Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyada kadının bosanma hakki

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2012, 10:26   #1
Konuk

Varsayılan Almanyada kadının bosanma hakki

Merhaba ben Almanya'da ikamet etmektedim.süreriz oturum iznim bulunmaktadir.2006 da evlenerek geldim.esim Alman vatandaşıdir.bir oğlum bulunmakta 5 yasında daha.buranın kanun vede kurallarını fazla bilmediğimden ilk nereye başvuru yapmam gerektiğini bilmiyorum?bu evliliğimde psikolojik şiddet ,parasızlık kredi borçlarından dolayı yani ,esimin beni iki senedir bir Alman kadınla aldatması ve bu aldatmadan bu kadından bir Cocuk meydana gelmiştir .esim bana karsı olmasada oğluma ilgili bı baba.ve esimin yaptıklarını ailesine anlatmama rağmen bana sunu dediler bizim oğlumuz böyle degildi sen yaptın yok ayrilicam diye ısrar ettim beni bı sekilde caydirdilar.çocuğunu alırız elinden Almanya'da yasatmayiz seni ,rahat bırakmayız gibi seylerden ayrilamadim.şimdi sorularım sunlar;
1:ayrılmak istediğimde ilk nereye müracat etmeliyim,çünkü mecbur esime söylemeden çekip gidicem elimden cocuğumu alamasın diye?

2: burda benim bı annem var beni doğurdu ama büyütmedi.direk onun yanına gitsem ve korktuğum icin esimin adresimi bilmesini istemezsem.cocuğun psikolojisi bozuluyor diye babasını görmesini istemezsem olurmu?böyle bı hakkım varmı?

3: çünkü benim adresimi bilmeleri beni hic rahat birakmayacaklari anlamına geliyor.ve esimin cok borcu olmasına rağmen maaşı 2500 Euro nafaka alabilirmiyim.cocuğa mecbur vermek zorunda onu biliyorum ama bana vermek zorundami onu bilmiyorum?

4: esimin ailesinin cocuğumu görmelerini istemiyorum ayrılınca böyle bı hakkım varmı?

5: ben ilk bı kac ay devletten yardım gelene kadar annemde kalicam mecbur.ama annem eskiden almanyada disco işletmeciliği yapmış biri.annemin yapmış olduğu is icin cocuğumun velayetini benden alabilirlermi?böyle bir durum soz konusu olacak ise hic gitmem annemin yanına peki o zaman nereye gidicem.benim bu evden ancak esim yok ken çekip gitmem lazım oglumla yoksa beni bırakmazlar .

6: peki ben cocugumla birden evi terk edip ya anneme yada polise iste nereye gidersem gideyim ,cocuğumu kaçırmış oluyormuyum.yani esim benim icin şikayette bulunabilirmi oğlumu kaçırdı karım diye.oysaki ben korkudan o sekilde gitmek zorundayim.ama tek istegim esimin ve ailesinin oğlumu görmemeleri dir en cok buna hakkım var mı onu söyleyebilirmisjniz bana lütfen .
Ben Almanya'da yanlizim diye oğullarının her yaptiklarini olabilir gözüyle bakıyorlar.ve ben mecbur susuyorum .bide üstüne oğullarını ben bu hale getirmiş durumdayım nasil oluyorsa artık.

Lütfen cok acil Almanya kanunlarını iyi bilen bı avukatımızdan yardım istiyorum .Rabbim kimseyi yanliz,çaresiz bırakmasın .sorularıma cevap verebilirseniz cok mutlu olurum hic olmazsa ona gore ayağımı denk alırım
Old 04-09-2012, 19:15   #2
Gemici

Sayın Konuk,
önce probleminizi açık ve anlaşılır şekilde anlattığınız için tebrik ederim Sizi; THSine yazılan bazı mesajlardaki soruları, soru sahibinin neleri bilmek istediğini anlamakta zorlanıyorum bazen. Sizin sorularınız ve problem açık.
Cevap vermeye çalışayım:
1. Ayrılmak istediğinizde ilk müracaat edeceğiniz yer daha doğrusu müracaat edeceğiniz kişi bir avukat olmalı. Aile hukuku konusunda tecrübe sahibi bir avukat Size yardımcı olacaktır. Avukatın ücretini ödeyecek geliriniz yoksa, ücretinin ve mahkeme masraflarının devlet kasasından ödenmesi için size yardımcı da olacaktır. Gerekirse avukata müracaat etmeden önce bir kadınlar için sığınma evine gidip orada kalabilirsiniz. Oradaki pedagoglar size avukat bulmada ve gereken sosyal yardımlara baş vurmada yardımcı olurlar. Adresiniz gizli kalır, kimseye verilmez sığınma evinde. Hangi şehirde oturduğunuzu bildirirseniz size oradaki sosyal yardım kuruluşlarının ve sığınma evlerinin adreslerini bulup vermeye çalışırım.

2. Annenizin yanına gitmenizi tavsiye etmem.Bir bağımlılıktan diğerine girmiş olursunuz kendinize ve çocuğunuza yeni bir yaşam kurmada fazla bir faydası olmaz. Çocuğunuzun babasını görme ve onunla şahsi ilişki kurma hakkı vardır. Babasını görünce çocuğun psikolojisinin bozulup bozulmadığı genelde bir bilirkişi(psikolog) raporu ile belli olur. Sizin çocuğıun psikolojisi bozuluyor demeniz göz önünde bulundurulur ve konu araştırılır, ama konuyu bilebilecek ve hakimin doğru bir karar vermesine yardımcı olacak kişi genelde psikolog ve mahkemenin çocuğun haklarını korumak için tayin ettiği kayyımdır.

3. Adresiniz bulmaları ve bilmeleri olanağı teorik olarak yoktur. Gerekirse hakim adresinizin gizli kalması için karar verebilir. Buna rağmen adresinizi bulamıyacakları konusunda kimse size garanti veremez. Eğer geliriniz yoksa veya düşükse eşiniz borca rağmen size ve çocuğa nafaka vermek zorundadır. Nafaka önceliklidir diğer borçların ödenmesinden önce gelir.

4. Çocukla sıkı bağları varsa büyük anne ve büyük babanın çocuğu görmelerine hakim karar verebilir. Bunun için mahkemeye başvrumaları gerekir.

5. Annenizin disko işletmiş olması sizin çocuğun velayetini almanıza engel değildir genelde, annenizin şimdiki yaşam tarzı çocuğun menfaatlerini zedelemediği, çocuğa zararlı olmadığı sürece.

6. Çocuğu alıp evden gittiğinizde eşiniz çocuğu kaçırdı diye şikayetçi olabilir. Herhangi birşey elde edebileceğini zannetmiyorum ama, kısa sürede mahkemeye başvurup velayetin, en azından çocuğun ikamet yerinin belirlenmesinin size verilmesi için istemde bulunursanız.
Özellikle eşinizin, mahkeme karar verirse ailesinin çocuğu görmesini engelliyemezsiniz, eğer çocuğun menfaati gerektirmiyorsa.

Saygılarımla
Old 04-09-2012, 22:48   #3
Konuk

Varsayılan Merhaba

Size cok teşekkür ederim beni bilgilendirdiginiz icin, demekki ilk isim bı kadın sığınma evine gitmek olucak çünkü en mantiklisi o bence.kayınpederim kötü bir insandır.en cok onun rahatsız edeceğinden korkuyorum devamlı.bundan dolayı adresimi bilmesinler istiyorum.annemin yanına gitmek isteyisim fazla almancam olmamasından kaynaklanıyor
Yoksa haklısınız oğlum babasını cok seviyor daha 5 yasında oldugundan dolayı olayların farkında degil.o yüzden babasını isteyebilir ,ozleyebilir.psikolog normal bı tehşis koyabilir.acaba biraz daha buyumesinimi beklemeliyim ayrılmak icin daha mı mantıklı olur.onunda psikolojisinin bozulmasını istemiyorum.baba cok ilgili onunla.o yonden cok iyi.ama kumarı,aldatması baska bı cocugu bulunmakta ve bunlara devam etmekde bı yandan bunlarıda cekmek istemiyorum.
Bana hem hukuken hemde matikan bı akıl verebilirmisiniz.ah iste Almanya'da kimsem olmadıgından dolayı kaynaklanıyor.kayınpederim bile beni tehdit ediyor cocuk mahkemesine başvururmuş bunlar şiddetli geçimsizliği var dermiş benim elimden alirmislar ben oğlumdan ayrılmak istemiyorum .iste bunun gibi psikoljik tehdit ve baskılar oldugundan dolayıda onların cocuğumu görmelerini istemiyorum.ama malesef ogrendimki cocuğumu görebilirler. şimdi beni kız kardeşiniz yerine koyün ve bana benim acımdan neyin doğru olması gerektiğini anlatırsanız sevinirim hayırlı aksamlar
Old 05-09-2012, 13:34   #4
Gemici

Sayın Konuk,
Türk Hukuk Sitesi ve Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM)hukukçularının verdikleri cevaplar genelde teoriktir ve teorik olmak zorundadır. Burada yazılanlar sadece hangi olanaklara sahip olduğunuz konusunda genel bilgilerdir. Asıl kararı verecek olan sizsiniz. Bu kararı vermek için gerekli olan hukuki danışmayı, bilgilendirmeyi, yönlendirmeyi ve gereken pratik yardımı durumunuzu detaylı olarak anlatacağınız avukatınız yapar.

Şimdiki durumda ayrılmak veya boşanmak istemiyorum diyorsanız bir evlilik danışma merkezine gidebilirsiniz. Çocuğu düşünerek ayrılmamak, çocuk babasına bağlı o yüzden ayrılmak istemiyorum düşüncesi muhakkak çocuğun faydasınadır diye bir kaide de yoktur. Problemli bir birliktelik çocuk için daha zaralı olabilir belirli durumlarda.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi