Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhdesatin Aİdİyetİ Konusunda Yargitay Karari Ariyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2011, 17:40   #1
gökhan yeni

Varsayılan Muhdesatin Aİdİyetİ Konusunda Yargitay Karari Ariyorum

Herkese merhaba,

Tapuda " DÖRT KATLI AVLULU KARGİR EV" olarak geçen taşınmaz için miras nedenli ortaklığın giderilmesi davası açmış bulunmaktayım. Davamız devam ederken davalı vekili sulh mahkemesinden süre talep edip, 3. ve 4. katlar için muhdesatın aidiyetinin tespiti davası açtı. Tapuda açıkca Dört Katlı Avlulu Kargir ev ibaresi geçiyor ve beyanlar hanesinde de başkaca herhangi bir ibare yer almıyor. ortada tapuda gözükmeyen bir muhdesat yok. Böyle bir durumda muhdesatın aidiyetinin tespiti davasının açılamayacağını düşünüyorum. Sulh mahkemesininde bu tespit davasını bekletici mesele yapmamasıı gerektiğini düşünüyorum. Bu durumla ilgili yargıtay kararı elinde olan meslektaşlarım kararları benimle paylaşırsa çok teşekkür ederim. Forumda bu konuyla ilgili linkler var ancak hep muhtesatın var olduğu durumlarla ilgili o yuzden o bölümlerden aradığımı bulamadım.
Old 18-02-2011, 18:29   #2
Av.Mustafa yağan

"Tapuda açıkca Dört Katlı Avlulu Kargir ev ibaresi geçiyor ve beyanlar hanesinde de başkaca herhangi bir ibare yer almıyor."beyanlar hanesinde evin kime ait olduğu yazmıyor olabilir bu yüzden davalı muhdesat tespiti davası açabilir,fakat bu dava evin-inşaatın kimin tarafından yapıldığının tespitine yöneliktir yoksa mülkiyet tespiti davası değildir,mülkiyet tespiti davasında hukuki yarar yoktur,benzer bir dava ben açtım,hisseli taşınmazda binanın nissedar müvekkil tarafından inşa edildiginin tespitini istedim bu dava kesinleşince binayla orantılanarak satılacaktır ve binanın parasını yapan alacaktır.Aslında izalei şuyuu davasında mahkeme binanın kime ait olduğunu da tespit edebilir,ayrı dava şeklinde de açılabilir bu durumda bekletici mesele yapılır,yargıtay arsa ile birlikte binanında göz önüne alınması için beyanlar hanesinde muhdesatın kime ait olduğunun şerh düşülmesini istiyor yada diğer hissedarların davada buna itiraz etmemesi ve bu konuda davada beyanda bulunmaları şartını arıyor.
Old 18-02-2011, 23:14   #3
gökhan yeni

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim,
Dört Katlı Avlulu ev ibaresi maliki arsa maliki (muris) olarak geçiyor. Bu şekilde kadastro geçip tespit edilmiş zaten, benim düşüncem eğer davalı 5. katı çıkmış olsaydı bu muhtesat olurdu ve aidiyetinin tespiti istenebilirdi. Ancak 3. ve 4. katlara harcamış olduğu parayı (eğer varsa) bence sadece sebepsiz zenginleşme davası açarak alabilir. Tespit davasına konu olmaz görüşündeyim.
Old 18-02-2011, 23:19   #4
gökhan yeni

Bir sorumda şu yargıtay, beyanlar hanesinde muhdesatın kime ait olduğunun mu yazılmasını istiyor yoksa sadece muhdesatın mı yazılı olmasını istiyor. Bu konu ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi