Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cmk müdafii görevsizlik kararına itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2013, 11:49   #1
omer_gokce38

Varsayılan cmk müdafii görevsizlik kararına itiraz

Herkese merhaba,
Sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Şüpheli müdafi olarak görev yaptığım bir soruşturma dosyasında,görevim iddianamenin kabulü ile son bulmakta. Ancak kovuşturma aşamasında cmk sistemi tarafından yeni bir avukat atanmadan görevsizlik kararı verildi ve bu karar tarafıma tebliğ edildi. Herhangi bir hak kaybı olmaması için görevsizlik kararına itiraz ettim (görevim sona erdiği için etmemem gerekirdi). Şimdi mahkemeye başvurup kovuşturma aşaması için bir avukat talep etmelerini istemem gerekiyor mu? Yoksa görevsizlik kararına itiraz ettiğim için dosyayı kabul etmiş mi oluyorum? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 13-12-2013, 11:56   #2
Av. Fırat BİLBAY

Aksi uygulamayı gerektiren bir zaruret hasıl olmadıkça soruşturma görevi almış olan avukat kovuşturmada da Ocas tarafından dosyaya atanıyor. Sanırım otomatik bir işlem bu. Yapmanız gerekeni yapmışsınız. Bu noktadan sonra zaten kuvvetle muhtemelen dosyadaki müdafilik görevini siz sürdüreceksiniz.
Old 13-12-2013, 12:43   #3
omer_gokce38

Cevabınız için teşekkür ederim. Ama sorunda zaten ocas sistemi tarafından atanmamış olmam. Mahkeme kalemleri soruşturma evresinde görev yapan avukatı vekil olarak yazıyolar ama dediğim gibi ocas sistemi tarfından atanmadığım için görevlendirme yazısı falan mevcut değil.
Old 13-12-2013, 12:48   #4
Av. Fırat BİLBAY

Rica ederim.. Bildiğim kadarıyla kovuşturma evresi için yeniden görevlendirme evrakı tanzim edilmiyor. Aksi bildirilmedikçe veya bizzat müdafi görevi reddetmedikçe aynı vekil soruşturmadan sonra kovuşturma için de vazifeli addolunuyor. Kovuşturmada görevinizi sürdürüp raporunuzu baroya sunduğunuzda ek ödemenizi alabileceksiniz.
Old 13-12-2013, 12:56   #5
omer_gokce38

Kovuşturma aşamasına geçildikten sonra görevsizliğe itiraz ettiğim için dosyayı kabul etmiş oluyorum. Fakat mahkemeye dilekçe versem '' görevim soruşturma aşamasıyla son bulmuştur, yeni bir avukat talep edilmesini istiyorum desem'' geçerli olur mu? Sanık tutuklu olduğu için önem arz ediyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 13-12-2013, 13:01   #6
Av. Fırat BİLBAY

Görevden her zaman çekilebilirsiniz. Bu durumu mahkemeye bildirdiğinizde mahkeme tarafından barodan yeni müdafi atanması için talepte bulunulacaktır. Olan sadece Ocas sitemindeki puanınıza olur. Görevi reddetmiş olduğunuz için bir adet kovuşturma görevi almışsınız gibi puanınız yükselir.
Old 13-12-2013, 16:41   #7
Av. Erdem Akçay

Malumunuz, ilgili yönetmelik madde 6/1 uyarınca:

Alıntı:
(1) Soruşturma evresinde görev yapan müdafi veya vekil, engel bulunmadığı takdirde kovuşturma evresinde de öncelikle görevlendirilir.

Aynı yönetmelik madde 7/1-a:

Alıntı:
a) Soruşturma evresinde; kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik veya görevsizlik kararı, kamu davası açılması hâlinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi,

denmektedir. Soruşturma evresinde görevlendirilmiş olmak, kovuşturma evresinde de görevlendirilmiş olmayı zorunlu kılmıyor. Avukat, kovuşturma evresi için ayrıca görevlendirilmeli ya da vekalet ilişkisi kurulmalı.

Benzer bir dosya bende de mevcuttu. Soruşturma evresinde görevlendirildim ve kovuşturma evresine geçildi. Tebliğ edilmedi ancak UYAP'tan gidişatı görebiliyorum. Mahkeme, mağdur vekili olarak Baro'dan bir avukatın görevlendirilmesini istedi(Soruşturma aşamasındaki mağdur vekilinin bilgilerini belirterek). Sanık için ise görevlendirme talep etmedi çünkü şartlar oluşmuyordu. Eğer şartlar oluşsaydı, benim adımı belirterek sanık için de görevlendirme istenecekti.

Sizin olayınızda, tebliğ edildikten sonra mahkemeye, kovuşturma evresinde görevlendirilmediğinizi belirtir bir beyan sunsaydınız, sanırım daha iyi olurdu. Görevsizlik kararına itirazınız ile vekaletnamesiz işlem yaptığınızı düşünüyorum.

Mahkeme sizden vekaletname sunmanızı istemelidir. Aksi takdirde itirazınızın görüşülmemesi gerekir.

Bence siz bir dilekçe ile mahkemeye başvurup, kovuşturma aşamasında görevlendirilmediğinizi ve kararın tebliğinin usulsüz olduğunu belirtin. Şartlar oluşmuşsa mahkeme bir avukatın görevlendirilmesini Baro'dan talep edecektir.

Bir de görevsizlik kararına itiraz etmenin zorunlu olmadığı kanaatindeyim. Bu, avukatın takdiridir diye düşünüyorum.
Old 16-12-2013, 16:10   #8
_M.CAN_

Sistem tarafından ayrıca kovuşturma aşaması için atamanız yapılmamış ve görevlendirme evrağınız hazırlanmamışsa katılma zorunluluğunuz yoktur.
Başıma sizinkine benzer bir olay olarak sorgu mahkemesinde katıldığım ifadenin akabinden tutuklamaya itiraz etmiştim. Bu sürede olayın davası açılmasına ve UYAP sisteminde vekil gözükmeme rağmen tensip zaptındaki vekil atanması kararına müteakip farklı bir meslektaş atanmıştı.
Ezcümle kovuşturma aşaması için yeni bir görevlendirme yapılmadığı sürece davaya katılımınız zorunlu değildir.Sistemde vekil gözükmeniz otomatik olarak soruşturma evresinden geçmekte olup, sizi bağlamamaktadır.
İyi Çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi