Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma Bedeli ve Gecikmeden doğan kayıp-Acil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2007, 18:24   #1
pallanco

Varsayılan Kamulaştırma Bedeli ve Gecikmeden doğan kayıp-Acil

Sayın Meslektaşlarım:

Kamulaştırma bedeli tespitlerinde dava tarihi esas alınıyor ve bedel bankaya depo edildikten sonra çekilinceye kadar nemalandırılıyor.

Pekii..;Dava tarihi ile depo tarihi arasında oldukça uzun bir süre varsa ve bu süre zarfında taşınmazın değeri artı yönde değişirse bu değer kaybı, ya da değeri değişmese bile depo tarihine kadar kişinin bedeli geç alması nedeniyle oluşna faiz ya da sair kaybı için gidilebilecek bir yol var mıdır ?

Örnek olarak: taraf teşkili sağlanmadan tespit yapılamyor; ya taraf teşkili 3 yılda sağlanırsa, o zaman tespit yapıldığında 3 yıl önceki rakam bulumuş olacak ve ancak depo tarihinden itibaren nemalanacak. Bu durumda, o 3 yılın kaybı nasıl telafi edilecek ?

Ben birşey bulamadım. Bilen varsa lütfen bildirsin. ACİL.

Şimdiden teşekkürler...
Old 11-12-2007, 18:31   #2
Emin GÜNEŞ

Bedel depo edilemediği sürece tasarrufa engel bir durum yok.Bedel depo edilmediği sürece idare taşınmaza el atamaz. bu nedenle kayıp söz konusu olamaz kanaatindeyim.
Old 12-12-2007, 03:14   #3
Av.Şule ÜNLÜ

Bilirkişi raporunu tespit tarihindeki esaslara göre değerlendirir.Örneğin, taşınmaz ürün fiyatı tarım il müdürlüğünden tespit tarihinde ki değere göre ele alır.Objektif değer tespit tarihinde taşınmazın unsurlarına göre <yola,şehir merkezine,sanayi alanına v.s. yakınlığı)belirlenir.Bilirkişi raporu sunulduktan sonra depo kararı verilir. Taraf teşkili sağlanmadan keşif yapılmaz ancak delil kaybı söz konusu ise keşif yapılır. Kamulaştırma kararı alınıp taşınmaza şerh edildikten sonra oluşan değer artırıcı unsurlar dikkate alınmaz.Kamulaştırma nedeniyle de değer artışı söz konusu olabilir. Bu durumlar dikkate alınmaz.Kanun bu konuda açıktır.Davacı idareye de zira dava açma konusunda ve yargılama sürecinde de süre yönünden kısıtlamalar vardır.Uygulama da keşif tarihi itibari ile değerlendirme yapılıyor.Dava üç yıl önce açıldıysa üç yıl önceki değer hesaplanmıyor.Kaldı ki yeni yasaya göre açılan davalarda hiç 1 yıldan fazla süren görmedim.Elinizde örnek bir uygulama varsa yardımcı olmaya çalışayım.
Old 12-12-2007, 17:30   #4
pallanco

Öncelikle ilginize teşekkürler. Elimdeki dava bir yıldır devam ediyor ve henüz taraf teşkili sağlanmadı. Anlaşılıyor ki daha bir yıl kadar sürecek taraf teşkili problemi. Diğer yandan benim de bulduğum tüm Yargıtay kararları, değer tespitinin, davacı idarenin elindeki belgeleri mahkemeye sunduğu, yani dava tarihi itibariyle yapılması gerektiği yönünde. Hatta sırf bu nedenle bile birçok bozma kararı olduğunu gördüm. Olayımızda tarım arazi sözkonusu değil. Boş bir yer söz konusu. Tek çaresi egenel mahkemede değer kaybı, faiz ya da munzam zarar için ayrı dava açmak olmamalı diye düşünüyorum. Ama bulamıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi