir mi? Terddütte kaldım,değerli fikirlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla...
Old 15-05-2011, 18:17   #2
GECE

burada İİK m.33 uygulanamaz bence çünkü m.33: borcun zamanaşımına uğradığı, ödendiği ya da ertelendiği(mehil verildiği ve mehilin daha dolmadığı) durumlarda söz konusu olur. oysa olayınızdaki durum bunlardan biri değil. burada menfi tespit d. açmak lazım, yürütmeyi durdurma talebini de ekleyin (büyük ihtimal yür. durd. talebi reddedilebilir).
Old 16-05-2011, 13:26   #3
Arif Aydın

Yoksulluk nafakasının kaldırılması için aile mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir.
Old 16-05-2011, 13:39   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.humk
Sayın meslektaşlarım saygılar sunuyorum.Ankara 2.Aile Mahkemesinde yapılan yargılama sırasında kadın lehine tedbir nafakasına hükmedilmiştir.Bahsi geçen tedbir nafakaları kadının kendi adına X bankasına açtırdığı hesaba eksiksiz "nafaka ödemesine ilişikin olduğu açıklama" ile birlikte ödenmiştir.Karar tarihinde ise davacı kadın lehine kararın kesinleşme tarihinden sonra 150,00 TL yoksulluk nafakasına dönüştürülmüştür.Ancak nafaka alacaklısı kadın kesinleşme tarihinden 2 ay sonra ikinci resmi evliliğini yapmıştır.Bunun üzerine kadın lehine hükmedilen nafakanın MK 176/3 yasa gereği kendiliğinden kalkacağı düşüncesi ile evlendiği tarihten sonraki nafakaları bankaya ödemedik.Nafaka alacaklısı kadın vekili aracılığı ile ilamlı icra takibi başlatmıştır.Takipte ikinci resmi evliliğini yaptığı tarihten günümüze ve her ay devam edecek yoksulluk nafakası talep edilmektedir. Ödeme emrini alınca icra müdür ile görüştüm.Alacaklının nüfus kaydını gösterdim,evlenme ile yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkacağını, takibi yasal şart oluşmadığından iptal etmesi konusunda talepte bulunduk ama RED cevabı aldık.Bu durumda izlenecek yol;
1-İİK 33 md gereği icranın geri bırakılması için icra müdürlüğünün işlemi ile birlikte tüm takibin iptali talepli İCRA MAHKEMESİNE mi?
2-İİK 72 md gereği Menfii Tespit davası yöntemiyle borçlu olmadığımızın tespiti için görevli Aile Mahkemesine mi? müracaat etmelimiyim.
3-İcra Hukuk mahkemesi TMK.176/3 açık olmasına rağmen görevsizlik kararı verebilir mi? Terddütte kaldım,değerli fikirlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla...

Belirttiğiniz gibi yeniden evlenme ile yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkar. Önceden icra takibi açılıp da yoksulluk nafakaları icraya konu edilmiş olsaydı ve takip derdest iken kadın ikinci kez evlenseydi, nüfus müdürlüğünden aldığınız belgeyi sunduğunuzda icra takibi duracaktı.

Ancak, sizin olayınızda yeni bir takip var. İcra müdürlüğü yukarıdaki açıklamaya rağmen takibi kabul etmiştir. Hatalı da olsa, kendi işlemini değiştiremez. Bu nedenle icra mahkemesine müracaat ederek, takibi iptal ettirmelisiniz. Görevsizlik kararı vermemelidir.

Açıkladığım nedenlerle, benden önceki yanıtlara katılmamaktayım. Ortada yargılamayı gerektirecek bir durum yoktur. Eğer "kadının yoksulluğunun ortadan kalktığı" veya "asgari ücretten fazla maaşla çalıştığı" iddiaları olsaydı, yargılamayı gerektirecekti ve o zaman aile mahkemesinden "nafakanın kaldırılması" talep edilecekti.
Old 13-02-2012, 16:29   #5
AV.ERKUT

Sayın Ergin, kadının yeniden evlenmesiyle ve nafakanın kendiliğinden kalkmasıyla, icra takibine nafakanın kaldırılmasına yönelik açılacak talep reddediliyor. Yasa her ne kadar "kendiliğinden kalkar" dese de bunun mahkeme kararı ile hüküm altına alınması gerekiyor. Başıma geldiği için biliyorum ki, bu konuda açtığım talep reddedildi. Aile Mahkemesi hakimleri de aynı şeyi söyledi. Bu arada, tecrübeli meslektaşlarım da, İcra Müdürlüğü ile aynı fikirde. Kısaca, kadının evlenmesi takibi kendiliğinden kaldırmıyor, Aile Mahkemesi kararı gerekiyor. Saygılarımla.
Old 13-02-2012, 17:00   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan AV.ERKUT
Sayın Ergin, kadının yeniden evlenmesiyle ve nafakanın kendiliğinden kalkmasıyla, icra takibine nafakanın kaldırılmasına yönelik açılacak talep reddediliyor. Yasa her ne kadar "kendiliğinden kalkar" dese de bunun mahkeme kararı ile hüküm altına alınması gerekiyor. Başıma geldiği için biliyorum ki, bu konuda açtığım talep reddedildi. Aile Mahkemesi hakimleri de aynı şeyi söyledi. Bu arada, tecrübeli meslektaşlarım da, İcra Müdürlüğü ile aynı fikirde. Kısaca, kadının evlenmesi takibi kendiliğinden kaldırmıyor, Aile Mahkemesi kararı gerekiyor. Saygılarımla.

Hatalı ve yasaya aykırı bir uygulama. İcra müdürlüğünün red kararına karşı şikayet yoluna gidebilirsiniz. Zira, yasa bu durumda açıkça "kendiliğinden kalkar", diğer durumlarda ise "mahkeme kararı ile kaldırılır" demektedir.

Alıntı:
MK 176/3:

İrat biçiminde ödenmesine karar verilen maddi tazminat veya nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi halinde mahkeme kararıyla kaldırılır.
Old 14-02-2012, 15:48   #7
AV.ERKUT

Sayın Aladağ,
Ben de size katılıyorum. hatalı ve hukuka aykırı bir uygulama, ancak, Aile Mahkemesi Hakimi ile konuştuğumda "Hayır, bizden kendiliğinden kalkmanın hüküm altına alınması gerekir" dedi. Ki, bahsettiğim hakim kararlarının isabetliliği ile tanınan bir hakimdir,İzmir'de.Davayı da açmadım zaten. karşı taraf vekili ile görüştüm ve boşuna vekalet ücreti ödemeyin, kaldırın dosyayı dedim ve bugün öğrendim ki, evlilik nedeniyle dosyayı işlemden kaldırmışlar.
Netice olarak ve sizi yorumlarınızın yararlılığı konusunda takip eden bir meslektaşınız olarak, size katılıyorum.
Saygılarımla.
Old 14-02-2012, 16:03   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.ERKUT
Sayın Aladağ,
Ben de size katılıyorum. hatalı ve hukuka aykırı bir uygulama, ancak, Aile Mahkemesi Hakimi ile konuştuğumda "Hayır, bizden kendiliğinden kalkmanın hüküm altına alınması gerekir" dedi. Ki, bahsettiğim hakim kararlarının isabetliliği ile tanınan bir hakimdir,İzmir'de.Davayı da açmadım zaten. karşı taraf vekili ile görüştüm ve boşuna vekalet ücreti ödemeyin, kaldırın dosyayı dedim ve bugün öğrendim ki, evlilik nedeniyle dosyayı işlemden kaldırmışlar.
Netice olarak ve sizi yorumlarınızın yararlılığı konusunda takip eden bir meslektaşınız olarak, size katılıyorum.
Saygılarımla.

"Yoksulluk nafakası alacaklısının başka biri ile evlenmesi halinde yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkacağından, yoksulluk nafakası borçlusu yoksulluk nafakası borcundan kurtlacak, nafaka alacaklısının resmen evlendiği aile nüfus kaydı ile kanıtlayacak; bu durumda nafakayı ödemeyecek veya nafaka icra takibine konu ise, aile nüfus kaydını icra dosyasına ibraz ederek borçtan kurtulacaktır" Yargıtay 2 . HD. Onursal Başkanı Ali İhsan Özoğur-Nafaka Hukuku-Sayfa 300
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi