Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK görevlisinden cep tlfnu istenebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2007, 12:22   #1
Av. Arzu Erkol Dursun

Soru CMK görevlisinden cep tlfnu istenebilir mi?

Değerli meslektaşlar;

Nöbetçi olduğum bir günde,jandarma karakolundan aranarak,çağırıldım,gittiğimde avukat olduğumu ve müdafilik için çağırıldığımı söyledim,kapıdaki nöbetçi asker,cep tlfnumu istedi ve içeriye cep tlfnu sokmanın yasak olduğunu söyledi,pazar günü olmasından o an boş bulunup tlfnu verdim,işim bitince de,nöbetçiden tlfnumu alıp geri döndüm.Tabi daha sonra düşününce,avukatın tlfnunun alınması konusu soru olarak aklıma takıldı.

İlk kez CMK görevine gitmiş bir meslektaşınız olarak,Sorum şu;nöbetçi olarak gidilen jandarma yada polis karakolunda, avukatın tlfnu, komutanın yada amirin emri diye istenebilir mi? İstenemezse bana dayanak olarak kanun maddesi..vs sunabilir misiniz?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 14-06-2007, 12:25   #2
bahar kesici

Ben de bir CMK avukatı olarak defalarca jandarmada duruşmaya girdim. Her defasında da telefonumu,belleğimi,cdlerimi ...vs. içeriye girerken bıraktım. Avukatlara böyle bir ayrıcalık yapılmıyor. Hatta güvenlik nedeniyle önceden mahkemeye yalnız giderken şimdi yanıma bir asker veriliyor ve mahkemeye kadar eşlik ediyor.
Old 14-06-2007, 12:30   #3
Av. Arzu Erkol Dursun

duruşmaya girerken belki mantıklı olabilir ama ifade alma aşamasında cep tlfnunun yasak olması bana biraz mantıksız geldi.eğerki bu konuda bir hüküm yoksa tamam ama varsa amacım bunu öğrenmek,araştırıyorum hala ama bulamadım.
cevap içinde teşekkürler.
Old 14-06-2007, 13:25   #4
bahar kesici

Sıkıntı biraz da askeri bir ortam olmasından kaynaklanmış. Yoksa polis karakollarında,emniyet müdürlüğünde asla bu tarz bir davranışla karşılaşmazsınız.
Old 14-06-2007, 13:57   #5
uye8490

Aynı durumu yaklaşık bir ay önceki CMK nöbetimde ben de yaşadım.Kapıdaki asker bana eşlik ederken "acaba cep telefonunuzu bize bırakabilir misiniz?"diye sorunca ben de gülümseyerek"savcı veya hakim gelse onların telefonunu da alırmısınız"diye sordum.Böyle bir talepte bulunmanın mahcubiyetini yüzünde okuduğum askere "maalesef ben de bırakamam"dedim ve içeriye girdim.Ama içeride hangi işi için orda olduğunu bilmediğim bir muhtarın cep telefonuyla kasıla kasıla birileriyle konuştuğunu görünce ne diyeyim mesleğim adına üzüldüm,utandım.
Old 14-06-2007, 14:05   #6
Av. Arzu Erkol Dursun

sayın yaren ne diyeyim ki... tuhaflıklar bir değil bin değil..
Old 15-06-2007, 11:03   #7
Av.Yasin TOPRAK

2005 yılında yedek subay olarak askerlik yaparken, askeri yerlere cep telefonu, taşınabilri bilgisayar, vs.. getirilmesi ve bulundurulması askeri personel(subay,astsubay,...) için dahi yasaklandı. Bu uygulama da zannedersem bu emrin kapsamındadır. Emniyet karakollarda ise böyle bir uygulama yoktur tabi...
Old 15-06-2007, 13:58   #9
ayselari

Mutsuz

İzmir Narlıdere İstihkam'daki Askeri Mahkeme'ye gittiğimde benden de telefonumu istediler. Sebebini de şöyle açıkladılar; cep telefonlarının uydu ile bağlantı için sinyal gönderdiğini; bunun da toplu yaşanan yer olduğu için herhangi bir hava saldırısında hedef teşkil edebileceğini; bu nedenle de ulusal güvenlikle bağlantılı olduğunu söylediler. Telefonu nizamiyenin karşısındaki denize atasım geldi..
Ulusal güvenlik deyince birşey denmiyor, aksi durumda vatan haini gibi hissediyor insan kendini, telefonu veriyoruz..
Old 15-06-2007, 14:29   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayselari
İzmir Narlıdere İstihkam'daki Askeri Mahkeme'ye gittiğimde benden de telefonumu istediler. Sebebini de şöyle açıkladılar; cep telefonlarının uydu ile bağlantı için sinyal gönderdiğini; bunun da toplu yaşanan yer olduğu için herhangi bir hava saldırısında hedef teşkil edebileceğini; bu nedenle de ulusal güvenlikle bağlantılı olduğunu söylediler. Telefonu nizamiyenin karşısındaki denize atasım geldi..
Ulusal güvenlik deyince birşey denmiyor, aksi durumda vatan haini gibi hissediyor insan kendini, telefonu veriyoruz..

Şu hale göre oradaki tüm komutanların cep telefonları da nizamiyede kapalı olarak tutuluyor demek ki...Hedef olmayı istemezler sanırım.

Saygılarımla
Old 19-06-2007, 11:06   #11
Av. Arzu Erkol Dursun

Sayın Suat Engin"e katılmamak elde değil...
bence keyfi,dayanaksız bir işlem bu.eğer sebep ulusal güvenlikse,neden tlfnunuzu kapatın demiyorlarda,cep tlfnu sokmak yasak diyorlar,ve sayın Suat Engin"in dediği gibi,neden kendilerinin cep tlf'ları genelde açık oluyor?
bunun gibi,toplu alışveriş merkezlerinde ve kalabalık caddelerde bile sinyal yoğunluğu oldukça fazla oluyor,sayın Bahar Kesici'nin dediği gibi polis karakollarında böyle bir durumla karşılaşmıyorsunuz,o zaman ulusal güvenlik söz konusu olmuyor mu

hukuk okurken öğretilen ve uygulamada genelde yerini bulamadığına inandığım;gerekçeli,kanun dayanaklı sebeplerin burada da olmadığını görüyorum.

vatan için can feda ama böyle şaçma sapan gerekçelere de kusura bakmayın inanmıyorum,egodan veya başka bir sebepten değil sadece,hukuka dayanmak istediğimden..
biz hukukçular daha neyin ne olduğunu bilemiyoruz,gariban asker napsın,ne emredilirse onu yapıyor,sorgusuz...
Old 19-06-2007, 18:38   #12
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Askeri birliklere cep telefonu sokulmayacak
16 Haziran 2007 Cumartesi 11:20Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK’nın eylemlerine karşı tedbir almak amacıyla askeri birliklere cep telefonlarının konulmasını yasakladı. Askeri birlikleri ziyaret eden kişilerin de cep telefonlarından bataryasını çıkardıktan sonra güvenlik noktalarına teslim etmeleri istendi.
Yollara döşenen mayınların patlaması sonucu son dönemlerde birçok askerin ve subayın şehit olması TSK’nın güvenlik önlemlerini en üst noktaya çekmesine neden oldu. Askeri birliklere gönderilen genelgede, kışlaların güvenliği için içeriye cep telefonlarının alınmaması ve cep telefonlarının bataryalarından ayırarak güvenlik noktalarına teslim etmeleri istendiği öğrenildi. (ANKA)

Güvenlik nedeniyle genel uygulama ve Genelkurmay genelgesine dayalı olduğu anlaşılıyor.Mesleğe ve meslektaşın şahsına yönelik olarak algılanmamalı.
Teröre yönelik önlemlerin alınmasında , güvenlik güçlerine yardımcı olunmalı,kızmamalı, gücenmemeli, biraz hoşgörülü davranmalı ...
Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 20-06-2007, 13:26   #13
av.ayselyildiz

Sayın meslektaşlarım, Ankara' da Kara Kuvvetlerine girerken, cep telefonunuzu girişte bırakmanız yetmiyor, ayrıca bataryasını da çıkarmanız isteniyor, üçe böldüğünüz-))) telefonunuzu görevlinin eline bırakıyorsunuz.Açıkcası gördüğüm kadarı ile gelen subaylardan da telefonunu bırakanlar vardı... Ama uygulama doğru mu yanlış mı derseniz, birşey söylemek zor. Çünkü cep telefonları kapalı konumdayken dahi dinleme aygıtı vazifesi görebiliyor... Artık cep telefonunu araçta bırakıp içeri girmeyi tercih ediyorum, ama yaşamın hızı karşısında sorgulamayı ihmal ettiğimiz uygulamalara dikkatimizi çeken meslektaşımızı teşekkürü bir borç biliyorum... Hedef olma konusu ise komik geliyor. Bir çocuğun bile kullanacağı google earth, her hedefi açık açık ortaya seriyor. Eskisi gibi harita kroki bile yapmaya gerek yok... Bu bahaneye sığınanlara ise söyleyecek söz, sanırım sitemiz kurallarına aykırıdır-)))
Old 20-06-2007, 15:39   #14
Av. Arzu Erkol Dursun

ailesinde birçok askeri mensup,gazi ve şehiti olan biri olarak,güvenlik güçlerine kızmak,gücenmek..vs söz konusu dahi olamaz sayın Kocabaş,konuyu saptırmayalım sakın sakın!
ben konuyu hukuki açıdan ve gerekçesi için açtım,çünkü o güne kadar böyle bir durumla karşılaşıpta,sorgulamak durumum olmamıştı,sizinde vermiş olduğunuz alıntı yeterli bir gerekçe benim için.sadece keyfiliğini sorgulamak istedim,demek ki keyfi değilmiş.
bilgi için de teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi