Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Istiap Had Aşiminda Rücu!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2015, 17:52   #1
avukat selim

Varsayılan Istiap Had Aşiminda Rücu!

Değerli meslektaşlarım sizden bir konu hakkında görüş ve yargıtay kararı talep edeceğim.
Bir otomobilde 5 kişi bulunmakta ve aracı kullanan ruhsat sahibi değil. Aracı kullanan vatandaş vefat ediyor ve geride kalan eşi adına destekten yoksun kalma tazminatı talep ettim. Ancak savcılık tarafından alınan bilirkişi raporunda kazanın meydana gelme sebeplerinden biri olarak İstiap Had aşımı olarak belirtilmiş. bu durumda aracın ruhsat sahibine rücu ediyor ancak ben bunu istemiyorum. Çünkü ailenin akrabası ruhsat sahibi. Otomobilde 5 kişi varken istiap had aşımı nasıl oluyor anlam veremedim gerçekten ve sigorta şirketi rücu edecek bunu nasıl engellerim yardımcı olursanız sevinirim...
Old 11-12-2015, 09:37   #2
saffet

Savcılık, kazanın meydana gelmesi/zararın artması ile aracın azami yolcu kapasitesinin aşılması arasında illiyet bağı kurmuş görünüyor. Somut verileri değerlendirerek belki daha kapsamlı yorum yapılabilirdi ama öyle olsaydı bile savcılığın mantığının yukarıda bahsettiğim şekilde olduğu ortada. Karşı tarafın rapordaki bu hususu dikkate alması karşısında, azami yolcu kapasitesinin aşılması ile kaza/zarar/zararın artması arasında illiyet bağının bulunup bulunmadığı yönünde rapor istemeniz gerekecek.
Old 05-01-2016, 09:51   #3
avukat selim

Saffet Bey merhaba, benimde benzer şekilde bir davam mevcut. İlliyet bağının bulunup bulunmadığı ile ilgili raporu nasıl isteyeceğiz? Şuan Sigorta Tahkim Komisyonunda davam devam ediyor ve 2012 yılının kazası. Şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi