Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tarsim - sigorta şirketi - tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2012, 01:20   #1
Av. DG

Varsayılan tarsim - sigorta şirketi - tazminat

Merhaba, müvekkil büyükbaş hayvanını TARSİM- devlet destekli hayvan hayat sigortası ile X A.Ş.(Sigorta şirketi) aracılığı ile sigortalatmıştır. Bu tip sigortalarda tazminatları TARSİM ödemektedir. Hayvan sigorta kapsamında hastalanmış ve zorunlu kesime sevkedilmiştir. Gereken tüm bildirimler yapılmış olmasına rağmen tarsim sigorta bedelini/tazminatını ödememiştir. Sorularım;
1- Ödenmeyen sigorta bedeli için alacak davası mı tazminat davası mı açmam gerekiyor?
2- Davayı TARSİM'e karşı mı, X A.Ş. Sigorta şirketine karşı mı yoksa her ikisine karşı mı açmalıyım?
3- Her ne kadar poliçede hayvanın sigorta bedeli belirlenmiş ise de, et bedeli düşülerek ve müşterek sigorta düşülerek sigorta tazminatı belirleneceğinden, davayı fazlaya ilişkin haklarımı saklı tutarak mı açmalıyım?
4- Sigorta bedelinin/tazminatının zamanında ödenmemesinden kaynaklanan et, süt, vs kaybından dolayı da ayrıca tazminat talep edebilir miyim?

---- İlk defa bu konuda dava açacağımdan, çok araştırmama rağmen kararsız kaldım. tecrübelerini paylaşacak herkese şimdiden teşekkürler----
Old 26-02-2012, 10:12   #2
cizre

Benim kanaatim her ikisine husumet yöneltmeniz. Her ikisine de başvuru yaptınız herhalde. Fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmalısınız. Ve süresinde tazminat ödenmediği için kaybettiğiniz karınızı da istemelisiniz. Dava tazminat davası olacaktır.
Old 26-02-2012, 13:56   #3
Av. DG

Ben de her ikisine de husumet yöneltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak daha önce her ikisine de başvuru yapmış değiliz, sadece TARSİM'e başvuru yapılmış. Çünkü TARSİM(TArım sigortaları havuzu a.ş.) sigortalarında hasar ihbarı TARSİM'e yapılıyor ve ödemeyi de TARSİM yapıyor. Sigorta şirketleri TARSİM havuzu a.ş. ye ortaklar ve primleri toplayıp derhal TARSİM'e iletmekten başka vasıfları bulunmuyor. Zaten kafamın karışması da bundan kaynaklanıyor. Alışılagelmiş bir sigorta ilişkisi değil... tecrübeli meslektaşlardan yardım bekliyorum...
Old 26-02-2012, 14:18   #4
Av. DG

Acaba şimdilik sadece sigorta tazminatının faizi ile ödenmesine ilişkin dava açıp, daha sonra gerekirse munzam zarara ilişkin dava mı açsam daha risksiz olur? Konuya ilişkin yargıtay kararı arıyorum, bulamıyorum. Kasko sigortalarında kar kaybı, vs. de istenebiliyor ancak hayvan hayat sigortalarında bulduğum yargıtay kararlarında sadece sigorta tazminatı talep edilmiş, sonrasında ayrı dava ile munzam zarar istenmiş... Kafam çok karışık...
Old 29-11-2013, 09:38   #5
ferit alphan

sn AV. DG acaba bu konuda TARSİM e karşı açmış olduğunuz dava sonucu nasıl oldu ,müvekkil hayvanları TARSİM sigortası kapsamında sigortalanmış ve bu hayvan zarar görmüş bu durumda husumeti kime yöneltiyoruz bir fikir edindiniz ?
Old 03-12-2013, 15:56   #6
fatihuc

Varsayılan Tarsim'e karşı açılacak dava

Aşağıda yer alan mevzuattan da görüleceği üzere poliçede adı yazılı sigorta şirketi havuz adına poliçe kesen riskin tamamını TARSİM e devreden bir nevi acente konumunda poliçenin yapılışı ve bilgilendirme ile ilgili sorun yok ise her ikisine birden dava açmanız pratikte anlam ifade etmeyecektir tüm hasar işlemlerine bakan ihbarı alan TARSİM dir asıl muhattabınız TARSİM olmalı sigorta şirketi husumet itirazında bulunur zaten söylediğim gibi pratikte ona dava açmaya da gerek yok.

Bu söylediklerim zorunlu polçe olduğunu varsayarak söylenmiştir ihtiyari poliçe ise zaten poliçenin hiç bir yerinde TARSİM geçmez muhattabınız sigorta şirketidir.

Açacağınız dava tazminat davası olacak ama bence dava açmak yerine tahkime başvurun daha çabuk sonuç elde edersiniz.

http://www.tarsim.org.tr/trsmWeb/ind...3&_docid_=5360

Tahkimden önce bir ret yazısı alın ki neden reddedildiğini bilip ona göre dilekçe hazırlamanız gerekir sonuçta yarı resmi bir kurum olan TARSİM keyfi bir ret işlemi yapmaz.

Aşağıda yer alan genel şartlardan ret cevabı geldiğinde size uygun olana bir bakın

http://www.tarsim.org.tr/trsmWeb/ind..._subpageid_=17

Tarım Sigortaları Kanunu

Bu Kanun; Havuzun kuruluşu, Havuz tarafından teminat altına alınacak riskler, Havuzun gelir ve giderleri, prim ve hasar fazlası desteği, sigorta sözleşmeleri, reasürans sağlanması ve sigorta şirketlerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile katkı ve katılımlarının esas ve usûllerini kapsar

Sigorta sözleşmeleri ve Havuza katılım
MADDE 14. — Bu Kanun kapsamındaki tarım sigortası teminatları münhasıran Havuz tarafından verilir. Bu teminatlar risk yönetimi açısından şartların gerekli kılması ve Kurul tarafından uygun görülmesi halinde sigorta şirketleri ile müştereken de verilebilir.
Sigorta sözleşmeleri, Havuz tarafından belirlenen standart poliçeler üzerinden yapılır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi