Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mahkeme Kararının Tebliğ Edilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-11-2013, 18:00   #1
Ayse Nur KURU

Varsayılan Mahkeme Kararının Tebliğ Edilmemesi

Merhabalar, öncelikle iyi çalışmalar diliyorum..

İlk defa karşılaştığım bir husus var ve bu konuda sizlerin fikirleri bana yardımcı olacaktır. Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Konu şu; mahkemece verilen bir karar taraflara tebliğ edilmiyor ve bahse konu kararın tebliğ edilmemiş olması yaklaşık yirmi yıl sonra başka bir davada gerekçe gösterilerek dava konusu yapılıyor. Böyle bir davanın akıbeti nasıl olacaktır?

Teşekkür ederim, saygılarımla..
Old 21-11-2013, 21:40   #2
AV.POYRAZ

Tebliğ edilmemiş olma nasıl bir dava konusu yapılmıştır. Ayrıca tam olarak sormak istediğiniz nedir açıklanabilirsiniz memnun olurum
Old 25-11-2013, 17:22   #3
Ayse Nur KURU

Sayın Poyraz öncelikle cevap vermekte geciktiğim için lütfen kusura bakmayın.İlginiz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Sorumu paylaşırken açıklayıcı olabilmesi adına üzerinde düşündüm ancak bu haliyle paylaşabildim. Aksi takdirde verebileceğim bilgiler dosyanın tümüyle paylaşılması sonucunu doğuracak, bu durum da takdir edersiniz ki pek doğru olmayacak.. Elimde olmayan sebeplerden ötürü ek açıklama yapamıyorum, bu haliyle yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Saygılarımla..
Old 26-11-2013, 16:32   #4
uzer5613

Alıntı:
Yazan Ayse Nur KURU

İlk defa karşılaştığım bir husus var ve bu konuda sizlerin fikirleri bana yardımcı olacaktır. Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Konu şu; mahkemece verilen bir karar taraflara tebliğ edilmiyor ve bahse konu kararın tebliğ edilmemiş olması yaklaşık yirmi yıl sonra başka bir davada gerekçe gösterilerek dava konusu yapılıyor. Böyle bir davanın akıbeti nasıl olacaktır?

muhtemelen anlattığınız olay derdestlik iddiası olabilir,karara çıkıp kesinleşmemiş bir dosya derdest olarak devam etmektedir diye düşünüyorum
Old 26-11-2013, 17:44   #5
Ayse Nur KURU

Sayın Uzer5613, ilginiz için teşekkür ediyorum.

Dosyamda derdestlik itirazı ile ilgili bir durum söz konusu değil. Tebliğ edilmeyen bir karar, yaklaşık yirmi yıl sonra ikame edilen başka bir dosyada tartışılmakta.

Saygılarımla..
Old 26-11-2013, 17:52   #6
Ayse Nur KURU

Ayrıntılı açıklama yapamadığım için gerçekten üzgünüm.

Yardımcı olabilmenizi sağlamak adına ; tebliğ edilmeyen kararın niteliği önemli midir peki? Tashih veya tavzih kararı olması durumu değiştirir mi? Yine de aradan geçen olağan akışa aykırı uzun bir zaman var.
Old 27-11-2013, 19:46   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ayse Nur KURU

Hangi nedenle o karara dayanıldığını bilemiyorum. İşinize yarayabilir diye tahminen cevap yazıyorum.
-
Muhtemelen o hükümde geçen bir husus veya tespite, kesin hüküm savı ile bir başka davada dayanılmış olabilir.

Bu noktada iki husus önem arz eder: 1. kesin hüküm ilamın taraflarını etkiler. 2. Zamanaşımı süresi 1o yıldır.

Mahkeme ilamları 10 yıllık zamanaşımına tabi. Bu süre mahkemenin kararını verdiği tarihten itibaren başlar. Mahkemenin her işleminde süre kesilir aynı süre yeniden başlar. Dolayısıyla hüküm tarihi ile tebliğ tarihi arasında 10 yıldan fazla süre geçmişse zamanaşımı def'ine maruz kalabilir.

Bu konu ayrıca şu linkte de tartışılmış:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=69485
Old 29-11-2013, 10:00   #8
Ayse Nur KURU

Sayın DİKİCİ, ilginiz için teşekkür ediyorum.

Zamanaşımı hususu benim de aklımda olan bir konuydu,sizin de bu yönde düşünüyor olmanız beni sevindirdi. Önerdiğiniz linki de inceledim, başka bir yol var mı bilemiyorum ama zannediyorum zamanaşımı en doğru çözüm olacaktır.

Tekrar teşekkür ederim, saygılarımla..
Old 29-11-2013, 18:14   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ayse Nur KURU
Sayın DİKİCİ, ilginiz için teşekkür ediyorum.

Zamanaşımı hususu benim de aklımda olan bir konuydu,sizin de bu yönde düşünüyor olmanız beni sevindirdi. Önerdiğiniz linki de inceledim, başka bir yol var mı bilemiyorum ama zannediyorum zamanaşımı en doğru çözüm olacaktır.

Tekrar teşekkür ederim, saygılarımla..

Saygı bizden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi