Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Avukatım Vekilliğimden Çekildimi?/Davanın Takipsiz Bırakılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2013, 17:22   #1
Konuk-İstanbul

Mutsuz Avukatım Vekilliğimden Çekildimi?/Davanın Takipsiz Bırakılması

Merhaba,
Boşanma davamın son duruşması haftaya olacak.
Davamdan vazgeçmek istiyorum.Yani açtığım boşanma davasının düşmesini istiyorum.çünkü boşanma gerçekleşirse oturduğumuz evden kocam çocuklarımla beraber beni sokağa atacak.Bu durumu avukatımıza da anlattım.
Kendisi benden, "Avukatımın davaya girmesini istemiyorum" yazılı bir kağıt aldı.Bu kağıdıda imzalayıp verdim ona.
Davamı geri çektim diye dilekçede yazdım.Ama o dilekçede avukatımın adı yok.
sonuçta o benim resmi vekilim.onun adının da yazdığım dilekçede olması gerekmiyormuydu? o kağıdıda git kendin hakime elden ver dedi.Ben siz verin dedim,ama avukatım senin vermen daha uygun olur dedi..Acaba avukatım bir şekilde benim vekilliğimden,avukatlığımdan çekildimi?
Bana,merak etme davalarına girip takip edecem demişti.
ama ben o kağıdı verdikten sonra hiçbir davama girmedi.
en azından son davama girmesi lazım.
hakim boşanmaya karar vermeden önce biz davamızdan vazgeçtik diyip davanın düşmesini sağlaması lazım.
ne yapmam lazım,lütfen yardım edin.
Old 14-07-2013, 14:55   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk-İstanbul
Merhaba,
Boşanma davamın son duruşması haftaya olacak.
Davamdan vazgeçmek istiyorum.Yani açtığım boşanma davasının düşmesini istiyorum.çünkü boşanma gerçekleşirse oturduğumuz evden kocam çocuklarımla beraber beni sokağa atacak.Bu durumu avukatımıza da anlattım.
Kendisi benden, "Avukatımın davaya girmesini istemiyorum" yazılı bir kağıt aldı.Bu kağıdıda imzalayıp verdim ona.
sonuçta o benim resmi vekilim.onun adının da yazdığım dilekçede olması gerekmiyormuydu? o kağıdıda git kendin hakime elden ver dedi.Ben siz verin dedim,ama avukatım senin vermen daha uygun olur dedi..Acaba avukatım bir şekilde benim vekilliğimden,avukatlığımdan çekildimi?
Bana,merak etme davalarına girip takip edecem demişti.
ama ben o kağıdı verdikten sonra hiçbir davama girmedi.
en azından son davama girmesi lazım.
hakim boşanmaya karar vermeden önce biz davamızdan vazgeçtik diyip davanın düşmesini sağlaması lazım.
ne yapmam lazım,lütfen yardım edin.

Avukatınızın sizden aldığı yazıya göre, avukatlıktan çekildiği anlaşılmaktadır.

Alıntı:
sonuçta o benim resmi vekilim.onun adının da yazdığım dilekçede olması gerekmiyormuydu? o kağıdıda git kendin hakime elden ver dedi.Ben siz verin dedim,ama avukatım senin vermen daha uygun olur dedi

Alıntısını taptığım bu husus net değil.Sözkonusu dilekçeyi mahkemeye mi verdiniz yoksa avukata mı? Her iki halde de sizin verdiğiniz dilekçeye ayrıca avukatınızın imza koyması gereksiz. Bu dilekçeyi mahkemeye verdiyseniz(mutlaka kimlik tespiti yapılmıştır), davada feragat etmişsiniz, demektir. Ama sadece avukata verdiyseniz mahkemeye sunulmadıkça mahkemenin haberi olmayacaktır.Yani duruşma yapılacak, gelen olmazsa dava "müracaata" bırakılacaktır. Bu olasılık gerçekleşirse ve 3 ay boyunca taraflar yenilemezse "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilecektir.
Old 14-07-2013, 23:32   #3
Konuk-İstanbul

Soru

Açtığım davadan vazgeçersem mi lehime olur, yoksa davadan feragat edersem mi lehime olur?
Vazgeçme ile feragat etme arasındaki fark nedir?
Hangisinde açtığım boşanma davasında yaptığım şikayet ve suçlamalar geçerli sayılır eğer dava düştükten sonra bu seferde karşı taraf boşanmak için dava açarsa?
Old 15-07-2013, 09:06   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Davayı takipsiz bırakırsanız dava yasal süre sonrasında açılmamış sayılacaktır. Takipsiz bıraktığınız davada dayandığınız olay ve kanıtları daha sonra eşiniz tarafından veya sizin tarafınızdan açılacak davada ileri sürülebilir.

Feragat, davacının, talep sonucundan kısmen veya tamamen vazgeçmesidir. Eğer feragat ederseniz bu olaylara artık dayanamaz ve ancak feragat tarihinden sonra yeni bir olay olursa ona dayanabilirsiniz.

Duruşmaya gitmezseniz veya gidip takipsiz bıraktığınızı söylerseniz davanız takipsiz bırakılmış olacaktır.

Bu nedenle davayı takipsiz bırakmanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi