Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şİkayete BaĞli SuÇ Olmasina RaĞmen Katilanin Taraf Olarak GÖsterİlmemesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2013, 19:11   #1
m.cumhur

Varsayılan Şİkayete BaĞli SuÇ Olmasina RaĞmen Katilanin Taraf Olarak GÖsterİlmemesİ

Sayın meslektaşlarım, elektrik hırsızlığı suçunda yeni yasal düzenlemeden önce iki defa HAGB hükmü alan bir şahsa yasal düzenleme çıktıktan sonra işlenen karşılıksız yararlanma suçundan 2 yıl hüküm veriliyor.5237 sayılı yasanın 62/1 uygulamasına yer yok, HAGB yok Erteleme yok. Ayrıca HAGB'lerin açıklanması istenmiş.Gerekçe sanığın kurumun zararını ödememediği, daha önce 2 adet aynı suçtan sabıkası olduğu, zararın miktarı...Karar muhtara tebliğ ediliyor.Tebligat parçasında muhtar tarafından şahsın annesinin bilgilendirildiği, ayrıca kapıya da yapıştırıldığı yazıyor. Karar şahsın haberi olmadan kesinleşiyor.Şahsı ceza evine buyur ediyorlar.Gerekçeli kararı incelediğimde Öncelikle şikayete bağlı bir suç olmasına rağmen katılan sıfatı ile tedaş'ın bulunmadığını gördüm. Yani kararın katılanı veya müştekisi yok. Tedaş vekiline bilgi verdim ve katılan olarak kendilerini göstermedikleri gerekçesi ile yargılamanın iadesi talebinde bulunmasını istedim. Bana karar lehime olduğu için böyle bir talepte bulunmam cevabını verdi. Şahsın bu gerekçe ile yargılamanın iadesi talebinde bulunma hakkı var mı bilemiyorum?
Önceki 2 HAGB kararında da tedaşın zararı karşılanmış.Ancak hükümlü olduğu dosyada karşılanmamış. Şahsı kurtarmak istiyoruz.Emsal Yargıtay kararları veya mahkeme kararları eşliğinde önereceği yolu olan varsa şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Yardımcı olamayan meslektaşların da canları sağ olsun.
Old 09-04-2013, 20:58   #2
afsinburak

Burada yargılamanın iadesi değil, yazılı emir yolunu değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. yargılamanın iadesi için yargılamanın seyrini değiştirecek yeni bir durumdan haberdar olunması veya ortaya çıkması gerekir. ancak burada anladığım kadarıyla ciddi bir usulü hata söz konusu. bununla birlikte zarar karşılanmadığı müddetçe hiçbir şey değişmez. zarar karşılandığı takdirde infaz olunan cezalar bile kaldırılıyorsa bu süreç içerisinde mevcut zararı karşılayarak yazılı emir yoluna başvurmanız gerektiğini düşünüyorum.
Old 10-04-2013, 12:41   #3
m.cumhur

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım. Ben karar mahkemesi hüküm verirken HAGB'den söz ettiği için yargılamanın yenilenmesi yolunu düşündüm. Şöyle ki; yeni yasal düzenlemeye istinaden diğer 2 HAGB'yi hükümsüz kılacaktım. Bu durumda değişen bir durum oluşacağı için yargılamanın yenilenmesini isteyecektim. Ancak yazılı emir'i hiç düşünmemiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi