Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tazminat talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2008, 14:11   #1
av elif

Varsayılan Tazminat talebi

Müvekkilimin 15 yaşındaki oğluna araba çarpıyor ve çocuk ölüyor.çocuk asli kusurlu,karşı taraf araç sürücüsü tali kısurlu.Sigorta şirketine başvurdum ama hiçbir cevap almadım.Araç bir şirket adına kayıtlı.Ceza davası derdest.Bu halde tazminat davası için nasıl bir yol izlemeliyim.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 07-09-2008, 17:10   #2
Yücel Kocabaş

-Anne ve baba için destekten yoksun kalma ,
Anne baba ve kardeşler için manevi tazminat,
Giderleri yapanlar için hastane,tedavi,ulaşım,cenaze giderleri karşılığı maddi tazminat
talep edeilebilir.

-Manevi tazminattan araç işleteni ile sürücüsü müştereken ve müteselsilen sorumludur.
Maddi tazminat ve destektan yoksun kalma tazminatından araç işleteni ve sürücüsü ile poliçesinde yazılı miktar ile sınırlı olmak üzere sigorta şirketi sorumludur. Bu şekilde talepte bulunulmalı.

- Kara Yolları Tr.K.na göre hukuk davası 2 yıllık zamanaşımına tabidir.Bu süre zararın tam olarak öğrenildiği örneğin adli tıp raporunun geldiği tarihte başlar. Ceza davası da açıldığından uzatılmış ceza zamanaşımı süresi uygulanır.Bu sürelere uyarak hukuk davası açılmalıdır. Ceza davasına müdahil olarak katılınmış ise bu süreler geçse dahi ceza davası sonuçlanıncaya kadar hukuk davası açılabilir.

- Sigorta şirketi ihbarın yapıldığı tarihten 8 gün sonra temerrüte düşer. Bu tarihten itibaren sigorta hakkında faiz talep edilebilir. Sürücü ve işleten olay gününden itibaren faizle sorumlu olur.

-Hukuk davası hemen açılabileceği gibi, ceza davasında kusur durumunun belli olmasından sonra zamanaşımı süresi içinde açılabilir.

Diye düşünüyorum.
Old 07-09-2008, 21:29   #3
av elif

bu tür davalar da tazminat talebimiz ne miktarlar da olmalı.Bir de kardeşler için destekten yoksunkalma tazminatı talep oluna bilir mi?Şimdiden teşekkürler
Old 07-09-2008, 23:36   #4
Yücel Kocabaş

Kardeşin des.yoksunluk taz.isteyebilmesi , ölen kardeşinden yardım gördüğünün ve ölüm olmasaydı bu yardımın muntazam olarak devam edeceğinin ispatına bağlidır. Somut olayda ölen 15 yaşında olduğuna göre, belirli iş sahibi olup kardeşlerine yardım ettiğnin kabulüne müsait değildir.

Des.yok.kalma taz. hesabı bilirkişi tarafından yapılır. Fazlaya ilişkin hak saklı tutularak talep edilip bilirkişi raporu alındıktan sonra zamanaşımı süreci içinde bakiyesi sonradan talep edilebilir. Manevi taz. yönünden de bizim bir rakam söylememiz mümkün değil. sosyal ekonomik durum olayın cerayan tarzı kusur durumu , davalının ödeme gücü, duyulan elem ve ızdırabın derecesi gibi unsurlar gözetilerek hakim tarafından tayin edilir. Ek dava ile bakiyesi istenemez. Müvekkilin de görüşü alınarak uygun görülecek miktar talep edilir. Ret edilecek miktar için tayin edilecek av. ücreti karşı tarafa ödenecek miktarı geçemeyeceğinden miktarı biraz fazla tutulabilir.

Diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi