Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Manevİ Tazmİnat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2010, 13:29   #1
alev

Varsayılan Manevİ Tazmİnat

Merhaba arkadaşlar ;
Müvekkilim hakkında bir banka icra takibi yapıyor ve müvekkilim maaşına konan hacizle bu icra takibini öğreniyor...
Asıl borçlu müvekkilin eski kocası, müvekkilimde ek kart hamili...
Müvekkil borçlu/kefil olduğu gerekçesi ile müvekkile icra takibi yapıyorlar, yapılan tebligat eskiden eski eşi ile oturdukları adrese yapıyorlar ve eski eşi tebligatı alıyor ve müvekkilim hakkında takip kesinleşti gerekçesi ile hemen maaşına haciz koyuyorlar. Banka ile görüşmeye gittiğinde banka yanlışlık yaptığı gerekçesi ile hemen maaşının üzerinde ki haciz kalkıyor ama müvekkilim rezil oluyor tabi...
Burada müvekkilim kocasının ek kart hamili, kefillik yerine geçmesidiği halde müvekkilim hakkında yapılan icra takibi usulsüzdür.
Usulsüz yapılan bu icra takibi ve bankanın müvekkilimin maaşı üzerinde haciz koyarak müvekkilimi mağdur etmesi nedeniyle, banka hakkında manevi tazminat davası açabilir miyiz, kazanma oranımız nedir, bu konuya ilişkin açılmış ve kazanılmış dava ve yargıtay kararı olan var mı?
Şimdiden teşekkürler
Old 23-05-2010, 15:35   #2
umutlaw

Sans sifir diyorum ancak egerki maas haczi konuldugu sure zarfinda mesela baska odemeler aksatilmis ise, baska odmeler bu haksiz hacizdan oturu temerrude dusmus ise, onlarin faizlerini, eger bu haczin baskaca planlari gerecekci bir sekilde bozmus ise vs. Ben kendim bunu yaptim su elektrik param haksiz bir haciz icin odenmedi gittim faiziyle birlikte bankadan aldim yok vermem diyorsa o zaman zarari tespit eder tazminat davasi acarsiniz diyebilirm, manevi dava ya gelince hangi maneviyata zarar gelmis onu ben sahsi kanaatimle anlayamadim, sahsen rezil olunacak bir seyin olmadigini dusunuyorum, yanlislikla haciz konulmus sonrada kaldirilmis su onunde rezil olan kisiler o borcun bir kurusunu odesinlerde goreyeim vermezler tabi , tabi sahsi dusuncedir!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi