Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bedelsiz kalan teminat senedi-menfi tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2009, 16:14   #1
Av.Hicran Danışman

Varsayılan Bedelsiz kalan teminat senedi-menfi tespit davası

Merhaba..Mesleğe başlayalım henüz iki yıl oldu ve ilk kez bir menfi tespit davası açacağım. Sitede bu konuya ilişkin olarak daha evvelden yazılanlara baktım..İspat yükü vb. konularında belli bir bilgi sahibi oldum..Lakin doğal olarak olaylar birebir örtüşmediğinden burada yeni soru açma ihtiyacı hissettim..
Olay şöyle: Müvekkil, 4-5 yıl sıhhi tesisat malzemeleri satan bir dükkanda çalışıyor..Geçen yıl işverenin piyasaya borçları çoğalıyor ve borçlarını ödeyemiyor. Müvekkille aralarında şöyle şifahi bir anlaşma yapıyorlar: Müvekkil, işverenin firmalara olan borçlarını ödeyecek, işveren de dükkanı müvekkile devredecek..Bir de teminat senedi düzenliyorlar muhasebeciyle birlikte..Senedin üzerinde teminat senedi olduğu yazmıyor, malen kaydı var, işveren şirket olmasına rağmen senette yalnızca ismi var, senedin unsurları tamam. Müvekkil, firmalara olan borçlarını ödüyor işveren de işyerini müvekkile devrediyor..Ancak bir yıl kadar sonra işveren muhasebeciden senedi alıp icra takibi yapıyor..Uzun yıllar birlikte çalışmaları, aralarında arkadaşlık ilişkisinin de oluşması gibi nedenlerle müvekkil senet üzerinde pek durmamış..Şimdi menfi tespit davası açacağım..Kanıtlaması zor bir dava olduğunu biliyorum. Elimdeki delillerle ne yapabilirim..Müvekkil dükkanı devralmış, işverenin borçlarını ödemiş, şimdi de firmalardan işverenin borçlarını kendisinin ödediğine dair makbuzlar topluyor, bu borçlar senedin keşide tarihi ile ödeme tarihi arasındaki zamanlarda ödenmiş. Senet muhasebecinin de olduğu bir ortamda hazırlanmış, hatta bir kısım yazıları O yazmış olabilir, tüm olayları iyi biliyor..Davamızı kanıtlayabilir miyim? Nasıl? Tanıkla ilgili kafam karıştı..Bedele ilişkin tanık dinletemiyoruz tamam, lakin hiçbir hususta mı dinletemiyoruz, malen kaydı olayı nasıl etkiler, firmalardan alınan makbuzlar işe yarar mı?
Olayla ilgili eksik bir husus bırakmadığımı düşünüyorum ancak sonradan fark ettiğim bir şey olursa eklerim..
Ben araştırmaya devam ediyorum, bu arada sizlerin de fikrini almak istedim..
Şimdiden teşekkürler..
Old 23-01-2009, 16:24   #2
nil-nil

benimde şuan elimde buna benzer bir dosya var.Müvekkilim bir şirkette pazarlamacı olarak çalışıyor.Pazarlamacı olduğu için çalıştığı işyeri teminat amaçlı boş bir senet imzalatıyor. fakat senette teminat senedi ibaresi yok!Daha sonra müvekkilim bir iş kazası neticesinde bacağından sakatlanıyor ve işten ayrılmak durumunda kalıyor.Müvekkil boş senedi almayı akıl edemiyor lüzumda görmüyor.Arada ki güven ilişkisinden dolayı!Daha sonra bu senet doldurulup bir başkasına ciro ediliyor ardından da senet(bono)icra takibine konuluyor!şimdi biz burada menfi tespit davası açıcaz!aynı sıkıntılar içindeyiz!(ispat açısından)meslektaşların fikirlerini bekliyorum..
Old 27-01-2009, 18:26   #3
Av.Hicran Danışman

Müvekkilin iyice kafası karışmış, sakinleşip olayı tekrar anlattı: Şöyle ki; müvekkil işverenin yanında çalışırken işveren alacaklılarından mal kaçırmak amacıyla işyerini müvekkile muvazaalı olarak devrediyor, ancak resmi devirden sonra kendisi işyerine gidip gelmeye, mal alıp mal satmaya devam etmiş ve işyerinden kazandığı paraları da kendisi almış, tutulan defterde bunlar belli bir kısmı müvekkilin yazısıyla bir kısmı işverenin kendi yazısıyla defterde mevcut..Bir süre sonra aldığı malların borçlarını da ödeyemeyince müvekkile benim borçlarımı öde burası da senin olsun demiş..Ve takibe konu senedi düzenlemiş..Yani devir ilk başta muvazaalı olarak yapıllıyor sonradan gerçeğe dönüştürülüyor..Gerisi ilk anlattığım gibi..Bilmem bu hususun faydası olur mu? Muvazaalı olduğunu söylesek devir işlemi geçersiz olacak sanırım ve müvekkil buna razı..Bu arada sayyın nil-nil, bu sitede daha evvel sizin sorunuza benzer sorular ve yanıtlar gördüm, orada çalışanlardan teminat senedi almak gibi yerleşmiş bir uygulama var mı diğer çalışanların tanıklığına başvurulmalı gibi şeyler okumuştum, tekrar bakarsanız daha evvelki yazılanlara belki sorunuza bir cevap bulabilirsiniz..Şimdiden teşekkürler..
Old 28-01-2009, 18:02   #4
FYLOZOF

Değerli meslektaşım, malen kaydı olan senetlerde, her ne kadar, alacaklı, sattığı malın ne olduğunu, buna ilişkin faturaları ibraz etmeli ve bunu ispatlamalı şeklinde görüşler var ise de, yargıtay içtihatları aksi yöndedir.
'' bedeli malen ahzolunmuştur'' kaydı, malın borçlu tarafından teslim alındığına karine olarak kabul edilmektedir. dolayısıyla, malı teslim almadığını, borçlu(davacı) ispat etmek zorundadır.
olayınıza dönersek, bu sendedin bir teminat senedi olduğunu, bunun karşılığında, senedi düzenleyen kişiyide dinleterek, alacaklının borçlarının ödenmesi karşılığında verildiğini, müvekkilnizin, ödediği makbuzlar vs.. ile ispatlarsınız ve bir sonuç alırsınız diye düşünüyorum.
benzer şekilde bir menfi tespit davası açmıştım, müvekkilin kısmi ödemeleri, senet karşılığı bile olmayan banka dekontları vardı, davamız kabl edildi. başarılar..
Old 28-01-2009, 19:18   #5
Av.Hicran Danışman

İlginiz ve cevabınız için çok teşekkürler..Öğrenmek istediğim tam da buydu..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi