Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ticari İşlerde (Bono) Temerrüt Faizi - 3095 Sayılı Yasa

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2009, 11:22   #1
AVUKAT Z.D.

Varsayılan Ticari İşlerde (Bono) Temerrüt Faizi - 3095 Sayılı Yasa

merhaba meslektaşlarım,
mesleğe yeni başlayan biri olduğumdan bu soruyu sormak zorunda kaldım
ödeme tarihi olan kasım 2008 tarihli senette yasal faiz oranı nedir
Old 09-06-2009, 16:28   #4
çözümhukuk

%27 reeskont faiziyle talep edeceksiniz icra programları bizim için hesaplıyor zaten.Faiz türünü seçerken reeskont avans diyeceksiniz.En azından benim programımda öyle.
Saygılarımla
Old 09-06-2009, 21:33   #5
M. Emre Bulut

Nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere reeskont avans faiz oranları %20' ye çekilmiştir. Link aşağıdadır.
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/reeskont/reeskont.html

Ayrıca, faizi icra programları kendileri hazırlıyor ancak elden girilecek ise değişken oranlı girmekte fayda vardır.

Saygılarımla
Old 09-06-2009, 21:50   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AVUKAT Z.D.
merhaba meslektaşlarım,
mesleğe yeni başlayan biri olduğumdan bu soruyu sormak zorunda kaldım
ödeme tarihi olan kasım 2008 tarihli senette yasal faiz oranı nedir

Yasal faiz oranı yıllık % 9 dur.
Old 09-06-2009, 22:07   #7
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan M. Emre Bulut
Nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere reeskont avans faiz oranları %20' ye çekilmiştir. Link aşağıdadır.
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/reeskont/reeskont.html

Ayrıca, faizi icra programları kendileri hazırlıyor ancak elden girilecek ise değişken oranlı girmekte fayda vardır.

Saygılarımla

Ticari İşlerde temerrüt faizi oranı halen ve 30 Haziran gününe kadar (başka bir tebliğ yayınlanmazsa) %27'dir. Yayınlanan tebliğ şu an için sadece Bankacılık işlemleri içindir.

3095 sayılı yasanın 2. maddesi uyarınca ticari işlerde temerrüt faizi açıklanan avans faiz oranına göre ancak 1 Ocak veya 1 Temmuz tarihlerinde değişebilir. Bu tarihlerden başka bir tarihte faiz oranlarının değişme ihtimali yoktur.

Hangi icra programı neyi alırsa alsın ben halen %27 uyguluyorum ve hiçbir tereddütüm de yok.

Ayrıca uyap'ın kendi kullandığı tabirleri de oraya kim girdiyse yanlış reeskont iskonto - reeskont avans diye bir tabir olamaz. Reeskont faizi eskiden 3095 sayılı yasada geçmekteydi ve Ticari işlerde temerrüt faizi olarak reeskont oranı uygulanmaktaydı. Ancak bu terim sanırım 2000 yılında yasadan çıktı ve yerine Avans geldi. Ancak hala reeskont faizi isteyenler var. Reeskont Avans nedir onu hiç anlamış değilim. Uyap'ı programlayanlar böyle adlandırsa da bu kesinlikle yanlış bir tabirdir. Faiz ya reeskont faizidir ya da avans faizidir. Reeskont Avans faizi diye bir faiz yoktur.

Ayrıca temel soruya gelirsek eldeki senet unsurları TTK'daki unsurları tam olarak taşıyan bir bono ise bu halde ticari işlerde temerrüt faizi uygulanır. Yani Avans faizi ve halen %27'dir. Eğer senet unsurları eksik olduğu için adi senet vasfında ise yasal faiz oranı %9'dur. Yıllara göre faiz oranlarına imzama tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Old 10-06-2009, 07:20   #8
çözümhukuk

Teşekkürler Sayın Doğanel
Maalesef benim kullandığım programda bono için takip hazırlarken 'reeskont avans' şıkkı seçiliyor.Arkadaşlarımı yanlış yönlendirmek istemem.Umarım mesajınızı okumuşlardır.Tavsiye ederseniz mesajımdaki o bölümü silebilirim.
Saygılarımla...
Old 10-06-2009, 10:25   #9
Aybüke Kağan

Merkez Bankasının sitesinde de 09/04/2009 dan itibaren %20 olarak görünüyor.
Old 10-06-2009, 22:35   #10
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan çözümhukuk
Teşekkürler Sayın Doğanel
Maalesef benim kullandığım programda bono için takip hazırlarken 'reeskont avans' şıkkı seçiliyor.Arkadaşlarımı yanlış yönlendirmek istemem.Umarım mesajınızı okumuşlardır.Tavsiye ederseniz mesajımdaki o bölümü silebilirim.
Saygılarımla...

Sn. çözümhukuk,
Benim kullandığım programda da aynı şekilde ve hatta UYAP sisteminde de bu şekilde.. Zaten programlar da UYAP sistemi bu şekilde yanlış tanımladığı için bu şekilde alıyorlar. Hata sizde veya İcra Programınızda değil UYAP sisteminin kendisinde.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Merkez Bankasının sitesinde de 09/04/2009 dan itibaren %20 olarak görünüyor.
Merkez bankasının sitesi Bankaları ve bankacıları ilgilendirir. 3095 sayılı yasanın 2. maddesi çok açık. TCMB'nin açıkladığı oranlar aynen alınıp uygulanır demiyor. Bu oranlara belirli tarihlerde bakılacağı ve buna göre faizin belirleneceği söyleniyor.

Alıntı:
Temerrüt faizi

Madde 2 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 18.12.1999 RG NO: 23910 KANUN NO: 4489/2) (YÜR. TAR.: 01.01.2000)
Bir miktar paranın ödenmesinde temerrüde düşen borçlu, sözleşme ile aksi kararlaştırılmadıkça, geçmiş günler için 1 inci maddede belirlenen orana göre temerrüt faizi ödemeye mecburdur.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının önceki yılın 31 Aralık günü kısa vadeli avanslar için uyguladığı faiz oranı, yukarıda açıklanan miktardan fazla ise, arada sözleşme olmasa bile ticari işlerde temerrüt faizi bu oran üzerinden istenebilir. Söz konusu avans faiz oranı, 30 Haziran günü önceki yılın 31 Aralık günü uygulanan avans faiz oranından beş puan veya daha çok farklı ise yılın ikinci yarısında bu oran geçerli olur.

Temerrüt faizi miktarının sözleşmede kararlaştırılmamış olduğu hallerde, akdi faiz miktarı yukarıdaki fıkralarda öngörülen miktarın üstünde ise, temerrüt faizi, akdi faiz miktarından az olamaz.

Old 10-06-2009, 22:48   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AVUKAT Z.D.
yasal faiz oranı nedir

Soruda yasal faiz oranı sorulmaktadır. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, yasal faiz oranı % 9 dur.
Old 10-06-2009, 22:53   #12
Av.Nevra Öksüz

Sayın Ergin

Haklısınız fakat; Sayın AVUKAT Z.D., 2 no.lu mesajda Sayın Aybüke Kağan ın kambiyo senetleri faiz oranını belirtmesi üzerine teşekkür ettiğine göre aslen "kambiyo senetlerine uygulanacak olan" avans faizi oranını sormak istiyor sanırım.

Saygılarımla...
Old 10-06-2009, 22:56   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın Ergin

Haklısınız fakat; Sayın AVUKAT Z.D., 2 no.lu mesajda Sayın Aybüke Kağan ın kambiyo senetleri faiz oranını belirtmesi üzerine teşekkür ettiğine göre aslen "kambiyo senetlerine uygulanacak olan" avans faizi oranını sormak istiyor sanırım.

Saygılarımla...

Sanmasak...Temerrüt faizi nedir, diye sorsak...Daha avukata yakışır bir ifade kullanmış olmaz mıyız? Ben buna dikkat çekmek istemiştim. Neyse ki sizin dikkatinizi çekebildim.
Old 10-06-2009, 23:05   #14
Av.Nevra Öksüz

Sayın Ergin,

Sayın AVUKAT Z.D. nin sorusu üzerine, sayın meslektaşlarımızın emek harcayarak faiz konusunu bu kadar tartışmalarına rağmen aslen ne sormak istediği konusuna kendisi bir açıklık getirmemiştir. Dolayısıyla takdir edersiniz ki; ben, ancak "sanabildim". Haklısınız; daha avukata yakışır bir ifade olurdu; fakat siz de (AVUKAT Z.D. mesleğe yeni başladığını belirtmiş) bir "üstad" olarak sorunun böyle sorulması gerektiğini düşündüğünüzü açık bir şekilde yazabilirsiniz "sanırım"

Saygılarımla...
Old 10-06-2009, 23:08   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın Ergin,

Sayın AVUKAT Z.D. nin sorusu üzerine, sayın meslektaşlarımızın emek harcayarak faiz konusunu bu kadar tartışmalarına rağmen aslen ne sormak istediği konusuna kendisi bir açıklık getirmemiştir. Dolayısıyla takdir edersiniz ki; ben, ancak "sanabildim". Haklısınız; daha avukata yakışır bir ifade olurdu; fakat siz de (AVUKAT Z.D. mesleğe yeni başladığını belirtmiş) bir "üstad" olarak sorunun böyle sorulması gerektiğini düşündüğünüzü açık bir şekilde yazabilirsiniz "sanırım"

Saygılarımla...

Haklısınız. Ama ne yapayım, bazen acımasız olabiliyorum. Binlerce meslektaş sorusuna yanıt vermek, yorucu ve yıpratıcı olabilir mi?
Old 10-06-2009, 23:15   #16
Av.Nevra Öksüz

Sayın Ergin,

Hatta kalmayı istemek yorucu olduğu kadar zevklidir ki; buradasınız...

Saygılarımla...
Old 10-06-2009, 23:16   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın Ergin,

Hatta kalmayı istemek yorucu olduğu kadar zevklidir ki; buradasınız...

Saygılarımla...

Kesinlikle katılıyorum.
Old 11-06-2009, 00:17   #18
Av. Can DOĞANEL

Muhabbetinizin arasına giriyorum ama ben soruyu bu konuyu açıklamak için bir vesile olarak gördüm. Çünkü pratik bilgiler sayfasında faizin neden değişmediği konusunda çok mesaj alıyorum. Aslında orada da açıkladım ama insanlar hala TCMB'nin yayınladığı tebliğden ve o tebliğdeki "yayımı tarihinde yürürlüğe girer" ibaresine takılıyorlar.

Yüksek bir miktarlı bir çek veya senet alacağında 7 puan farklı faiz oranını uygulamak müvekkil aleyhine olur ve Avukat için görevi ihmale kadar gidecek bir sorumluluk söz konusudur.
Old 12-06-2009, 00:19   #19
Engin Özoğul

12 Haziran 2009 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27256

TEBLİĞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

Bankamızca, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık %18, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık %19 olarak tespit edilmiştir.

Belirlenen bu oranlar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Old 12-06-2009, 08:07   #20
Av.Fatma Karataşlı

Mutlu

Sayın Av. Can Doğanel;
Açıklamalarını destekler Yargı kararı var mı ? Şimdiden teşekkürler!!!.
Old 12-06-2009, 22:31   #21
Av.Nevra Öksüz

3095 Sayılı Kanun madde 2/2: "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının önceki yılın 31 Aralık günü kısa vadeli avanslar için uyguladığı faiz oranı, yukarıda açıklanan miktardan fazla ise, arada sözleşme olmasa bile ticari işlerde temerrüt faizi bu oran üzerinden istenebilir. Söz konusu avans faiz oranı, 30 Haziran günü önceki yılın 31 Aralık günü uygulanan avans faiz oranından beş puan veya daha çok farklı ise YILIN İKİNCİ YARISINDA BU ORAN geçerli olur."

Saygılarımla...
Old 12-06-2009, 23:06   #22
Av. Can DOĞANEL

Varsayılan Yorumsuz

Alıntı:
Yasal Faiz Oranları nedir?
Merkez Bankasının 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun'da yer alan kanuni faiz ve temerrüt faizi oranlarını belirleme konusunda herhangi bir yetkisi bulunmamakta, konunun Merkez Bankasıyla bağlantısı, 3095 sayılı Kanunun Merkez Bankası reeskont ve avans faiz oranlarına yaptığı atıftan kaynaklanmaktadır.
Diğer taraftan, 3095 sayılı Kanunun 1. maddesinde yapılan değişiklikle Merkez Bankası reeskont faiz oranlarına yapılan atıf 01 Mayıs 2005 tarihi itibarıyla kaldırılmış olup kanuni faiz oranı 01 Mayıs 2005 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık yüzde 12 olarak belirlenmiştir. Bakanlar Kurulunun 19 Aralık 2005 tarih ve 2005/9831 sayılı Kararıyla kanuni faiz oranı 01 Ocak 2006 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 9'a indirilmiştir.
3095 sayılı Kanunun 2. maddesinin ikinci fıkrası ile Merkez Bankası avans faiz oranlarına yapılan atıf ise halen yürürlüktedir.
3095 sayılı Kanun ve konuyu düzenleyen ilgili Kanun maddelerinin uygulaması ise T.C. Adalet Bakanlığı'nın görev alanına girmektedir.
Merkez Bankasınca vadesine en çok üç ay kalan senetler karşılığında yapılan reeskont işlemlerinde uygulanan yıllık iskonto oranları ile avans işlemlerinde uygulanan yıllık faiz oranlarına "tcmb.gov.tr" adresli Banka İnternet sitesinin "Hızlı Erişim" bölümünden ulaşılabilmektedir.
kaynak: http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/sss.php
Old 12-06-2009, 23:22   #23
Av.Nevra Öksüz

"Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır.
Kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa, hakim, örf ve adet hukukuna göre, bu da yoksa kendisi kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre karar verir..."

"Hâkim re'sen Türk kanunları mucibince hüküm verir.."

3095 Sayılı Kanunun ilgili maddesi fazlaca net bence

Saygılarımla...
Old 14-06-2009, 11:10   #24
Av.Erkan Karakaya

sayın Can Doğanel yaptığınız açıklama gerçekten doyurucu, bu konuda uygulamada çok sık tartışmalara neden oluyor. (En azından meslekteşlar arasında ben bunu böyle uyguluyorum,yok hayır öyle yanlış olur böyle olmalı filan gibi ).Bu konuda Yargıtay kararı bulabilirsek bu konudaki düşüncelerimizi bir çıpaya bağlamış olacağız
Old 14-06-2009, 11:28   #25
Av.Erkan Karakaya

Merkez Bankası 12.06.2009 tarihi itibari ile avans faizi oranını %19 a düşürmüş;sayın Doğanel yanlışım varsa düzeltin lütfen, şimdi biz 30 Haziran'a kadar %27 faiz oranını gönül rahatlığı ile uygulayabiliriz ama 01 Temmuz'da iki oran arasında 5 puandan fazla bir fark olduğu için uygulamamız gereken artık % 19 dur.
Old 14-06-2009, 11:47   #26
Av.Nevra Öksüz

Yargıtay
12 Hukuk Dairesi,
20.06.2006 T.,
2006/10547 E.,
2006/13265 K.:
"
Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Sair temyiz itirazları yerinde değil ise de;
3095 sayılı yasanın 4489 sayılı yasa ile değişik 2. maddesinde ( Bir miktar paranın ödenmesinde temerrüde düşen borçlu, sözleşme ile aksi kararlaştırılmadıkça, geçmiş günler için 1 inci maddede belirlenen orana göre temerrüt faizi ödemeye mecburdur. T.C. Merkez Bankasının önceki yılın 31 Aralık günü kısa vadeli avanslar için uyguladığı faiz oranı, yukarıda açıklanan miktardan fazla ise, arada sözleşme olmasa bile ticari işlerde temerrüt faizi bu oran üzerinden istenebilir. Söz konusu avans faiz oranı, 30 Haziran günü önceki yılın 31 Aralık günü uygulanan avans faiz oranından beş puan veya daha çok farklı ise yılın ikinci yarısında bu oran geçerli olur ) hükmüne yer verilmiştir.
Mahkemece hükme esas alınan bilirkişi raporunda T.C. Merkez Bankasının avans faiz oranlarına göre hesaplama yapılmış ise de, faiz oranlarının yukarıda belirtilen yasa hükümlerine uygun olarak belirlenmediği ve T.C. MERKEZ BANKASININ FAİZ DEĞİŞİM TARİHLERİ ESAS ALINARAK hesaplama yapıldığı tesbit edilmiştir.
Öte yandan itirazın iptali ilamında hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderinin karar tarihi olan 07.10.2004, karar harcının ise anılan harcın alacaklı tarafından ödendiği 14.02.2005 tarihi itibari ile hesaplamaya katılması ve anılan alacak kalemlerine 3095 sayılı yasanın 1. maddesi ve Bütçe Kanunlarında öngörülen faiz oranları üzerinden hesaplama yapılması gerekirken, bilirkişice anılan alacak kalemlerinin takip tarihi itibari ile hesaplamaya katılarak bunlara da avans faiz oranları üzerinden faiz yürütülmesi doğru değildir.
O halde Mahkemece 3095 sayılı yasanın 2. maddesi hükmü doğrultusunda YILIN İLK VE İKİNCİ YARISI UYGULANMASI GEREKLİ AVANS FAİZ ORANLARI belirlenerek BU ORANLAR ÜZERİNDEN ve itirazın iptali ilamında hükmedilen fer'i alacaklar yönünden yukarıda yapılan açıklamada dikkate alınarak BK.nun 84. maddesi uyarınca kısmi ödemelerin mahsup edilmesi suretiyle borçlunun hesap tablosuna itirazı hakkında bir karar verilmesi gerekirken bu ilkelere uygun olmayan bilirkişi raporu esas alınarak yazılı şekilde sonuca gidilmesi isabetsizdir.
SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kısmen kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 20.06.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi."

Saygılarımla...
Old 14-06-2009, 13:42   #27
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Karakaya
Merkez Bankası 12.06.2009 tarihi itibari ile avans faizi oranını %19 a düşürmüş;sayın Doğanel yanlışım varsa düzeltin lütfen, şimdi biz 30 Haziran'a kadar %27 faiz oranını gönül rahatlığı ile uygulayabiliriz ama 01 Temmuz'da iki oran arasında 5 puandan fazla bir fark olduğu için uygulamamız gereken artık % 19 dur.
Evet! Zaten Yargıtay kararı da bulunmuş nihayet!
Old 18-06-2009, 10:27   #28
Av.Fatma Karataşlı

Varsayılan Teşekkür

Merhaba arkadaşlar;
Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler. Kolay gelsin !!!!
Old 18-06-2009, 10:41   #29
AVUKAT Z.D.

evet ben kambiyo senetlerinde faiz oranını sormak istemiştim... cevap veren arkadaşlara teşekkürler ancak Sayın Ergin mesleğe yeni başladığınızda eminim sizde hatalar yapmışsınızdır. benimkisi basit bir hata oldu ancak ilk cevap veren Sayın Kağan'a teşekkür etmemden sizde ne demek istediğimi anlamışsınızdır.
Old 02-07-2009, 15:00   #30
nizar

Elimde 2008 vade tarihli bir senet var. İcra takibi başlatmak istiyorum. Bu durumda takip tarihine kadar işlemiş faizi hesaplarken aşamalı hesaplamak gerekiyor?

Fikirlerinizi paylaşmanız dileğiyle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi