Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak talebin daratılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2012, 11:04   #1
harkan

Varsayılan fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak talebin daratılması

davacı ıslah dilekçesi adı altında fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak usul anlamında talebin daraltılması anlamına gelen dava değerini düşürüyor,

yani davacı fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak talebini daraltıyor,

davacı bu işlemden sonra ek dava ya da ıslah yoluna başvurabilir mi?
Old 06-03-2012, 14:24   #2
Av. Ali YILMAZKARA

HMK 6100 Madde 176/2 "Aynı davada, taraflar ancak bir kez ıslah yoluna başvurabilir"
Old 06-03-2012, 14:38   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Talebin daraltılması ıslah anlamına gelmez.Kısmi feragat anlamına gelir.Islah ile müddeabih azaltılamaz, ayrıca bu talep davayı genişletme sayılmadığından ıslaha veya karşı yanın muvafakatına da ihtiyaç duymaz.

Bu olayda, HMK 176 /2'deki "ikinci kez ıslah yapılamaz" kuralı değil ama feragatten dönülememesi kuralı uygulanmalıdır. Zira taraf ıslah yapmamıştır, ama davasından kısmen feragat etmiştir.
Feragat davayı sona erdiren kesin bir usul işlemidir. Feragatten dönülmesi ve ıslah yolu ile feragatin hükümsüz kılınması olanaksız ise de, davacı feragatin hata, hile veya ikrah nedeniyle geçersiz olduğunu aynı davada ileri sürebilir. (Bkz. Prof. Dr. Baki Kuru Hukuk Muhakemeleri Usulü Altıncı Baskı Cilt V sh.3646 vd.)
Old 06-03-2012, 23:49   #4
harkan

sanırım bu olayda kısmi feragat değil, kısmi olarak davadan vazgeçme var, çünkü feragat kayıtsız, şartsız olmalıdır, fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak talebi daraltmak kısmi vazgeçme anlamına gelir diye bir çözüme ulaştım...
Old 30-03-2012, 15:18   #5
Av. rube

Sayın meslektaşlarım,bu konuda benim de bir sorum olacak.
Acaba dava dilekçesi ile ismen talep edilen ancak miktar belirtilmemiş olan alacaklardan ve miktarı belirtilen alacağın da faizinden, cevaba cevap dilekçesinde, vazgeçilmesi HMK. m. 141'e göre mi değerlendirilir; yani iddia ve savunmanın değiştirilmesi kapsamında mı incelenir? Yoksa karşı tarafın kabulüne mi bağlı tutulur? Islahla ilgili olmadığını düşünüyorum. Teşekkürler.
Old 30-03-2012, 15:42   #6
Av. rube

HMK. m. 312: "Feragat ve kabul, talep sonucunun sadece bir kısmına ilişkin ise yargılama giderlerine mahkûmiyet, ona göre belirlenir." diyor. Şimdi ben davamda miktarını belirtmediğim alacak kalemlerinden mesela müspet ve menfi zararlardan vazgeçtiğimi cevaba cevapta bildirirsem, hakim yine de bunları tespit edip bu kısım üzerinden aleyhimize yargılama giderine mi hükmedecek? Çok mu kurcalıyorum, anlamadım ki
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi